Dostali ste výpis z DSS. Čo s ním?
Začiatok nového kalendárneho roka je obdobím, keď sporitelia v druhom pilieri tradične dostávajú obálky s výpismi z osobného dôchodkového účtu. Pre mnohých je to kus papiera, ktorému netreba venovať žiadnu pozornosť. Výpis pritom poskytuje aj také informácie, ktoré by sporitelia radi vedeli, i keď si to ani neuvedomujú.
Začiatok nového kalendárneho roka je obdobím, keď sporitelia v druhom pilieri tradične dostávajú obálky s výpismi z osobného dôchodkového účtu. Pre mnohých je to kus papiera, ktorému netreba venovať žiadnu pozornosť. Výpis pritom poskytuje aj také informácie, ktoré by sporitelia radi vedeli, i keď si to ani neuvedomujú.
Keď ide o investované peniaze, najvyhľadávanejšou informáciou býva údaj o zhodnotení fondu. Dôchodkové fondy v druhom pilieri nie sú výnimkou. Podľa zákona musí vo výpise každá dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) uvádzať viacero výnosov – od tých najkratších (za obdobie posledného mesiaca) až po najdlhšie (od vzniku fondu).
Skreslená realita výnosov
Konkrétne čísla je však potrebné brať s rezervou. Žiadne z nich totiž nevyjadruje zhodnotenie príspevkov, ktoré boli sporiteľom počas roka na dôchodkový účet pripísané. Dôvod je jednoduchý. Ročný výnos, napríklad, vyjadruje zhodnotenie, ktoré sa fondu podarilo dosiahnuť za predchádzajúci rok. Klienti DSS však investujú pravidelne, v mesačných intervaloch, čo skutočne dosiahnutý výnos skresľuje. Až do takej miery, že pre sporiteľov môže byť ziskový rok aj taký, v ktorom dôchodkový fond dosiahol nulový výnos. Stačí, ak sa počas roka trhom nedarilo a po počiatočnom poklese sa hodnota fondu vrátila na počiatočnú úroveň.
S pribúdajúcimi rokmi sporenia na dôchodok však sporitelia môžu považovať ročnú výkonnosť svojho fondu za približné zhodnotenie svojich úspor. Príspevky, ktoré boli na ich účet pripísané počas posledného roku, budú totiž predstavovať stále menšie percento z celkového objemu ich dôchodkových úspor. Dnes sem môžeme zaradiť takmer každého, kto do druhého piliera vstúpil v čase jeho vzniku (t. j. v roku 2005) a odvtedy na jeho účet prúdili príspevky pravidelne.
Preštudovanie výpisu z osobného dôchodkového účtu je aj jedinečnou príležitosťou zistiť, či si zamestnávateľ sporiteľa plní všetky svoje povinnosti. Vrátane povinnosti platiť odvody a poistné. Nápoveďou môžu byť údaje v kolónke „Pripísané príspevky“. V roku 2016 bola príspevková sadzba 4 % z vymeriavacieho základu, ktorým je pre väčšinu sporiteľov ich hrubá mzda. Pokiaľ sumy pravidelne pripisovaných príspevkov zodpovedajú uvedenému percentu, je všetko v poriadku. Ale ak sporitelia natrafia na podozrivo malé číslo, mali by zbystriť pozornosť. Nulové (alebo veľmi malé) údaje v tejto kolónke môžu signalizovať, že zamestnávateľ si počas roka nesplnil svoje zákonné povinnosti. Pravdepodobnejším dôvodom však môže byť chyba pri posielaní dát, ktoré zamestnávatelia posielajú Sociálnej poisťovni elektronicky. V každom prípade netreba otáľať a sporitelia by sa vo vlastnom záujme mali snažiť zistiť dôvody takéhoto stavu. Ak je problém s ich peniazmi v druhom pilieri, je takmer isté, že podobný problém bude aj v priebežnom systéme, teda v prvom pilieri. Nemali by však zabúdať na to, že vysvetlenia sa nedočkajú vo svojej DSS, tá len administruje príspevky, ktoré jej postúpi Sociálna poisťovňa.
Nie je fond ako fond
Pre väčšinu ľudí nie je druhý pilier žiadnou prioritou a podľa toho mu aj venujú svoju pozornosť. Len máloktorý sporiteľ vie napríklad s istotou povedať, v ktorom dôchodkovom fonde „pracujú“ jeho úspory na penziu. Výpis z osobného dôchodkového účtu túto informáciu obsahuje a v hlave by ju mal mať aj každý sporiteľ. Hlavne preto, že až 85 % klientov DSS má svoje dlhodobé úspory v konzervatívne zameraných garantovaných dôchodkových fondoch. Tie patria svojimi výsledkami medzi najhoršie v druhom pilieri. Navyše, vďaka svojej investičnej stratégii sú pre mladšie a stredné generácie sporiteľov absolútne nevhodné.
Na porovnanie: z piatich indexových fondov, ktoré sú v druhom pilieri k dispozícii, štyri dosiahli v minulom roku dvojciferné zhodnotenie, ktoré sa začína číslovkou 13. Od roku 2012, keď sa indexové fondy stali súčasťou penzijného systému, sa ich celkové zhodnotenie pohybuje od 54 do 72 %. K podobným číslam sa fondy, v ktorých má úspory väčšina sporiteľov, ani len nepribližujú.
Ak neviete, v ktorom dôchodkovom fonde si budujete úspory na svoju penziu, je pravdepodobné, že ste v nesprávnom fonde. Z 5 % sporiteľov, ktorí sú v indexových fondoch, musel každý jeden požiadať o prestup do nového typu fondov a je preto šanca, že takýto krok si pamätajú. Fakt, že väčšina ľudí v druhom pilieri je v tzv. garantovaných fondoch, je dôsledkom spôsobu, akým politici naposledy zmenili fungovanie systému starobného dôchodkového sporenia. Všetkých sporiteľov presunuli do najbezpečnejších (a najmenej zarábajúcich) fondov, a kto chcel inak, musel vyvinúť vlastnú aktivitu. Sporitelia, ktorým do odchodu do dôchodku chýba najmenej 20 – 25 rokov a sú v garantovaných fondoch, by preto mali vo vlastnom záujme zvážiť, či je tento stav pre nich skutočne žiaduci.
Cena za pohodlnosť? Viac ako 113 miliónov eur.
Od začiatku roka 2013 sú v druhom pilieri len dva základné typy dôchodkových fondov: garantované a negarantované. Po rozdelení ostali všetci sporitelia v garantovaných fondoch, ktoré prebrali štafetu po konzervatívnych dôchodkových fondoch. Kto chcel dosiahnuť vyššie výnosy, musel o zmenu požiadať. Aj preto dnes v garantovaných fondoch sporí prevažná väčšina klientov DSS. Ako by ale vyzerali ich úspory, ak by na konci roku 2015 prestúpila pätina sporiteľov z garantovaných fondov do indexových?
Na konci roku 2015 bola celková hodnota majetku v garantovaných fondoch 5,35 mld. EUR. Ak by 20 % sporiteľov prestúpilo do indexových fondov, prešli by s nimi aj aktíva v hodnote 1,07 mld. EUR. Priemerný výnos v garantovaných fondoch dosiahol počas minulého roku 1,84 %, v indexových až 12,41 %. Zjednodušený prepočet (bez vplyvu výnosov z príspevkov počas roku 2016) ukazuje, že rozdiel vo výnosoch, ktoré pasivitou ostali „na stole“, predstavuje 113,23 mil. EUR.