CENY AKCIÍ RASTÚ, AJ KEĎ SA EKONOMIKE NEDARÍ
Výkyvy, aké od začiatku tohto roka predviedli akciové trhy, vystrašili mnohých investorov. No ak by niekto dokázal až dosiaľ prehliadať spravodajstvo zo sveta financií a až na konci apríla zisťoval, ako sa darí svetovým burzám, nič výnimočné by sa nedozvedel.
Akciový index S&P 500 je od začiatku roka dole približne o 10 %, technologicky orientovaný Nasdaq len 3 %. To nie sú zmeny, ktoré by mohli niekoho zaraziť. Najmä nie po neobvykle vysokých ziskoch akciových trhov v predchádzajúcom roku.
Môže byť ťažké predstaviť si, že v období, keď svetová ekonomika zažíva najväčšie problémy v modernej histórii, by akciové investície neboli ťažko poznačené. Pravda však je, že dianie na burzových parketoch len málokedy korešponduje s tým, čo sa deje v „reálnej“ ekonomike.
Počas prvej a druhej svetovej vojny, dvoch najkrvavejších konfliktoch v moderných dejinách, zaznamenali akciové trhy mimoriadny nárast. Ani zhoršenie finančných ukazovateľov firiem nezabránilo ich ceste nahor. Od roku 1930 sme zaznamenali 30 rokov, počas ktorých celoročná ziskovosť korporátneho sektora klesla. V 23 prípadoch však ceny akcií vykázali nárast. Nezastavil ich ani dvojciferný pokles ziskovosti v 16 z týchto 30 rokov – v 11 z nich šli burzy nahor.
Dôvod, prečo máme tendenciu nechápavo sa prizerať tomu, ako sa vývoj ekonomiky dokáže tak výrazne odlišovať od diania na burzách, je relatívne jednoduchý. Keď investori nakupujú akcie dnes, pozerajú sa primárne na to, ako môže vyzerať budúcnosť a čo prinesie ich investíciám. Nárast nezamestnanosti, pokles HDP, rast inflácie, to všetko sú informácie o minulosti. Vyhliadky firiem zásadným spôsobom nezmenia. V záplave negatívnych správ o tom, ako globálna pandémia koronavírusu postihuje svetovú ekonomiku, nezaškodí pripomenúť si, že hospodárstvo (hoci aj svetové) v problémoch ešte neznamená problém pre investície.