Hlavné zásady investovania
Popularita investícií do podielových fondov na Slovensku stále rastie. V minulom roku narástol objem majetku v otvorených podielových fondoch takmer o 19 % a zároveň dosiahol historické maximum na úrovni viac ako 6 miliárd eur. 19.apríla je Svetový deň investičných fondov. Práve 19.apríla 1943 sa narodil „otec“ investičných fondov Abraham van Ketwich.
Popularita investícií do podielových fondov na Slovensku stále rastie. V minulom roku narástol objem majetku v otvorených podielových fondoch takmer o 19 % a zároveň dosiahol historické maximum na úrovni viac ako 6 miliárd eur. 19.apríla je Svetový deň investičných fondov. Práve 19.apríla 1943 sa narodil „otec“ investičných fondov Abraham van Ketwich.
Ak ste už aj vy rozhodli, že svoje rezervy chcete zhodnotiť v podielových fondoch, poďme sa pozrieť na to, ako svoju investíciu rozložiť.
1.Krok
Ako prvé si musíte zodpovedať tri otázky:
1.Aký je váš investičný horizont? Inými slovami, na ako dlho chcete svoje investície uložiť?
2.Aký je váš očakávaný výnos?
3.Do akého rizika chcete ísť?
Pri investovaní sa musíme riadiť investičným trojuholníkom (investičný horizont – výnos – riziko). S rastúcim výnosom rastie aj riziko a investičný horizont. Ak chceme investovať na krátku dobu bez rizika, musíme očakávať aj nízky výnos. Najlepší spôsob ako riadiť riziko je čas. Čím dlhší investičný horizont, tým môžeme ísť do väčšieho rizika.
Na čo musíte byť vždy pripravení sú poklesy na trhoch. Rôzne krízy tu už v minulosti boli a veľa ich ešte aj príde. Zodpovedzte si preto nasledujúce otázky:
1.Čo by ste urobili, keby vaša investícia klesla o 10%?
2.Čo by ste urobili, keby vaša investícia stúpla o 20%?
Ak ste na prvú otázku odpovedali, že by ste investíciu odkúpili a na druhú, že by ste zainvestovali viac, urobili by ste presne to, čo 90 % investorov. Je naozaj ale 90 % investorov na trhu pri investovaní úspešných? Asi nie.
Strach zo straty peňazí ľudí vedie k emocionálnym predajom. A chamtivosť z vysokých výnosov zase k emocionálnym nákupom.
Jeden z najúspešnejších investorov Warren Buffett povedal: Poviem Vám tajomstvo, ako zbohatnúť na Wall Street. Snažte sa byť chamtiví, keď sú ostatní opatrní a snažte sa byť opatrní, keď sú ostatní chamtiví.
Inými slovami, ak pri investovaní chcete byť úspešní, chovajte sa opačne ako by sa chovalo tých 90 % ľudí. V časoch, keď trhy klesajú, treba investovať a v časoch, keď trhy dlho stúpajú, ich treba zase vyberať. Krásnym príkladom je súčasnosť. Posledných viac ako 5 rokov trhy rastú. A práve v týchto časoch dochádza k emocionálne nákupy. Nikto však nevie povedať dokedy trhy ešte rásť budú, preto sa nerozhodujme na základe minulých výnosov. Tie totižto nezaručujú aj budúci výnos.
2.Krok
Ak sme si zodpovedali otázky (investičný horizont, očakávaný výnos a riziko), druhým krokom je investičná stratégia.
Uvedieme štyri príklady, ako svoje investície optimálne rozložiť. Pri všetkých chceme, aby naše riziko bolo 0 %, čiže aby sme na konci investície v najhoršom prípade dostali to, čo sme tam aj vložili. Hladina spoľahlivosti modelácií je 95 % a volatilita rizikovej zložky (akciové a komoditné fondy) 15 %.
3.Krok
Posledným krokom je výber správcovskej spoločnosti. Odporúčam obracať sa na správcovské spoločnosti s dlhoročnou tradíciou, globálnou pôsobnosťou, vysokým ratingom (rating: schopnosť spoločnosti splácať svoje záväzky) a vyberať fondy, ktoré dlhodobo prekonávajú svoj benchmark. (Benchmark je ukazovateľ s ktorým sa porovnávajú výkonnosti fondov.)
4.Krok
Držať sa svojej stratégie a nerobiť v nej žiadne emocionálne zmeny.
Pri investovaní dochádza k niekoľkým chybám, ktorým sa treba vyhýbať!
1.Nenakupovať na základe historických výnosov. Ak vám niekto predáva investíciu na základe historických výnosov (obľúbený predajný argument niektorých bankových pracovníkov), pravdepodobne máte dočinenia s neprofesionálom, ktorému je lepšie vyhnúť sa.
2.Výber vašich investícií pri poklesoch na trhoch. Treba si uvedomiť, že ak vaša investícia dočasne klesne, pre vás to strata nie je. Stratu realizujete až pri výbere vašej investície. Pri väčších korekciách a poklesoch je ideálne nakupovať akciové fondy.
3.Nevsádzať na „1 koňa“. Dnes sa stretnete s tým, že v banke dostanete dlhopis s výnosom 7 % p.a.. Je to lákavý výnos, ale ako som už spomínal, s rastúcim výnosom rastie aj riziko. Neodporúčal by som vsádzať na jeden cenný papier, ale svoje investície rozložiť do viacerých cenných papierov.
4.Investovať do zlata, investičného diamantu a podobne. Všetko sú to komodity, ktoré by mali tvoriť len malý zlomok vašej investície.
Ak vám to nestačí a neviete sa stále rozhodnúť, či a ako investovať, tak vám v najbližšom článku predstavím spôsob investovania, za ktorý sa rozdávala aj Nobelova cena.