Evolúcia pokračuje: prichádza priame indexovanie
Nízkonákladové indexové fondy (ETF) dali bežným investorom možnosť poraziť investičných profesionálov v ich vlastnej hre. Finančná evolúcia však pokračuje ďalej a nového vyzývateľa už majú aj ETF fondy.
Investovanie prostredníctvom indexových fondov má množstvo nesporných výhod: je lacné, bezpečné a ziskovejšie ako tradičné podielové fondy. Je jedno, koľko peňazí investujete – vďaka indexovým ETF fondom ich dokážete hneď rozdeliť medzi stovky až tisíce rôznych akciových titulov. Až na to, že žiadny z nich nebudete vlastniť.
Pre mnohých to môže byť bezvýznamný rozdiel. Prudký nárast popularity tzv. priameho indexovania (direct indexing) však signalizuje, že je významný rozdiel medzi investíciou do indexového ETF a priamym indexovaním. Až taký, že finančníci v ňom vidia existenčnú hrozbu pre indexové fondy.
Základy priameho indexovania
Ak by ste chceli investovať do indexu S & P 500, jedného z najdôležitejších burzových indikátorov na svete, máte viacero možností. Mohli by ste siahnuť po klasickom podielovom fonde, ktorého zloženie čo najvernejšie kopíruje štruktúru indexu. Alebo by ste si mohli vybrať indexový ETF fond, ktorý je identickým klonom S & P 500. Ďalšou možnosťou je nákup akcií 500 rôznych firiem, ktoré sú v najznámejšom indexe zastúpené. Znie to ako sizyfovská úloha? Zdanie klame: dnes možno aj takúto komplexnú operáciu uskutočniť stlačením jediného tlačidla.
Dostupnosť priameho indexovania je výdobytkom dvoch finančno-technologických inovácií posledných rokov: zníženie poplatkov za obchodovanie na nulu a možnosť kupovať aj časti akcií. Máte len 100 dolárov a chceli by ste investovať do akcií Tesly, z ktorých jedna stojí až 850 dolárov? Žiadny problém – za svoju investíciu získate 0,11765 akcie.
Základná otázka však ostáva nezodpovedaná: Prečo by niekto mal vôbec uvažovať o priamom indexovaní?
Jedno riešenie pre každého
Investícia do ETF fondu, ktorý kopíruje zloženie indexu S&P 500, znamená investíciu do akcií všetkých firiem, ktoré sú v ňom zastúpené. Niektoré viac, niektoré menej, v závislosti od ich trhovej hodnoty. Takáto možnosť však nemusí vyhovovať každému. V indexe sú aj akcie firiem Philip Morris alebo Altria Group, producenti smrtiacich tabakových výrobkov. Pokiaľ by neexistoval ETF fond, ktorý by namiesto 500 titulov z bázy indexu investoval len do 498 z nich a vynechal pritom tieto dve firmy, odporcovia tabakového priemyslu by nemali inú možnosť ako investovať do indexu len priamy nákup 498 akciových titulov.
Vďaka novým a čoraz populárnejším fintechovým platformám je však možné vytvoriť si vlastný index a investovať doň. Ste ochotní investovať len do firiem s vysokým ESG skóre? Alebo len do firiem, ktoré vyvíjajú lieky na nové pandémie? Riešením je vlastný index, v ktorom budú zastúpené iba firmy zodpovedajúce vašim kritériám, a do tohto indexu potom investovať rovnako ako napríklad do indexového ETF fondu.
Daňový bonus
Jedným z dôvodov, pre ktoré je priame indexovanie čoraz populárnejšie, je možnosť daňovej optimalizácie. Tá však nie je univerzálna, neplatí pre všetkých rovnako a závisí od konkrétneho znenia daňových zákonov.
Ak by ste investovali do ETF fondu, ktorý kopíruje index S & P 500, vaša investícia by bola výsledkom strát a ziskov jednotlivých akcií. Pokiaľ ste majiteľ ETF fondu, neurobíte s tým nič. Pri priamom indexovaní však máte možnosť zarobiť aj na stratách.
Ilustračný príklad: predstavte si, že na začiatku roka investujete do vlastného indexu stovky akcií, ktoré sa venujú umelej inteligencii. V novembri už niektoré vykazujú trojciferný nárast, iné majú skromnejšie zisky a niektoré sú dokonca v strate. Pokiaľ daňová legislatíva dáva možnosť realizovať stratu (teda predať investíciu so stratou, spravidla v kratšom období ako rok) a uznať ju ako daňový náklad, mohli by ste niektorú stratovú investíciu predať a vzápätí opäť kúpiť. Získate tak náklad, ktorý zníži daňovú povinnosť, a pôvodne sledovaný index ostáva bezo zmeny.
Práve možnosť daňovej optimalizácie je jeden z dôvodov, prečo je priame indexovanie na vzostupe v USA. Slovenský daňový systém je odlišný, no aj ten ponúka možnosť zohľadnenia straty ako daňového výdavku. Nemajú ju všetci (v tomto prípade to platí len pre právnické osoby), ale stále existujú spôsoby, ako daňovú optimalizáciu využiť. No aj bez nej ponúka priame indexovanie benefit, ktorý bol donedávna vyhradený výlučne pre najbohatších: investovanie do indexu, ktorý zohľadňuje preferencie každého jedného investora.