Developer, ktorý otriasa svetom
Je pochopiteľné, ak problémy bankového sektora vyvolajú globálnu finančnú krízu. Ako ju však môžu spôsobiť ťažkosti developerskej firmy? Navyše čínskej?
Rýchla odpoveď by mohla znieť: Ľahko. Na vytvorenie toxického koktailu, ktorý by mohol ochromiť finančný systém, postačí rekordne vysoký objem dlhov, ktoré spoločnosť nedokáže splácať. Problémy už nemá len developer alebo jeho veritelia. V prípade čínskej spoločnosti Evergrande ich majú aj milióny ľudí, finančný sektor a v stávke je aj fungovanie druhej najväčšej ekonomiky na svete.
Hovoriť o Evergrande ako o developerovi by nebolo celkom korektné. Od svojho vzniku v roku 1996 totiž spoločnosť vyrástla do konglomerátu, ktorý síce stavia nehnuteľnosti v takmer 300 čínskych mestách, no popritom stíha riadiť investičné portfóliá, vyvíjať elektrické automobily (hoci prvé by mali byť vyrobené až v budúcom roku), vyrábať potraviny, nápoje a jej súčasťou je aj jeden z najväčších futbalových klubov v krajine. Rýchla expanzia vyniesla zakladateľa Evergrande svojho času na vrchol rebríčka najbohatších ľudí v krajine. Aj keď to už neplatí, podnikateľ s úzkymi väzbami na vládnucu komunistickú stranu má stále majetok presahujúci 10 miliárd dolárov.
Expanzia na úver
Realitní developeri fungujú v Číne podobne ako kdekoľvek inde na svete: už v úvodnej fáze stavby nového projektu zinkasujú platby v predstihu a s pomocou bankových úverov začnú budovať. Ak sa krajine ekonomicky darí, bohatnú aj jej obyvatelia. V prípade Činy až natoľko, že ceny nehnuteľností v priebehu rokov 2001 až 2019 vzrástli štvornásobne. Žiadna iná vyspelá ekonomika sa k podobnému číslu ani len nepribližuje.
Ako sa však v prosperujúcej ekonomike dostal do problémov gigantický developer? Svojou expanziou. Kto stavia v Číne nehnuteľnosti, musí si stavebný pozemok požičať od vlády. Zvyčajne sa tak robí dlhodobo, štandardom je 70-ročné obdobie. Z pohľadu štátneho rozpočtu sú príjmy za prenájom pôdy a pozemkov najvýznamnejšou položkou. Developer, ktorý chce po jednom začatom projekte ísť na ďalší, preto potrebuje peniaze. Pokiaľ ich nemá, odpoveďou je úver. Z banky alebo vydaním vlastných dlhopisov.
Evergrande nebol pri využívaní cudzích peňazí striedmy. Jeho dlhy sa vyštverali nad úroveň 300 miliárd dolárov, vinou čoho sa čínsky konglomerát stal najzadlženejšou firmou na svete. Predstava rýchleho rastu, poháňaného cudzími peniazmi, však narazila minulý rok na vážnu prekážku. Peking v snahe pribrzdiť prudký rast cien nehnuteľností prijal opatrenia, ktoré limitujú zadlženosť developerských firiem. V našich zemepisných šírkach podobné opatrenie poznáme tiež – týka sa však obmedzenia výšky úverov, ktoré môžu banky poskytnúť svojim klientom.
Lehman moment
Nové opatrenia znamenali zastavenie nových úverov pre Evergrande. Peniaze, ktoré vo forme záloh zverili spoločnosti jej klienti, poslúžili na udržanie chodu mamutej firmy. Napriek tomu bola donútená predať rýchlo (a aj extrémne lacno) niekoľko projektov, len aby zaistila vlastné financovanie. Iba málokoho prekvapilo, že túto jeseň nedokázala včas a riadne splatiť úroky z peňazí, ktoré si požičala na dlhopisovom trhu.
Ani začiatkom novembra ešte nie je jasné, ako sa chce niekdajšia developerská superstar vyrovnať so stovkami miliárd dlhov. Takáto úroveň dlhu už však nie je problém len pre ňu, ale aj pre banky, ktoré jej požičiavali, a investičné fondy, ktoré dlhopisy Evergrande kupovali. Zasiahnuté banky by pre straty museli obmedziť ostatné úverové aktivity, čo by pocítili iné sektory v ekonomike. Bol by to podobný efekt, aký mal kolaps americkej banky Lehman Brothers, ktorý odštartoval globálnu finančnú krízu.