Aj vy zahadzujete svoje peniaze?
Bývame nešťastní z toho, že máme málo peňazí. Napriek tomu ich sústavne zahadzujeme.
Ak by ste chceli upiecť fantasticky vyzerajúci koláč podľa receptu, ktorý ste nikdy predtým neskúšali, je možné, že konečný efekt by nezodpovedal pôvodným predstavám. Pokiaľ by ste to nevzdali, ďalší pokus by bol už zrejme lepší. Možno by ste pripravili iným spôsobom cesto, možno inak namiešali plnku. Stačilo by len pár pokusov a drobných zmien, a fantastický dezert by už nebol len na obrázku, ale i vo vašej kuchyni.
To, čo bežne zvládneme v kuchyni, ide ťažšie s peniazmi. Aj napriek tomu, že s nimi pracujeme každý deň. Ak ich práve nezarábame, tak ich míňame. Alebo na ne aspoň myslíme. To všetko bez výraznejšieho efektu – o nemalé sumy sa pripravujeme sami, hoci si to nemusíme ani uvedomovať. Nasledujúci prehľad určite nie je kompletný, napriek tomu je šanca, že niektorú z modelových situácií budete dôverne poznať.
1. Kupujeme, čo nepotrebujeme
Kúpili ste niečo, čo ste vzápätí odložili (alebo použili len chvíľku) a nikdy viac nepotrebovali? Urobil to asi každý. Najčastejšie pod vplyvom výhodnej predajnej akcie so zľavou, ktorú by bol hriech nevyužiť.
Odolávať nákupným pokušeniam nie je ľahké, a to aj keď ide o tovar alebo služby, ktoré by sme vôbec nepotrebovali. Moderný marketing je sofistikovaný a obchodníci sa vďaka nemu neustále zlepšujú v tom, ako získať vašu pozornosť a primäť vás k nákupu. Nemusíte pritom ani chodiť po nákupných mólach, počkajú si na vás v online svete. Faktom však ostáva, že pokiaľ ste v predajnej akcii kúpili niečo, čo ste kúpiť neplánovali, prichádzate o peniaze, o ktoré ste prísť neplánovali.
2. Extra príjem? Extra výdavky
Bankovky a mince sú rovnaké, no nie v našich hlavách. Pravidelnú mesačnú mzdu vnímame inak ako koncoročný bonus v zamestnaní. Príležitostná výhra v stávkovaní? Prečo si nedovoliť krátku cestu k moru alebo alpskú lyžovačku? Takéto uvažovanie je dôsledkom existencie tzv. mentálneho účtovníctva, finančných kategórií, ktoré si v hlavách vytvárame.
Túto tendenciu voláme aj inflácia životného štýlu. Ak máme šťastie a v práci si finančne prilepšíme, vyšším príjmom okamžite prispôsobíme aj úroveň výdavkov. Čím viac zarobíme, tým viac minieme. Robíme tak aj napriek tomu, že vyššie príjmy si nežiadajú žiadne ďalšie výdavky.
3. Žiadna rezerva, žiadna príprava
Je len otázkou času, kedy budete musieť zaplatiť veľký výdavok – plánovaný alebo neočakávaný. Pokiaľ nemáte finančnú rezervu, riskujete, že takýmto výdavkom roztočíte špirálu problémov.
Neočakávané výdavky neznamenajú nevyhnutne opravu havarovaného auta, drahého elektrospotrebiča či last minute dovolenku. Tisícky domácností už zo svojich rozpočtov platia vyššie účty za energie, nájom, ale aj potraviny. Nie sú to príjemné zmeny, no dá sa na ne pripraviť. Kto sám seba presviedča, že „nejako“ to zvládne, riskuje vysoký účet v prípade, že to nezvládne. Rýchle úvery nikdy neboli lacné.
4. Odkladanie investícií
Určite rozumiete tomu, že by ste mali investovať. Na dôchodok? Určite. Na kúpu nehnuteľnosti, keď budete chcieť vymeniť ruch mesta za pokojné rána na vidieku? Možno. Každý si vie predstaviť, čo by so svojimi peniazmi raz chcel urobiť.
Problémom je odsúvanie takéhoto plánu do budúcnosti. Nik vám nebude vyčítať, ak tento týždeň nenájdete odborníka, ktorý by vám s investovaním pomohol. Ak sa nasledujúci rok nič nezmení, neriskujete žiadne verejné pokarhanie. Takýmto odkladaním však v skutočnosti míňate peniaze, ktoré vám v budúcnosti budú chýbať.
5. Dobré zlé rozhodnutia
O peniaze prichádzate aj vtedy, ak máte pocit, že sa o ne dobre staráte a k budúcnosti pristupujete zodpovedne. Kedysi ste vstúpili do druhého piliera, mesačne si pár desiatok eur posielate aj do tretieho. Viete, že investovanie do akcií je dlhodobo výnosné, preto pravidelne investujete aj do podielového fondu, ktorý vám pred rokmi odporučila vaša banka.
Aj v takomto prípade môžete šliapnuť vedľa. Pokiaľ ste v druhom pilieri v niektorom z garantovaných fondov, o peniaze rok čo rok prichádzate. V treťom pilieri môžete byť na papieri v pluse, no takmer isto v menšom, ako je miera inflácie. A investovanie do podielových fondov? Prerábate už len tým, že využívate produkt, pri ktorom sa o svoj výnos budete deliť s daňovým úradom.
Zlou správou pre vaše peňaženky – súčasné či budúce – je, že uvedený zoznam spôsobov, ako prísť o peniaze, nie je úplný. Na druhej strane, kedykoľvek máte možnosť to zmeniť.