Ceny akcií stále mieria nahor, prepisujú rekordy
Komentáre o dianí na svetových akciových trhoch sa v posledných mesiacoch podobajú ako vajce vajcu. Každý mesiac opisujú identický scenár – ceny akcií sa nachádzajú v rastovom trende, takmer na pravidelnej báze trhy prepisujú historické rekordy.
Komentáre o dianí na svetových akciových trhoch sa v posledných mesiacoch podobajú ako vajce vajcu. Každý mesiac opisujú identický scenár – ceny akcií sa nachádzajú v rastovom trende, takmer na pravidelnej báze trhy prepisujú historické rekordy.
Výnimkou nie je ani november. Všetky hlavné indexy americkej akciovej burzy, ktorá do veľkej miery diktuje náladu aj v ostatných burzových centrách sveta, sa pohybujú na najvyššej úrovni v histórii. Platí to o technologicky zameranom indexe Nasdaq, aj o širšom benchmarku S&P 500. Oba indexy sa nachádzajú v komfortnej vzdialenosti od svojho 200-dňového priemeru. Ten je pre burzových analytikov indikátorom dlhodobého smerovania akciového trhu. Pokiaľ sa hodnota ktoréhokoľvek indexu pohybuje nad touto úrovňou, trhy sú v rastúcom trende. V opačnom prípade vládne na trhu pesimistická nálada a ceny akcií majú klesajúcu tendenciu.
Mesiac pred skončením kalendárneho roka všetko naznačuje tomu, že investori budú na rok 2017 spomínať v dobrom. Hlavný index frankfurtskej burzy DAX je od začiatku januára vyššie o takmer 13 %, index S&P 500 aj japonský Nikkei o viac ako 15 %. Technologický Nasdaq pridal za posledných 11 mesiacov dokonca úctyhodných 27 %. Leví podiel na tomto výsledku majú predovšetkým akcie z tzv. skupiny FANG (Facebook, Amazon, Netflix a Google).
Vysoké zisky na akciových trhoch môžu byť predzvesťou ďalších. V Spojených štátoch sa schyľuje k najväčšej reforme daňového systému od roku 1986, keď oblasť daní zásadne prekopal vtedajší prezident Ronald Reagan. Republikánsky návrh znižuje úroveň korporátnych daní zo súčasných 35 na 20 %, klesnúť by mali aj dane z príjmu fyzických osôb. Američania by sa súčasne mali dočkať aj zjednodušenia systému platenia daní. Prezident USA Donald Trump vo svojich plánoch pamätá aj na najbohatších ľudí v krajine. Tí by aj naďalej mali platiť daň vo výške 39,6 %, no limit príjmov, na ktoré sa táto sadzba bude vzťahovať, by sa mal zdvihnúť o 100 % – z pol milióna na milión dolárov.
Rozsiahle zmeny v daňovom systéme, ktoré priniesli výhody korporátnemu sektoru, sa dosiaľ spájajú so začiatkom silného rastového trendu na akciovom trhu. To, ako sa trhy správajú v súčasnosti, dáva nádej, že Trumpova reforma nebude výnimkou.