Giganti vs pasívne ETF: Kto víťazí?
Skúste si tipnúť: ak by ste pred troma alebo piatimi rokmi zverili svoje úspory najväčším aktívne riadeným fondom, do ktorých možno na Slovensku investovať, boli by ste na tom lepšie či horšie ako pri investovaní do pasívne riadeného ETF fondu?
Diskusie medzi zástancami aktívnej a pasívnej správy môžu byť dlhé a výsostne odborné, no jedna strana v nej takmer nikdy nepresvedčí tú druhú. Investovanie je širokospektrálna disciplína, ktorá nemá jednoznačného víťaza. V súboji argumentov vždy možno siahnuť po takom, ktorý je viac naklonený pasívnej správe, a vytiahnuť taký, ktorý favorizuje aktívnu správu.
Otázka položená v úvode tohto textu si však nevyžaduje hĺbkovú analýzu ani vedomosti absolventa postgraduálneho štúdia. Najviac času na jej zodpovedanie zaberie vyhľadávanie historických údajov. Väčšinu potrebných dát možno nájsť na webe Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Na účely nasledujúceho porovnania sme rebríček najväčších fondov zostavili podľa výšky čistej hodnoty aktív v SR.
Aj napriek stručnosti uvedeného prehľadu je zrejmé, že otázka v úvode má jednoznačnú odpoveď. Ak by ste pred tromi alebo piatimi rokmi zverili svoje úspory ktorémukoľvek z najväčších podielových fondov, ktoré investujú do akcií, výsledok takejto investície by bol horší ako alternatíva v podobe nízkonákladového ETF fondu kopírujúceho index MSCI World. To platí, samozrejme, za predpokladu, že jediným hodnotiacim kritériom by bolo dosiahnuté zhodnotenie. Sofistikovanejší investori môžu optimálnu voľbu dopĺňať aj o ďalšie metriky (napr. volatilita), ktoré v našom prípade použité neboli.
Aj keď v niektorých prípadoch by sa mohlo zdať, že zaostávanie aktívne riadených podielových fondov za indexovými ETF fondmi je relatívne malé, rozdiel v prospech ETF fondov sa ešte zvýši, ak zoberieme do úvahy aj daňový režim. Výnosy dosiahnuté z investície do verejne obchodovateľných fondov po splnení časového testu (držanie aspoň jeden rok) sa nezdaňujú, zisky z investícií do podielových fondov áno.