Druhý pilier má rekordéra: fond, ktorý od vzniku dosiahol 100 % výnos
Bez veľkých fanfár i bez mediálnej pozornosti zaznamenal druhý dôchodkový pilier tento mesiac zaujímavý míľnik: prvému fondu, v ktorom sa Slovákom zhodnocujú úspory na budúce dôchodky, sa podarilo prekonať výnos 100 % od svojho založenia. Veľkým prekvapením zrejme nebude, že najziskovejší fond patrí medzi indexové dôchodkové fondy.
Z čísel o výkonnosti ostatných fondov v tejto kategórii je zrejmé, že je len otázkou času, kedy sa podobným míľnikom budú môcť pochváliť aj ďalšie.
Vývoj indexových dôchodkových fondov je v tomto roku unikátny. Ak by sa – čisto hypoteticky – finančné trhy do konca roku už nepohli, i tak by to bol pre indexové fondy najlepší rok od ich vzniku (2012). Aj vďaka tomu sa priemerný ročný výnos v nich pohybuje okolo 10 % p. a.
Ako dlho by trvalo, kým by sa podobných výsledkov mohli dočkať sporitelia v garantovaných dôchodkových fondoch? Pri priemernom ročnom výnose okolo 2 % by dosiahnutie 100 % zhodnotenia trvalo úctyhodných 35 rokov. Bolo by to však zhodnotenie len na papieri, sporiteľom by z hodnoty úspor vytrvalo ukrajovala inflácia. Od zavedenia druhého piliera (2005) predstavuje jej priemerná ročná hodnota bezmála 2 %, teda prakticky kopíruje zhodnotenie úspor v garantovaných fondoch. Dôsledkom takéhoto vývoja je to, že sporitelia nebudú v čase odchodu do dôchodku bohatší – kúpna sila ich úspor bude nezmenená.
Dôvodom, pre ktorý je potrebné na tento fakt upozorňovať, je to, že v garantovaných dôchodkových fondoch má svoje úspory na dôchodok väčšina sporiteľov v druhom pilieri. Sú medzi nimi i mladšie vekové ročníky, ktorí by v týchto fondoch byť vôbec nemali. Dôchodok, ktorý budú z druhého piliera dostávať, môže byť v budúcnosti sklamaním aj preto, lebo nevedeli, že investujú tak, že nič nezarábajú.