Ako fungujú trhy? Ako príroda
Ako dokážu vysvetliť smrteľné požiare v Kalifornii mizériu japonských akcií? A prečo nemusíte mať výnimočné výsledky, aby ste dosiahli mimoriadny výsledok? Neintuitívne odpovede prináša príroda.
Americkú Kaliforniu ničia rozsiahle lesné požiare už celé desaťročie. Dlhodobé suchá zmenili lesy na vyschnutý materiál, ktorý už len čaká na vznietenie. Keď preto rok 2017 priniesol jednu z najvlhších zím, každému sa uľavilo. Jazero Tahoe bolo na niektorých miestach prikryté až 20 metrami snehu. Šesťročné obdobie sucha ľudia odpísali ako temnú minulosť.
Všetci sa však mýlili. Po najvlhkejšom roku, aký si kto pamätal, prišla najničivejšia sezóna požiarov v histórii. Plamene pohltili viac ako 6 200 km2 a o život pripravili 47 ľudí, teda toľko ako v predchádzajúcich desiatich rokoch dokopy. Len málokto si uvedomil zdanlivý paradox: rekordne vlhký rok a extrémne ničivé požiare v nasledujúcom roku spolu súviseli.
Dažde a vlhkosť umožnili vyrásť množstvu vegetácie. Zakvitli dokonca aj kalifornské púšte, na ktorých roky predtým nevyrástlo ani steblo trávy. Keď však prišli pravidelné letné horúčavy, ohromné množstvo zelene sa zmenilo na obrovské množstvo horľavého paliva, ktoré len čaká na podpálenie. Presne to sa aj stalo. Rekordné dažde spôsobili rekordné požiare.
Pointa: ojedinelé udalosti v jednom smere rapídne zvyšujú pravdepodobnosť podobne zriedkavých udalostí v opačnom. Platí to v prírode, v biznise, aj na akciovom trhu.
Japonský akciový trh je najčastejšie uvádzaný príklad toho, že ceny akcií nemusia mieriť nahor ani v dlhodobom horizonte. Index Nikkei sa dnes nachádza tam, kde bol v roku 1990. V roku 2012 bol až 70 % pod svojím maximom spred 22 rokov. Investičná katastrofa.
Akademici, ekonómovia aj analytici majú množstvo argumentov, prečo sa tak stalo. Jeden z nich však vyčnieva svojou jednoduchosťou: v rokoch 1950 až 1990 bol rast akciového trhu taký extrémny, že vyčerpal akýkoľvek priestor na ďalší nárast. V priebehu 40 rokov vzrástol index Nikkei 400-násobne, čo v prepočte zodpovedá priemernému ročnému výnosu o viac ako 16 %. Žiadna iná krajina v žiadnej inej ére nedokázala takto ulahodiť investorom.
To, čo prišlo v nasledujúcich 30 rokoch, bolo pravým opakom dovtedajšieho extrému. Dnes žasneme nad tým, ako otrasne sa darilo japonským akciám, no šokovať by nás malo predovšetkým to, ako dlho a rýchlo rástli predtým. Rekordy „v dobrom“ smere sú spravidla predzvesťou rekordov v opačnom.
Mágia malých zmien
„Oci, prečo sa dnes už žiadna opica nestane človekom?“ Ak ste ešte od svojho dieťaťa nepočuli podobnú otázku, možno je to tým, že ste sa ešte nepustili do dobrodružstva vysvetľovania evolučnej teórie päťročnému potomkovi.
Evolúcia je pritom najprekvapujúcejšia sila vo vesmíre. Jej zásluhou sa jednobunkový organizmus dokázal vyvinúť na človeka, ktorý môže čítať tieto riadky. Vďaka nej lietajú vtáky, chameleón pozerá každým okom inam a my si dokážeme vybudovať imunitu voči iným mikroorganizmom.
V krátkodobom horizonte je pritom evolúcia nepostrehnuteľná. Päťročný chlapec si môže byť istý, že počas svojho života uvidí nanajvýš premenu mačky na profesorku McGonagallovú, no určite nebude svedkom zmeny opice na človeka. Evolučné zmeny sú nepostrehnuteľné, no ak na ne pohliadneme spätne – v tomto prípade počas posledných štyroch miliárd rokov –, je to nepredstaviteľná premena. Jej lekcia? Ak máte dosť času, na veľkú premenu nepotrebujete veľké zmeny.
Americký investičný manažér Howard Marks v nedávnom podcaste upozornil na investora, ktorý v tabuľke dosiahnutých ročných výnosov ani raz nebodoval v najlepšej štvrtine rebríčka. Výsledky, ktoré dosiahol počas 14 rokov, ho v celkovom hodnotení vyniesli medzi najlepšie 4 %. A ak by svoje nevýrazné výsledky dokázal dosiahnuť aj v nasledujúcich 10 rokoch, bol by medzi elitným 1 % najlepších investorov svojej generácie. Bez toho, aby sa vôbec dostal medzi najlepších v ktoromkoľvek roku.
Nech budete robiť čokoľvek, nesnažte sa vyniknúť v krátkom období. Cesta k mágii malých zmien trvá roky. V evolúcii, živote, aj pri investovaní.