Česi tento rok zrejme prídu o rekordne veľa peňazí v dlhopisoch
Zo susedného Česka prichádza čoraz viac správ, kvôli ktorým môže mať veľa Slovákov nepokojný spánok. Dôvodom je rastúci počet firiem, ktoré v minulosti vydali atraktívne úročené dlhopisy a dnes čelia insolvencii.
Len v tomto roku sa týmto skončilo podnikanie viac ako desiatky rôznych firiem, a pokiaľ sa situácia zásadne nezmení, rok 2024 sa pravdepodobne skončí s novým nelichotivým rekordom v počte skrachovaných emitentov.
Vysvetlení nepriaznivej bilancie firemných dlžníkov v Česku je niekoľko. Od nereálnych podnikateľských plánov, ktoré spätne vyzerajú ako podvody, cez stagnujúcu ekonomiku až po nárast úrokových sadzieb. Tie zvyšujú náklady firiem na dlhové financie, čo následne znižuje ziskovosť ich biznisu.
S vyššími úrokmi sa stávajú zaujímavejšími aj úložky v bankách. České domácnosti tak majú menší dôvod hľadať výhodnejšie investičné príležitosti, čo je pre zadlžené firmy problém: Keď potrebujú získať kapitál na prefinancovanie starších dlhov, jeho ponuka je menšia.
Firemné dlhopisy sú dlhodobo populárne aj na Slovensku, tunajšie domácnosti do nich dosiaľ vložili približne 4 miliardy eur. V cenných papieroch, ktoré sú fakticky pôžičkami obyčajných ľudí súkromným (a často úplne neznámym) spoločnostiam, je tak viac peňazí ako v treťom dôchodkovom pilieri dokopy.
Časť z nich tvoria renomované firmy, ktoré zatiaľ nemali s vyplatením dohodnutých výnosov žiadny problém. Sú však medzi nimi aj dlžníci, nad menami ktorých sú otvorené otázniky. Česká skúsenosť môže byť pre Slovákov varovaním: kto chce investovať do podnikových dlhopisov, mal by si dobre premyslieť, komu svoje úspory požičia.