FINANČNÝ KALENDÁR NA ROK 2024: AKO SI HO CELÝ FINANČNE NAPLÁNOVAŤ
Úvod roka je tým najvhodnejším obdobím na správne nastavenie financií. V novoročných predsavzatiach sme plní optimizmu, ktorý sa zvyčajne do počas januára vytratí. Preto je február ideálny na triezvy finančný plán na celý rok.
Tak ako nie je možné postaviť dom bez projektu či získať postavu snov bez rozpisu cvičenia a stravovania, nie je možné ani stabilizovať svoje financie bez plánovania. To je prvým pilierom života bez stresu z finančných problémov. Iveta Erentová zo spoločnosti PARTNERS radí, ako na to, aby ste si správne nastavili finančné hospodárenie a úspešne zvládli nielen rok 2024, ale aj nasledujúce obdobie.
IDEÁLNE FINANČNÉ MIERY
S návodom na to, ako držať pevne v rukách opraty hospodárenia s financiami, sa trápiť netreba. Odborníci na svet peňazí ho už totiž vymysleli a jeho fungovanie overili v praxi. Volá sa ideálne finančné miery 10 : 20 : 30 : 40. „Pokiaľ budete odkladať 10 percent zo svojich príjmov na krátkodobé rezervy, 20 percent na dlhodobé ciele – napríklad skoršie vyplatenie hypotéky, dôchodok a podobne, zároveň neprekročíte 30 percent z príjmov na splátky úverov a zvyšných 40 percent z príjmov ako maximálnu spotrebu, budete mať finančne dobrý nielen tento rok, ale celý svoj život,“ radí Iveta Erentová, Senior Manager zo spoločnosti PARTNERS. Tieto ideálne finančné miery vedú k stabilnému životu, aspoň čo sa peňazí týka. Ak sa týchto základných pravidiel nedržíte, začnite čo najskôr.
PLÁN JE ZÁKLAD
Prvým krokom k úspešnému finančnému zvládnutiu roka 2024 je sadnúť si a začať počítať. Pre tých, ktorí majú stabilný príjem, je zistiť, s akou sumou na strane príjmov môžu počítať, pomerne jednoduché. Odhadnúť sa dá aj výška odmien. Pre tých, ktorí nemajú stabilný príjem, je odhad príjmov o niečo náročnejší, ale vždy sa dá aspoň približne určiť výška zárobkov. Lepšie je nebyť prílišný optimista a počítať s konzervatívnejším odhadom. Druhý krok je menej príjemný alebo zvyčajne komplikovanejší. „Je potrebné spočítať všetky predvídateľné výdavky a priamo úmerne tvoriť rezervy. Na nepredvídateľné výdavky treba odkladať 10 percent príjmu,“ upozorňuje Iveta Erentová zo spoločnosti PARTNERS. Spoliehať sa, že sa nám počas celého roka nepokazí práčka, nepoklesne plat pre práceneschopnosť či nevypovie poslušnosť auto, sa neoplatí. Je lepšie byť pripravený a v plánovaní myslieť aj na tieto výdavky.
S TÝMTO TREBA POČÍTAŤ PRI VÝDAVKOCH:
- pravidelné mesačné výdavky (strava, cestovné, náklady na bývanie...),
- na mesačnej báze hradené finančné produkty (úver, poistka, lízing auta...),
- veľké plánované výdavky (dovolenka, sviatky, začiatok školského roka...),
- neočakávané výdavky, na ktoré si treba vytvárať rezervu (napr. pokazené auto, výpadok príjmu pre mesačnú PN...).
ZMENY V TOMTO ROKU
Pre ľudí, ktorým v roku 2023 po refixácii hypotéky skokovo narástli úroky, a teda aj splátky, ministerstvo financií pripravilo pomoc formou daňového bonusu. Štát klientovi uhradí 75 percent z nárastu hypotéky, a to až do maximálnej výšky 150 eur mesačne/1 800 eur ročne (viac info TU). Naopak, v tomto roku sa znižuje sadzba príspevkov na starobné dôchodkové sporenie do druhého piliera z minuloročných 5,5 na 4 percentá. Živnostníci si navyše priplatia na minimálnych zdravotných odvodoch o 15 percent – zaplatia 97,80 namiesto pôvodných 84,77 eura.
6 RÁD PRE FINANČNÚ POHODU V ROKU 2024
Iveta Erentová, Senior Manager zo spoločnosti PARTNERS
- Spíšte si svoje finančné ciele v 5-ročnom, 10-ročnom a 30-ročnom horizonte, čo výrazne zreálni podstatu tvorby rezerv v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte.
- Robte si pravidelne súpis príjmov a výdavkov a majte prehľad o svojich financiách.
- Plánovať predvídateľné výdavky a vytvoriť si dostatočnú rezervu na tie nepredvídané.
- Dajte si skontrolovať poistné produkty a zaktualizujte ich podľa súčasnej životnej situácie.
- Dodržujte opakovane pripomínané ideálne finančné miery 10 : 20 : 30 : 40.
- Dajte si vypracovať nezávislý finančný plán. Nemajte obavy dať si poradiť odborníkmi na financie, na ktorých máte dobré referencie. Rozdiel v spravovaní financií s odborníkom a bez neho je často významný a viditeľný už po prvých úpravách.
FINANČNÝ KALENDÁR
(narodeniny a sviatky blízkych si doplňte do mesiaca, keď ich oslavujú)
- Január/február: zimná dovolenka, školská lyžovačka detí, Valentín a jarné prázdniny
- Marec: platenie daní, začiatok prác v záhrade a v okolí rodinného domu
- Apríl: veľkonočné sviatky, prezutie vozidla na letné pneumatiky, servisná prehliadka
- Máj: nákup letného oblečenia, maturitná skúška
- Jún: koncoročné školské výlety
- Júl: letná dovolenka, detský tábor
- August: letná dovolenka, detský tábor
- September: začiatok školy
- Október: nákup zimného oblečenia
- November: prezutie vozidla na zimné pneumatiky, stužková
- December: Vianoce (darčeky, pečenie, dekorácie, sviatočný stôl), Silvester, zaplatenie poistiek za auto, byt (prípadne v iný mesiac, podľa dátumu splatnosti)