Akciové trhy v USA prepisujú rekordy
O tom, že investori na akciových trhoch boli začiatkom novembra v nervóznom očakávaní, nebolo potrebné čítať žiadne správy. Len sa pozerať na to, čo samotné akcie predvádzajú.
O tom, že investori na akciových trhoch boli začiatkom novembra v nervóznom očakávaní, nebolo potrebné čítať žiadne správy. Len sa pozerať na to, čo samotné akcie predvádzajú.
V poslednom týždni pred prezidentskými voľbami zaznamenal hlavný index americkej burzy S&P 500 deväť dní, v ktorých jeho hodnota len klesala. Niečo podobné už investori nevideli pomerne dlhý čas, naposledy v decembri 1980, teda takmer pred 36 rokmi. História sa však nikdy neopakuje presne. Kým na konci roku 1980 znamenalo deväť stratových dní pokles hodnoty indexu S&P 500 o 10,8 %, v tomto roku bola bilancia strát podstatne miernejšia. Benchmarkový akciový index počas nich klesol len o 3,1 %.
Takéto percento nik nemohol interpretovať ako výrazné obavy z výsledku volieb. Pár dní po nich to vyzerá, ako by neobvykle dlhá séria stratových seansií bola predohrou priaznivejšieho vývoja. Necelé dva týždne po oznámení výsledku volieb totiž všetky hlavné akciové indexy v USA prepisovali históriu – dostali sa na úrovne, na ktorých neboli ešte nikdy predtým.
Povedané rečou technických analytikov, skúmajúcich dianie na trhu len cez prizmu cien – akciové trhy sú po chvíľkovej konsolidácii opäť v rastovom režime, ktorý nemá žiadne obmedzenia. To zvyšuje pravdepodobnosť očakávaní, ktoré sme na tomto mieste vyjadrili už pred mesiacmi: rok 2016 sa môže pre investorov ukázať ako veľmi priaznivý. Platí to však len pre americký trh, kde hlavné akciové indexy stúpli od začiatku roka o viac ako 7 % a nik nemôže vylúčiť, že aktuálny rok skončia s dvojcifernými prírastkami. Ostatné burzové centrá za týmito číslami zaostávajú. Netreba sa však nechať zmiasť čiastkovými štatistikami. Stačí sa pozrieť na bilanciu akciových trhov s väčším odstupom, napríklad za posledných päť rokov. Málokde mohli investori zarobiť toľko čo na akciách.