Dánsko splatilo posledný cent zahraničného dlhu
Minulý rok bolo Dánsko krajinou s najšťastnejším obyvateľstvom. V aktuálnom rebríčku ho o prvenstvo síce obralo Nórsko, no ak by niekto hľadal najšťastnejšieho ministra financií, je šanca, že by ho našiel práve v Dánsku.
Minulý rok bolo Dánsko krajinou s najšťastnejším obyvateľstvom. V aktuálnom rebríčku ho o prvenstvo síce obralo Nórsko, no ak by niekto hľadal najšťastnejšieho ministra financií, je šanca, že by ho našiel práve v Dánsku.
Kým vyspelé ekonomiky si po globálnej kríze nabrali na plecia nové, astronomické dlhy, Dánsku sa podarilo nevídané: v polovici marca zaplatilo poslednú tranžu zahraničného dlhu, ktorý evidovalo. Severská krajina tak nemá po najmenej 183 rokoch žiadneho veriteľa so záväzkami v cudzej mene. Podľa záznamov centrálnej banky bola k takémuto stavu najbližšie naposledy v roku 1894, keď objem jej dlhov v cudzích menách predstavoval menej ako 1 % z hrubého domáceho produktu (HDP).
Na medzinárodných finančných trhoch krajina debutovala v roku 1757, keď si od Nemecka a Holandska požičala spolu pol milióna rigsdalerov.
Historický míľnik neznamená, že krajina sa zbavila všetkých dlhov. Vo svojich knihách aj naďalej eviduje záväzky, všetky sú však v korunách. No v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami zadlženie Dánska patrí medzi najnižšie, predstavuje približne 38 % z HDP a podľa projekcií Európskej komisie by v budúcom roku malo klesnúť o ďalšie dva percentuálne body.
Dánsko si na dlhopisových trhoch požičiavalo v cudzích menách predovšetkým preto, aby malo k dispozícii dostatočne veľké devízové rezervy. Počas menových intervencií v uplynulých rokoch ich však centrálna banka minula na obranu kvázi-fixného kurzu koruny voči euru. V dôsledku toho klesla výška devízových rezerv v roku 2015 na historické minimum.
Dánska centrálna banka roky riadi kurz koruny podľa vývoja hodnoty eura. Tento menový režim platí už desaťročia a podľa domácich expertov je jedným z faktorov úspechu dánskej hospodárskej politiky. V minulom roku sa krajine podarilo znížiť mieru inflácie na polstoročné minimum, v ekonomike je prakticky nulová nezamestnanosť a názov krajiny možno nájsť aj na vrchole rebríčka najmenej skorumpovaných štátov na svete (spolu s Novým Zélandom, Fínskom a Švédskom). Ako prvá krajina na svete pred mesiacom ohlásila vytvorenie postupu digitálneho veľvyslanca, ktorého partnermi nebudú profesionálni diplomati, ale technologické giganty ako Facebook, Google, Amazon či Netflix.