Investície môžu byť aj netradičným darčekom
Na investovanie myslíme takmer vždy len vtedy, keď myslíme na seba. V čase Vianoc to môžete zmeniť.
Väčšina vianočných darčekov má obmedzenú životnosť. Knihy sa po prečítaní založia do poličky, poskladané lego skončí odložené v skrinke. Aj superdrahý smartfón raz doslúži.
Pre jeden darček však podobné obmedzenia neplatia. Radosť môže svojmu majiteľovi robiť prakticky celý život. Nevyžaduje si žiadne voľné miesto na polici, nemá žiadne nároky na skladovanie. S pribúdajúcim časom môže dokonca narastať na hodnote.
Ak takéto niečo hľadáte aj vy, máme pre vás inšpiráciu: investíciu ako darček.
Vhodne vybraná investícia dokáže naplniť všetky opisované atribúty. Nie je časovo obmedzená, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a s pribúdajúcim časom jej hodnota bude narastať. Tipov na darčeky, o ktorých to platí, nie je veľa.
Prekvapenie len pre niekoho
V ideálnom svete by vianočný darček mal byť prekvapením pre všetkých. Ak máte obľúbeného synovca, ktorému by ste netradičný dar chceli venovať, na dokonalé utajenie budete musieť zabudnúť. „Pokiaľ by mal byť majiteľom zmluvy priamo neplnoletý synovec alebo neter, potrebnú zmluvnú dokumentáciu musí podpísať jeho zákonný zástupca,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ PARTNERS Investments, najväčšieho obchodníka s cennými papiermi na Slovensku.
Investícia ako darček teda môže byť do poslednej chvíle prekvapením pre obdarované dieťa, no nie je pre jeho rodičov. Pokiaľ by ani oni nemali byť informovaní vopred, existuje o čosi komplikovanejšia alternatíva. „Ak by takýto dar mal ostať ako prekvapenie pre všetkých, riešením by mohol byť darčekový poukaz s prísľubom, že darca na zmluvu, ktorú podpíšu rodičia, pošle vstupný kapitál,“ dodáva Ovčarik.
Na Slovensku zatiaľ tradícia darovaných investícií neexistuje. Napriek tomu ju už riešia viacerí. „Často sa stretávame s tým, že rodičia chcú uzavrieť zmluvu na svoje deti, prípadne starí rodičia chcú sporiť svojim vnúčatám priamo na ich meno,“ hovorí riaditeľ PARTNERS Investments.
Darček s tienistou stránkou
Darovať investíciu, ktorá nikdy nezostarne a s pribúdajúcim časom bude zaručene hodnotnejšia, môže na prvé počutie znieť ako vynikajúci nápad. No aj takýto dar môže mať negatívnu stránku. „Je potrebné poznať, ako v takýchto prípadoch fungujú zmluvy na neplnoletých. Kľúčový je čas, keď dieťa dosiahne plnoletosť. Vtedy dostáva plný prístup na svoj účet vrátane možnosti predať všetky investície a získané peniaze potom minúť bez akýchkoľvek obmedzení, podľa vlastného uváženia,“ pripomína M. Ovčarik.
Riziko, na ktoré diplomaticky – a medzi riadkami – upozorňuje, je nenápadné. A niekto s ním nemusí súhlasiť vôbec. To, že po narodení dieťaťa obehne Zem okolo Slnka 18-krát, ešte nie je garanciou toho, že čerstvo plnoletý človek nedokáže urobiť s peniazmi nesprávne rozhodnutia. Vaša dcéra môže byť roztomilé dieťa, no neviete povedať, či o 18 rokov neskôr nebude chcieť vložiť všetko, čo má, do biznisu, ktorý bude práve rozbiehať jej priateľ. Alebo či váš syn v budúcnosti nenaletí na podvod, v ktorom príde o všetko.
Kto by chcel úplne eliminovať podobné riziká, má k dispozícii inú možnosť. Mať investičný darček na svojom účte pod úplnou kontrolou. Niektoré finančné inštitúcie umožňujú popri hlavnom účte majiteľa otvoriť aj samostatné podúčty, čo zjednodušuje prehľad o tom, ako sa darovanej investícii darí.
ETF fondy alebo akcie?
Po nájdení vyhovujúceho spôsobu darovania investície – či na účte dieťaťa, alebo dospelého – ostáva rozlúsknuť už len posledný oriešok: Aké investície vôbec darovať?
Dobrou nápoveďou by mohlo byť pár firiem: výrobca počítačov Compaq, giganty sveta fotografií Polaroid a Kodak, letecký prepravca Pan Am alebo predajca hudobných nosičov Tower Records. Všetky z nich boli svojho času medzi investormi extrémne populárne a ich akcie boli na burzách hitom. Dnes však patria do minulosti, žiadna z nich už neexistuje.
Kto by mal pokušenie darovať ako investičný darček akciu konkrétnej firmy – napríklad preto, že v súčasnosti patrí medzi najväčšie, najznámejšie (alebo má iné „naj“) –, riskuje, že história sa bude opakovať. Väčšina firiem má na burzách len obmedzenú životnosť, a ak neskrachujú, môže ich pohltiť dravší konkurent, alebo sa môžu rozhodnúť odísť z verejných trhov a fungovať ako súkromné spoločnosti.
Bezpečnejšou alternatívou sú nízkonákladové ETF fondy, ktoré kopírujú niektorý zo zavedených akciových indexov – napríklad americký S&P 500 alebo globálny MSCI World. Do týchto finančných nástrojov sú investované aj peniaze sporiteľov v indexových fondoch druhého piliera. Je prakticky vylúčené, aby o 15 či 18 rokov už neexistovali. Pravdepodobné je skôr to, že po takom dlhom čase budú podstatne vyššie ako dnes.