Bezplatné vzdelanie? Na internete áno
Investícia do vzdelania býva tou najistejšou a najvýnosnejšou, pre ktorú sa môžete rozhodnúť. Dobrou správou je, že existujú viaceré možnosti, ktoré vás nebudú stáť ani cent. Navyše, všetko dokážete zvládnuť z pohodlia svojho domova.
Ak máte chuť posunúť svoje vedomosti z oblasti financií na vyššiu úroveň, neexistuje dôvod, ktorý by vám v tom zabránil. Prostredníctvom internetu máte na dosah množstvo možností, ako to docieliť. Pozreli sme sa na tie, ktoré by ste určite nemali prehliadnuť.
Coursera
Myšlienka projektu Coursera je „budúcnosť, v ktorej tie najlepšie univerzity vzdelávajú nie tisícky, ale milióny študentov“. Nápad vytvoriť platformu, v ktorej by sa kvalitné vzdelanie dostalo aj k ľuďom, ktorí si štúdium na prestížnych univerzitách nemôžu dovoliť, skrsol v hlavách dvoch kolegov na Stanforde v roku 2011.
Zámer im vyšiel. Prostredníctvom projektu Coursera už absolvovali online kurzy milióny študentov z celého sveta. Na portáli možnosť nájsť príležitosť vzdelať sa v prakticky každom odbore, vrátane ekonómie, financií či finančného plánovania. Prevažná väčšina kurzov je bezplatná, za symbolický príplatok však Coursera pridá aj formálny certifikát o úspešnom ukončení štúdia. Nemá síce porovnateľnú platnosť ako vysokoškolské diplomy, absolventi si však získanými certifikátmi môžu doplniť svoj profesionálny profil napr. na profesijnej sieti LinkedIn.
Link: https://www.coursera.org
edX
Dobrá myšlienka si spravidla nájde nasledovateľov a výnimkou nie sú ani otvorené online kurzy. V roku 2012, len rok po vzniku projektu Coursera, vytvorili podobný projekt aj dve z najprestížnejších univerzít v USA: Harvardova univerzita a Massachusettský technologický inštitút. Súčasťou platformy edX sú dnes desiatky škôl, neziskových organizácií a známych korporácií, ktoré ponúkajú približne dve tisícky rôznych kurzov.
Len pri zadaní kľúčového slova „finance“ ponúkne edX takmer tri stovky rôznych kurzov, ponúkaných jednotlivo alebo v rámci kompletnejšieho vzdelávacieho balíka. Na výber sú kurzy, v ktorých sa od študentov vyžaduje rešpektovanie určených termínov na absolvovanie testov, ale núdza nie je ani o také, v ktorých si tempo štúdia určujú samotní študenti. To je optimálna možnosť pre tých, ktorí si nedokážu nájsť potrebný čas s požadovanou pravidelnosťou.
Link: https://www.edx.org
Udemy
Najväčšiu ponuku vzdelávania ponúka nádejným študentom platforma Udemy. Na jej webe možno nájsť viac ako 80-tisíc rôznych kurzov z každej predstaviteľnej oblasti. Ak existuje niečo, v čom by ste sa chceli zlepšiť, je vysoká šanca, že to nájdete práve tu.
Na webe projektu možno nájsť veľa bezplatných kurzov, netreba sa však nechať odradiť. Prakticky všetky platené výukové produkty ponúka Udemy v pravidelných výpredajoch, a tak nie je problém získať hodnotné vedomosti a zručnosti za cenu menej ako 10 eur. Pokiaľ nechcete čakať na výpredaje, môžete si vybrať a zaplatiť akýkoľvek kurz. Ak ho absolvujete do 30 dní a budete mať pocit, že táto investícia nebola vaším najlepším rozhodnutím, môžete požiadať o vrátenie peňazí. Vyskúšané, refundácia funguje bez problémov. Mobilná aplikácia umožňuje stiahnutie jednotlivých lekcií, vzdelávať sa tak môžete napríklad aj pri cestovaní.
Link: https://www.udemy.com
Seduo
Ak majú predchádzajúce možnosti vzdelávania nejaký nedostatok, tak azda len ten, že na ich zvládnutie je nevyhnutná dobrá znalosť angličtiny. Všetky predstavené platformy síce ponúkajú edukatívny obsah aj v iných svetových jazykoch, no slovenčina (a ani čeština) sa do zoznamu nedostali.
Alternatívnym riešením by mohol byť český projekt Seduo. Aj na ňom možno nájsť bezplatný i platený obsah a relatívne širokú ponuku. Nie takú veľkú ako napr. na stránkach Udemy, ale dostatočne zaujímavú na to, aby si ju záujemcovia o vzdelávanie aspoň pozreli.
Link: https://www.seduo.cz