Influencerka, ktorá učí šetriť
Vysiela naživo z kuchyne a svojich fanúšikov učí žiť bez zbytočného míňania.
V inej dobe a v inej krajine by Megumi Nakano považovali za rebelku a triednu nepriateľku. Každý deň pracuje na tom, aby jej krajania robili presný opak toho, na čo ich vyzýva vláda. Žiadne nebezpečenstvo jej však nehrozí.
Čerstvá štyridsiatnička je v rodnom Japonsku superhviezdou. Denne vysiela naživo na Instagrame, je hostkou televíznych relácií a fanúšikovia sú ochotní za ňou aj letieť, aby im podpísala svoju knihu a mohli ju vidieť naživo. To všetko len vďaka tomu, že učí Japoncov šetriť peniaze.
Strach, ktorý nedovolí míňať
Od konca 80. rokov minulého storočia, keď v Japonsku spľasla „bublinová ekonomika“, má krajina jediného úhlavného nepriateľa: defláciu. Neschopnosť cien a miezd rásť brzdí ekonomiku. Stabilné či dokonca klesajúce ceny spôsobujú pokles dopytu. („Načo kupovať nový televízor, ak si ho v budúcnosti môžem kúpiť ešte lacnejšie?“) Zmeniť tento obraz sa desiatky rokov snažili všetky vlády. Neuspela ani jedna.
Japonsko svoj boj s defláciou stále nevzdáva. Úrokové sadzby klesli pod nulu, Japonci si tak môžu požičiavať peniaze bezúročne. Predseda vlády Fumio Kišida dokonca prisľúbil daňové úľavy firmám, ktoré svojim zamestnancom zvýšia mzdy. Došlo aj na „helikoptérové peniaze“ – v roku 2010 dostal každý Japonec, vrátane malých detí, 100-tisíc jenov (775 €).
Žiadne opatrenie však neposunulo Japonsko k vytúženému cieľu – dosiahnuť 2 % rast inflácie. Vinníkom sú obyčajní ľudia ako Megumi Nakano a jej fanúšikovia, ktorí tvrdohlavo preferujú sporenie pred míňaním. Pre svoje správanie majú veľmi jednoduché vysvetlenie: Ľudia sa boja budúcnosti. Ak nevidia ako reálne, že ich mzdy pôjdu nahor alebo že dostanú bonusy, a keď navyše počujú o ekonomických problémoch svojej krajiny, majú obavy. Peniaze radšej sporia, než míňajú. Začarovaný kruh, ktorý dosiaľ nikto nerozťal.
Jednoduché recepty
Nakano vyrastala v ére „bublinovej ekonomiky“. Keď firma, ktorá zamestnávala jej otca, po prasknutí bubliny zbankrotovala, ťažké časy pocítila na vlastnej koži. Neskôr, ako zdravotná sestra, si ešte mohla dovoliť minúť celý svoj príjem – chýbajúce financie vždy doplnil manžel. Situácia sa zmenila po narodení dvoch synov, z ktorých sú už školáci. Nakano bola nútená nájsť si aspoň čiastočný úväzok, ktorý bol len zlomkom príjmu, na aký bola zvyknutá. Tu sa zrodila jej snaha hľadať možnosti šetriť.
Jej recepty sú jednoduché a priamočiare. Chcete ušetriť na oblečení? Zvoľte si na všedné dni „uniformu“ – rifle a biele tričko. Podrobne si značte, koľko zarobíte a ako miniete svoje peniaze. Naplánujte si jedálny lístok svojej domácnosti na týždeň dopredu, aby ste potom mohli ísť na potrebný nákup len raz za sedem dní. Kupujte iba to, čo naozaj potrebujete. Večere v reštauráciách a noci v baroch? Pokiaľ vyslovene nemusíte, vyhnite sa im.
Jej vlastné prepočty ukazujú, že pri minimalistickom životnom štýle minie na potraviny mesačne v prepočte 310 eur. Usporiť dokáže dvojnásobne viac. Neminuté peniaze investuje vo fonde, ktorý ročne zarobí v priemere okolo 3 %.
Mimo Japonska môže predstava takejto „celebrity“ pôsobiť komicky. Nakano sa však do života svojich fanúšikov dostáva už od skorého rána. Na Instagrame, ktorý je skôr naklonený okázalému a nákladnému životnému štýlu, začína naživo streamovať už o 5.45. Kto ju sleduje? Desaťtisíce priaznivcov, väčšinou matiek, ako je ona sama, ktorí vstávajú skoro ráno, aby pripravili raňajky svojim deťom a nabalili obedy pre manželov, ktorí v tom čase stále spia.
„Zvyškami v chladničke dokážete zabezpečiť stravu na jeden celý deň,“ vysvetľuje v jednom z nedávnych videí, na ktorom bez veľkých problémov vytvára niekoľko porcií jedla zo staršej cibule, dvoch rajčín a vrecka kuracích nugetiek.
Od minulého roku už Nakano nepracuje ako zdravotná sestra, stala sa internetovou influencerkou na plný úväzok. V kníhkupectvách by mala byť čoskoro tretia dotlač jej knihy, pozvania do médií sa jej hrnú a pracuje na získaní licencie finančného poradcu. Sporiť už pre ňu nie je nutnosť, i keď to Japoncov bude učiť aj naďalej.