ABY POKAZENÉ SPOTREBIČE NENARUŠILI RODINNÝ ROZPOČET
Pozná to azda každý. Práčka sa pokazí práve vtedy, keď sa chystáte na dovolenku, televízor pred majstrovstvami sveta v hokeji a chladnička s mrazničkou, keď je naplnená dobrotami či zabíjačkou. No a ak sa na vás nalepí smola a začnú štrajkovať viaceré spotrebiče naraz, rodinný rozpočet dostane zabrať. Kedy sa ešte oplatí opravovať spotrebiče a kedy potrebujete kúpiť nového pomocníka? Odborníčka na financie zo spoločnosti PARTNERS GROUP SK Ivana Miklešová radí, z akých peňazí financovať ich kúpu a ako dlho by mali slúžiť rodine. Rovnako ako pri všetkom, keď ide o peniaze, je lepšie mať rezervu, než kúpu financovať z úveru.
Ocenili by sme, keby práčka, televízor či iný spotrebič vydržali čo najdlhšie. „Zo zákona by mali vydržať 2 roky, avšak z pohľadu finančného plánovania by bolo ideálne, keby slúžili dlhšie, pokojne aj 10 rokov," hovorí Ivana Miklešová, odborníčka na financie z PARTNERS GROUP SK. Na Slovensku platí záručná doba 24 mesiacov - ak sa vám niečo v tomto období pokazí, opravu za vás vyrieši a hradí výrobca, resp. predajca. Prípadne vám dá nové zariadenie na výmenu. Výrobca tiež môže záručnú dobu dobrovoľne predĺžiť aj na tri a viac rokov, je to však skôr výnimka. Preto už pri kúpe by ste mali myslieť na to, ako dlho chcete spotrebič používať. „Najnižšia cena by nemala byť prioritou. Dôležitá je kvalita spotrebiča," upozorňuje odborníčka na financie. Ako dodáva, treba sa sústrediť na funkčnosť spotrebiča a kvalitu prevedenia. Vďaka platnej legislatíve sa šance na kúpu energeticky neefektívneho zariadenia výrazne znížili. Takže tie súčasné spotrebujú menej elektrickej energie, a teda aj peňazí, ako spotrebiče predávané v minulosti.
NÁROČNÉ VÝMENY PLÁNUJTE
Problém s fénom, televízorom, ale aj práčkou dokážete vyriešiť pomerne ľahko. Ak nemáte špecifické požiadavky, ponuka v obchodoch je dostatočne široká. Horšie je však, ak sa pokazí vykurovací kotol. „Problém s vykurovaním je najlepšie riešiť mimo sezóny, hlavne pre dostupnosť služby. V zime mnohí ľudia riešia výmenu alebo servis kotla. Odborníci, ktorí službu zabezpečujú, môžu byť už obsadení a vy budete uzimení čakať dlhší čas, kým prídete na rad," upozorňuje Miklešová a radí, ako predchádzať zbytočným nákladom na opravy: „Poruchám možno predchádzať včasným naplánovaním revízií a servisných kontrol určitých spotrebičov. Dobu bezproblémového chodu spotrebiča dokážete výrazne predĺžiť i jeho správnym používaním. Pri pokazenom spotrebiči je základnou otázkou to, či sa vôbec dá opraviť, a potom, či je jeho oprava finančne výhodná. Pokiaľ je celková cena opravy vyššia ako je polovičná cena nového spotrebiča, je výhodnejšie kúpiť nový spotrebič,“ odporúča finančná odborníčka.
DOSTUPNÁ REZERVA
Kúpu domácich spotrebičov je najlepšie financovať z rezervy, ktorú si priebežne každý mesiac tvorí domácnosť aj pre takéto neočakávané udalosti. "Krátkodobá rezerva by mala byť ideálne vo výške šesťnásobku mesačného príjmu," odporúča Ivana Miklešová. Ako doplnila, treba ju tvoriť priebežne a jej hlavnou úlohou je, aby bola rýchlo dostupná pri neočakávaných udalostiach. Ideálna je preto na opravu či nákup nového spotrebiču, ak domácnosť bez neho nevie fungovať, financovať z rezervy. Ak však rezerva nestačí, riešením je nákup na splátky. Neodkladné riešenie problému to síce okamžite vyrieši, avšak finančná záťaž trvá dlhšie obdobie. Aby sa podobná situácia neopakovala pri ďalšom pokazenom spotrebiči, je nevyhnutné začať si tvoriť rezervu a odkladať 10 % z príjmu aj na takéto situácie v domácnosti.
ODBORNÍČKA NA FINANCIE TIEŽ RADÍ
Čo ovplyvňuje starnutie spotrebičov:
- Fyzické opotrebenie - rastie úmerne s časom a intenzitou používania spotrebiča, zjednodušene povedané používaním sa postupne opotrebuje, alebo zničí. Obmedzíte ho dodržiavaním zásad správneho a šetrného používania.
- Morálne opotrebenie - vzniká vplyvom technologických zmien a vylepšení. Dnes kúpený televízor bude o rok-dva roky morálne zastaralý a na trhu budú produkty s dokonalejšími parametrami. Na to, aby spotrebič plnil svoj účel, nemusíte mať najnovší model, nemusíte ho meniť, kým dobre slúži.
Kedy je výhodnejšia oprava:
- odborníci odporúčajú uprednostniť kúpu nového spotrebiča, ak cena za opravu (vrátane súčiastok) je vyššia ako 1/2 ceny nového spotrebiča.
- oprava sa skôr oplatí, ak vlastníte výrobok, ktorého cena je na trhu stále vysoká.
- do úvahy treba brať aj energetickú spotrebu, staršie zariadenia mali vyššiu spotrebu, teda ich prevádzka je drahšia.
- POZOR: Pred opravou si pýtajte vopred kompletnú cenovú kalkuláciu.
Koľko vydržia slúžiť
2 roky: je záručná doba v zmysle platnej legislatívy, spotrebič je v záruke, táto doba môže byť výrobcom (predajcom) predĺžená na:
- televízor 10 rokov
- práčka 8 rokov
- umývačka riadu 7
- vodovodná batéria 8
- notebook 5 rokov
- fén 2 000 hodín prevádzky