Akciové trhy už straty z koronakrízy vymazali, riziko paniky však na nich ostalo
Slovo „kríza“ je ešte stále najčastejšie skloňovaným pojmom v ekonomických a finančných diskusiách, no akciové trhy už niekoľko týždňov v krízovom režime nefungujú.
Po najrýchlejšom prepade v histórii, keď referenčný akciový index S&P 500 padol počas 22 dní o viac ako 30 %, sa ceny akcií rovnako razantne pozviechali, vymazali všetky straty a dokázali vystúpiť dokonca na nové historické rekordy. Takýto vývoj zaskočil prakticky všetkých. To je dôvod, prečo sa v médiách čoraz častejšie hovorí o reálnej ekonomike a akciových trhoch ako o dvoch paralelných svetoch.
Žiadne analýzy nedokážu spoľahlivo vysvetliť vzniknutú diskrepanciu. Historická skúsenosť však ukazuje, že akciové trhy nemožno v žiadnom prípade brať ako barometre toho, čo sa v ekonomike práve deje. Vývoj na nich v skutočnosti odráža očakávania investorov toho, čo sa v reálnom svete ešte len bude diať (zvyčajne v nasledujúcich 6 – 9 mesiacoch).
Je takmer isté, že v tomto roku ešte investori budú precitlivení na čokoľvek, čo bude súvisieť s globálnou pandémiou koronavírusu. Keď sa pred niekoľkými dňami začali objavovať správy o pribúdajúcich počtoch nakazených vo viacerých krajinách, pre trhy to bol signál zvýšeného rizika druhej vlny epidémie. Akciové trhy vďaka tomu pripomenuli, ako výrazne dokážu klesnúť počas jedného dňa, ak je hnacím motorom obchodov panika.