Čína zavádza ďalšiu inováciu kapitalizmu: dlhodobé investovanie na dôchodok
Čínsky trh s akciami by mohol v blízkej budúcnosti dostať silnú finančnú injekciu. Peking pripravuje vytvorenie súkromného dôchodkového systému, ktorý by mal nasmerovať vysoké úspory čínskych domácností na domáci kapitálový trh.
Nový systém nie je pre vyspelý svet žiadnou finančnou inováciou, pre Čínu a jej strednú triedu je to však vymoženosť, o akej mohli dosiaľ len snívať. Súkromný dôchodkový systém bude fungovať podobne ako tretí dôchodkový pilier na Slovensku. Úspory, ktoré na svojich účtoch účastníci systému investujú, budú daňovo zvýhodnené.
Pre Čínu ide o zásadnú zmenu dizajnu dôchodkového systému. Ten je dlhodobo postavený na štáte a zamestnávateľoch, súkromné investície v ňom nemajú žiadne miesto. K zmene čínskej strednej triedy na pracujúcich kapitalistov by malo dôjsť postupne – súkromné dôchodky budú v rámci testovania uvedené najskôr vo vybraných miestach, až neskôr budú môcť byť implementované v širšom rozsahu.
Čína patrí medzi krajiny, v ktorých bude populácia starnúť najrýchlejšie. Kým v roku 2017 predstavoval podiel ľudí starších ako 65 rokov na celkovej populácii 10,6 %, v roku 2050 by to malo byť už 26,3 %. Podiel ľudí starších ako 80 rokov bude rásť ešte výraznejšie. Podľa odhadov OECD by mal v roku 2050 dosiahnuť úroveň 8,1 %, pričom v roku 2017 to bolo len 1,8 %.