ETF fondy sú už oficiálne najúspešnejším finančným nástrojom v histórii
Väčšina akciových trhov sa zatiaľ zotavuje z výrazného poklesu v roku 2022, no ETF fondy už prepisujú históriu. Dáta konzultačnej spoločnosti ETFGI ukazujú, že celkový objem aktív v týchto fondoch dosiahol nový rekord: 10,32 bilióna USD.
Stačí sa pozrieť na najziskovejšie mená v indexe S&P 500. Akcie výrobcu počítačových čipov Nvidia vyleteli počas prvých šiestich mesiacov tohto roku o takmer 200 %. Facebook (presnejšie akcie materskej spoločnosti Meta) v rovnakom období vzrástli o vyše 130 % a z trojciferného zhodnotenia sa môžu tešiť aj akcionári výrobcu elektromobilov Tesla.
Za všetko môže nadšenie z umelej inteligencie. Presnejšie z predstavivosti investorov o tom, akým spôsobom ovplyvní umelá inteligencia ziskovosť firiem. Vďaka nej je už spomínaný index S&P 500 od začiatku januára vyššie o viac ako 14 %. Aj toto číslo však pôsobí druholigovo v porovnaní s priebežným zhodnotením indexu Nasdaq 100, ktorý je výraznejšie orientovaný na technologické firmy. Ten za prvých šesť mesiacov tohto roka stúpol o približne 40 %.
Niet divu, že takéto čísla pripomínajú divokú technologickú eufóriu spred štvrťstoročia. Nadšenie, ktoré vtedy spôsobila komercializácia internetu, sa možno podobá tomu, ktoré dnes vyvoláva umelá inteligencia. Tu sa však podobnosť končí – aspoň zatiaľ. Aj keď možno diskutovať o tom, či firmy ako Nvidia alebo Tesla nie sú vysoko predražené, zvyšok trhu má od tohto stavu ešte ďaleko. Pomer ceny a ziskov (P/E) indexu Nasdaq má dnes hodnotu okolo 30, podľa inej metodiky výpočtu dokonca len 20 bodov. Na vrchole technologickej bubliny to bolo viac ako 170 bodov. Neznamená to, že obrat rastúceho trendu možno vylúčiť. Ten určite príde, ale nie preto, že na trhu by spľasla ďalšia bublina.