Druhý pilier už prerástol podielové fondy
Bez fanfár a bez väčšej pozornosti dosiahlo Slovensko prednedávnom investičný míľnik. Objem úspor, ktoré majú Slováci investované na budúci dôchodok v druhom pilieri, prekonal hodnotu majetku, ktorý spravujú tradičné podielové fondy.
Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri vzrástol na 10,02 miliardy eur, informovala agentúrna správa po skončení prvého novembrového týždňa. Len pár dní predtým sumárne údaje Asociácie správcovských spoločností ukázali, že na konci októbra mali Slováci v podielových fondoch spravovaných jej členmi „len“ 9,67 miliardy. Hodnota majetku v dôchodkových fondoch v druhom pilieri tak po prvýkrát v histórii prekonala klasické podielové fondy.
Samotné porovnávanie čísel medzi dvoma spôsobmi investovania by bolo miešanie hrušiek s jablkami. Napriek tomu môže prekonanie historického míľnika poslúžiť ako východisko pre rýchlu správu o krajine a investoroch v nej.
Úspech druhého piliera? Stále žije
S investovaním dôchodkových úspor na kapitálových trhoch neprišlo Slovensko ako prvé. Keď v roku 2005 začali u nás vznikať prvé dôchodkové fondy, stalo sa tak až po tom, ako sa podobnou cestou vybrali viaceré európske krajiny. Susedné Poľsko ako prvé, keď do OFE (otwarty fundusz emerytalny, otvorený dôchodkový fond) začali prúdiť prvé príspevky v roku 1998. O rok neskôr sa cestou kapitalizácie v dôchodkovom systéme vybralo aj Maďarsko a za nimi – ešte pred Slovenskom – ďalší nasledovníci: Lotyšsko (2001), Bulharsko, Estónsko (2002) a Litva (2004).
Napriek neskoršiemu nástupu je príbeh kapitalizačného piliera jednoznačne najúspešnejší v porovnaní so susednými krajinami. V Poľsku aj v Maďarsku boli dôchodkové fondy zrušené politickými zásahmi a dnes sú už reformné príbehy oboch krajín len súčasťou trpkej histórie. Aj vďaka tomu sa Slovensko – i keď nie vlastnou snahou – stalo reformným premiantom strednej Európy.
Keď musíme, je iné, ako keď chceme
Pokiaľ by investičná mentalita Slovákov mala byť charakterizovaná z rozdelenia ich dlhodobých investícií v druhom pilieri, hodnotenie by bolo jednoznačné: extrémne opatrní. Až 70 % všetkého majetku, ktoré spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti, je v tzv. garantovaných fondoch, ktoré môžu investovať len do obmedzeného okruhu cenných papierov s fixným výnosom (dlhopisov). V indexových fondoch, ktoré sú neustále a v plnom rozsahu investované na akciovom trhu, majú Slováci len 1,5 mld. eur.
Úplne inú charakteristiku o investičných preferenciách Slovákov možno vyčítať zo štatistík správcovských spoločností. Podľa nich majú konzervatívne investície do dlhopisových fondov podstatne menší podiel (približne pätinový), dominantnou skupinou sú zmiešané fondy. V nich je bezmála polovica všetkých investovaných úspor. S takouto investičnou skladbou by už o Slovákoch bolo možné povedať, že nemajú problém ani s rizikovejšími investíciami. Je pravdepodobné, že táto charakteristika vernejšie odzrkadľuje realitu, pretože v druhom pilieri sa sporitelia správajú k svojim úsporám pasívnejšie.
Pasívna správa má navrch
Druhý pilier sa stal domovom najvýnosnejších fondov, aké nemožno nájsť nikde inde v ponukách klasických správcovských spoločností. Indexové fondy, ktoré pasívne nasledujú akciové investície rozložené po celom svete, sú spoľahlivým indikátorom toho, kto má navrch v diskusiách o aktívnych a pasívnych investičných stratégiách.
Takýto výsledok nie je žiadnou slovenskou raritou, potvrdzuje dlhodobé skúsenosti z vyspelejších trhov. Zlou správou pre každého, kto sa plánuje spoliehať na správcovské spoločnosti, je to, že čisto indexové fondy (ETF) v ich ponukách nenájde. Urobiť opak by pre ne znamenalo pracovať na likvidácii vlastného biznisu. Dobrá správa je však to, že možnosť investovať do ETF už nie je obmedzená len na dôchodkových správcov, ale objavuje sa aj v ponukách ďalších finančných inštitúcií.