Drobné návyky s veľkým potenciálom
Ak chcete zmeniť svoju finančnú situáciu, nemusíte čakať na výhru v lotérii. Aj malými zmenami môžete dať svojim financiám a tomu, ako s nimi narábate, hlavu a pätu.
Keď ste sa ráno zobudili, čo ste urobili ako prvé? Siahli ste po mobilnom telefóne, vliezli ste pod sprchu, alebo ste si ešte rozospatí urobili kávu? Ktoré zuby ste začali umývať ako prvé? Obuli ste si najprv ľavú, alebo pravú topánku?
Je takmer isté, že ak by ste si úprimne chceli odpovedať na každú z týchto otázok, museli by ste sa poriadne zamyslieť. Nejde pritom o žiadne hlavolamy. „Celý život, ak sa naň dívame ako na určitú formu existencie, je súborom zvykov,“ napísal v roku 1892 filozof a psychológ William James. Ako ľudia sme presvedčení, že pri rozhodovaní využívame rozumovú kapacitu nášho mozgu. Omyl. Pri väčšine každodenných rozhodnutí si náš mozog berie oddychový čas. Jeho úlohu preberajú návyky.
Zlou správou je, že sú to práve zvyky, ktoré určujú kvalitu našich životov. Ak sa po návrate domov z práce rutinne natiahnete na gauč pred televízorom, je len otázkou času, kedy sa začnete sťažovať na nadváhu alebo slabú kondičku. Dobrou správou však je, že každodenné návyky nie sú nemenné. Môžete si ich vybudovať aj cielene. Najskôr si ich možno budete musieť pripomínať a mať na pamäti, no už po pár dňoch a týždňoch sa môžu zmeniť na rutinu, ktorá nebude stáť žiadnu námahu.
Spoločným menovateľom nasledujúcich štyroch návykov sú financie. Nenájdete finančného experta, ktorý by nemal skúsenosť s klientom, čo ostal prekvapený pri zistení, akými cestami odchádzajú peniaze z jeho účtu. Jednotlivé návyky sú malé, no ak si ich osvojíte (ideálne všetky), pripravte sa na ohromné prekvapenie.
1. Desatinu príjmov si pošlite na iný účet
Dostali ste práve SMS správu z banky, že na váš účet bola pripísaná nová platba? Skvelá správa. Možno vám ako prvé napadne, že si konečne môžete kúpiť nové lyže v posezónnom výpredaji, alebo si dopriať nový smartfón, po ktorom už dlhšie pokukujete. Nákup v zľave nie je vôbec zlý nápad, no urobte ho až potom, ako urobíte niečo, čo je z dlhodobého hľadiska pre vás dôležitejšie: pošlite si desatinu pripísanej platby na svoj druhý účet.
Môžete si ho nazvať rezervným alebo sporiacim a mať ho bez akýchkoľvek poplatkov za vedenie. Benefity vášho nového zvyku budú viaceré. Pomôžu vám vytvoriť si finančnú rezervu (ak ju ešte nemáte) alebo úspory, ktoré môžete investovať. Tým, že zaplatíte najprv sebe, znížite aj sumu, o ktorej budete môcť uvažovať pri míňaní. Pokiaľ dokážete reálne existovať aj s nižším rozpočtom, budete pripravení aj na neplánované výdavky.
2. Zaplaťte faktúry ihneď
V e-maile vám práve pribudla nová faktúra od mobilného operátora. Nemusíte ani otvoriť prílohu, aby ste videli, že jej splatnosť je o tri týždne. Čo urobíte? Väčšina ľudí ju nanajvýš zoberie na vedomie. Prečo by platili za niečo hneď, keď to môžu urobiť neskôr? Navyše, cez víkend sa možno pôjde na výlet, ktorý bude niečo stáť, a do troch týždňov bude na účte nová výplata.
Podobné uvažovanie má svoje rácio, no vy si skúste vypestovať novú reakciu: zaplaťte faktúru okamžite. Nebude vám to trvať dlhšie ako minútu. Prečo by ste to robili? Dôvodov je viacero. Na svoju podlžnosť môžete okamžite zabudnúť, žiadny termín splatnosti už nebudete musieť držať v hlave. Zaplatením faktúry sa zníži aj suma na účte, ktorú by ste mohli minúť bez toho, aby ste si to uvedomovali. A získate aj istotu, že v budúcnosti vás nezaskočí vysoký účet za niečo, na čo ste v zhone povinností zabudli.
3. Povinne prokrastinujte
Prokrastinácia nemá práve najlepšie renomé. Aj keď vieme, že by sme mali niečo urobiť, odkladáme to, kým sa dá. No nie každá prokrastinácia je dôvodom na výčitky svedomia.
Užitočná môže byť pri míňaní peňazí. Ak na vás pri surfovaní po internete vyskočí ponuka tovaru, ktorý ste googlili len pred chvíľkou, nie je to náhoda. Je navyše v časovo obmedzenej zľave? No nekúpte to!
Presne to by ste však mali urobiť – žiadny okamžitý nákup. Stanovte si časový aj finančný limit na nákup čohokoľvek, čo nepotrebujete okamžite a nie je to nevyhnutný výdavok. Napríklad tak, že nákup čohokoľvek nad 100 eur urobíte o dva dni. Za dva dni svoj názor možno zmeníte, možno sa rozhodnete dať prioritu niečomu inému. Určite sa však vyhnete impulzívnemu nákupu niečoho, čo v skutočnosti ani veľmi nechcete.
4. Zmeňte investičný mindset
Pokiaľ chcete byť v budúcnosti bohatší ako dnes, musíte zmeniť usporené peniaze na svojich zamestnancov. Takých, ktorí budú pre vás pracovať aj na druhom konci sveta bez nároku na odmenu a bez toho, aby ste na nich museli neustále dohliadať. To je podstata investovania.
Finančné trhy však môžu byť aj zdrojom stresu. Obzvlášť vtedy, keď začnú padať. Vidieť, ako s cenami akcií klesá nadol aj hodnota úspor, nie je nič príjemné. Môžete to však zmeniť, ak v takýchto situáciách zmeníte svoj pohľad.
Čo vám napadne ako prvé, keď hodnota indexu, ktorý pravidelne nakupujete, klesne o 20 % a je opäť tam, kde bola pred dvoma rokmi? Obava z toho, že to pôjde ešte nižšie? Chyba. Naučte sa takúto situáciu čítať inak: Ak by som dnes investoval, získam nielen cenné papiere, ale aj čas. Presnejšie dva roky, keď som mohol investovať pri rovnakej cene. Bonusom je aj psychologický benefit: ak investujete dnes, budete síce v rovnakej pozícii ako niekto iný, kto urobil rovnakú investíciu pred dvoma rokmi, no bez skúsenosti z toho, aby ste videli 20 % zhodnotenie klesnúť na nulu.