Akcie na rekordoch. Bojíte sa?
Už od začiatku tohto roka začali finančné médiá po celom svete avizovať hrozbu ďalšieho prepadu akciových trhov. Dôvod? Ceny akcií, merané hlavnými indexmi, začali opäť prepisovať vlastné historické rekordy. Logika bola jednoduchá – ak sú akcie vysoko ako nikdy predtým, hrozí ich pokles. Alebo ešte horšie – krach! Je sa však čoho báť?
Už od začiatku tohto roka začali finančné médiá po celom svete avizovať hrozbu ďalšieho prepadu akciových trhov. Dôvod? Ceny akcií, merané hlavnými indexmi, začali opäť prepisovať vlastné historické rekordy. Logika bola jednoduchá – ak sú akcie vysoko ako nikdy predtým, hrozí ich pokles. Alebo ešte horšie – krach! Je sa však čoho báť?
Diskusie o tom, ako by sa asi mohli ceny akcií (alebo celé finančné trhy) hýbať, patria medzi tie najvďačnejšie. Mnohí investori im načúvajú vo viere, že draho platení „experti“ dokážu odhaliť smerovanie trhov a pomôžu im zarobiť. Na tomto presvedčení dokonca v USA funguje viacero samostatných televíznych kanálov. Prichádzajú investori na Slovensku o cenné informácie? Tu sú tri dôvody, prečo tomu tak nie je.
Dôvod prvý: Štatistika
Malá skúška fantázie: predstavte si, že idete po ulici a oproti vám kráča muž. Budete prekvapení? Šokovaní? Triasli ste sa v hrôze? A čo vôbec majú takéto otázky spoločné s trhmi?
Pri poslednom oficiálnom sčítaní obyvateľov, domov a bytov na Slovensku (uskutočnilo sa v roku 2011) bol podiel žien na celkovej populácii v krajine približne 51,3-percentný. V zjednodušenej reči čísel to znamená, že pri náhodnom stretnutí je pravdepodobnosť toho, že stretnete ženu, o málo vyššia ako to, že stretnete muža.
Späť k akciovým trhom. Ak by sme sa bližšie pozreli na trajektóriu vývoja referenčného indexu S&P 500 od jeho vzniku na začiatku 20. storočia, mohli by sme z neho vyčítať aj jeden málo nápadný fakt: hodnota indexu bola na svojom rekordnom maxime (alebo nanajvýš 5 % pod ním) takmer polovicu celého sledovaného obdobia. Pravdepodobnosť, že náhodne vyberiete nejaký deň za ostatných 100 rokov a hodnota akciového indexu S&P 500 bude na novom maxime (prípadne tesne pod ním), bola približne 45-percentná. To zhruba zodpovedá šanci, že z náhodne vybraného obyvateľa Slovenska by ste natrafili na muža, zástupcu pohlavia v nepatrnej menšine. Boli by ste veľmi prekvapení?
Dôvod druhý: Dlhodobé trendy
Stavili by ste sa, povedzme o 1 000 EUR, že akciové trhy budú o 15 rokov vyššie ako dnes? A uzatvorili by ste takú istú stávku s tým rozdielom, že by šlo o to, či sa niektorý akciový index pohne zajtra nahor alebo nadol? Financie neradno zamieňať s hazardom, takže do druhej stávky by sme vám neodporúčali ísť. Ale do tej prvej, prečo nie?
Pokiaľ by ste sa pozreli na vývoj akciových trhov z vtáčej perspektívy a v horizonte niekoľkých desiatok rokov, určite by ste si všimli prítomnosť dlhodobých rastových trendov. Tie sú priateľom každého dlhodobého investora, ktorý si investovanie nezamieňa s krátkodobou špekuláciou. Rast cien akcií je dôsledkom postupného zvyšovania hodnoty úspešných firiem. Málokto si pritom uvedomí fakt, že ak sú dnes akcie niektorej spoločnosti napríklad na 10-ročnom maxime, ich nárast sa musel začať tak, že cena bola najskôr najvyššia za posledný rok, neskôr za posledné dva roky, atď. Bolo to práve množstvo stávok na dlhodobé rastové trendy, ktoré urobili z Warrena Buffetta jedného z najúspešnejších investorov všetkých čias.
Dôvod tretí: Prečo sa báť?
Diskusie o tom, či ceny akcií nie sú tak vysoko, že nevyhnutne musí prísť krach, nevedú všetci investori. V skutočnosti týmto témam holduje len malá skupina špekulantov, presvedčených o tom, že dokážu odhadnúť moment obratu rastového trendu a zarobiť na jeho poklese. Alebo vystihnúť okamih, keď akcie dosiahnu svoje dno, a lacno ich kúpiť. Bolo by však zbytočné vyťahovať štatistiky potvrdzujúce neúspechy podobných snažení. Pokiaľ investujete sami, prípadne s odbornou pomocou, pravdepodobne narábate so svojimi peniazmi triezvejšie.
Bezvýhradne to možno povedať napríklad o drobných investoroch, ktorí zapájajú svoje peniaze do kolotoča finančných trhov prostredníctvom pravidelného investovania. Ku chvále im môže slúžiť, že neplytvajú čas, energiu ani peniaze na dosiahnutie nemožného – teda toho, o čo sa snažia mnohí špekulanti od vzniku prvých trhov s akciami. Pri tejto stratégii si investori nekladú za cieľ vychytiť okamihy obratu, ale „vezú“ sa v tom najväčšom komforte, ktoré trhy s akciami dokážu ponúknuť: dlhodobé trendy.