Finančné rady, ktoré sa stali virálnymi
Ako sa stať finančnou celebritou? Stačí kúsok papiera, mobil a sila sociálnych sietí
Ešte pred dvadsiatimi rokmi nevedel Harold Pollack o financiách prakticky nič. Príjem profesora zdravotnej politiky na Chicagskej univerzite zabezpečoval jeho rodine pohodlný život, bez potreby zaoberať sa vážnejšími finančnými rozhodnutiami.
To všetko sa zmenilo v roku 2003. Zlomovým okamihom bola nečakaná smrť svokry, ktorá sa do poslednej chvíle starala aj o postihnutého syna. Ten sa stal súčasťou Pollackovej rodiny. „Náklady na starostlivosť o postihnutého človeka sú desivé. Keď k nám Vincent prišiel, vážil okolo 155 kilogramov a zrazu sme potrebovali nábytok, ktorý by mu vyhovoval. Len za polohovacie kreslo sme zaplatili okolo 900 dolárov,“ spomína Pollack. K vysokým jednorazovým nákladom sa pridali ďalšie, opakované: za hospitalizácie v nemocnici, účty za lieky. Univerzitný profesor potreboval poradiť.
Dobré rady na kúsku papiera
Aby z jeho cesty za novým poznaním mohli benefitovať aj iní, začal ju dokumentovať na blogu. Na ňom zdieľal to, čo čítal, ako uvažoval, o čom sa rozprával s inými ľuďmi. V marci 2013 sa cez Skype spojil s Helaine Olenovou, ktorá – rovnako ako on – písala o osobných financiách. Pôvodne to mal byť rozhovor o tom, ako finanční poradcovia dokážu nasmerovať obyčajných ľudí do nevýhodných investícií. „Skutočne dobrá finančná rada sa zmestí na obyčajný kúsok papiera,“ poznamenal počas zaznamenávaného rozhovoru Pollack.
Po jeho zverejnení na internete sa roztrhlo vrece s e-mailmi od neznámych ľudí. Každý chcel vedieť, kde môže takýto kúsok papiera zohnať. Dá sa niekde kúpiť? „Myslel som to metaforicky, takže takéto otázky ma zaskočili,“ priznal neskôr Pollack. „Vytrhol som teda dcére jeden z poznámkových lístkov a naškrabal naň niekoľko hlavných princípov. Mobilom som odfotil výsledok a zverejnil ho na webe.“
O poznámkovom lístku s finančnými radami napísalo viacero známych novín. Ich správy začal zaraďovať medzi prvé aj Google. Fotku zdieľali na Twitteri známi ekonómovia. Pozornosť im venovali aj populárne weby. Z fotky sa stal virálny hit.
Odporúčania, ktoré neprekvapia
Pre ľudí s bežným prehľadom v osobných financiách nie sú rady od profesora zdravotnej politiky ničím novým. Vyplatiť úvery z kreditných kariet, investovať do nízkonákladových indexových fondov, to všetko sú odporúčania, ktoré klienti počúvajú od svojich poradcov bežne. Pollack však vycítil, že ľudia chcú jednoduchú, dobrú finančnú radu. Obsah virálneho poznámkového lístku rozpísal do knihy (The Index Card).
Ak sa čudujete, aký zmysel dáva kniha, ktorej pointa sa zmestí na kúsok papiera, nie ste sami. Podobná otázka už však autora knihy nezaskočí. „Tiež by som sa mohol spýtať – načo potrebujeme celú Bibliu, keď máme Desatoro prikázaní?“ pýta sa. S dodatkom, že jeho protiotázka v žiadnom prípade nechce vyzdvihovať význam vlastnej knihy.
Hlavným Pollackovým argumentom je, že niekedy ľudia potrebujú viac ako základy. „Ak chcete vyhrať v tenise, čo urobíte? Odpálite loptičku, kým je ešte nízko. Môžem poradiť toto, ale neporadil som, ako to urobiť,“ vysvetľuje. Aj preto je podľa neho dobrý finančný poradca užitočným pomocníkom. Najmä vtedy, keď sa život stane príliš komplikovaným na to, aby sa zmestil na malý kúsok papiera.