Investície odolné voči inflácii? Nehľadajte ich
Rast inflácie láme rekordy všade vo svete. Mnohí cítia potrebu hľadať takú investíciu, ktorá odolá aj rastu cien.
Prudký nárast inflácie priniesol popri vyšších výdavkoch aj dôležitú zmenu: o investovanie sa už zaujímajú aj tí, pre ktorých to bola dosiaľ vzdialená téma. Mnohí tak nerobia preto, aby svoje úspory zhodnotili na maximum, pádnym dôvodom je aj snaha ochrániť nasporené peniaze pred výrazným znehodnotením. A investovanie je jediný spôsob, ktorý existuje. (Alternatívou by mohlo byť čo najrýchlejšie minúť všetko do posledného centu, no je množstvo dôvodov, prečo to nerobiť.)
To, že dôvodom investovať je práve nebývalý rast cien, vidno aj na otázkach, ktoré ľudí zaujímajú: „Do čoho je vhodné investovať, aby moje úspory zarobili aspoň toľko čo inflácia?“ Zlou správou je, že neexistuje finančný nástroj, ktorý by poskytoval absolútnu a nepriestrelnú ochranu investovaných peňazí pred infláciou. Aj napriek tomu je možné zabrániť tomu, aby reálna hodnota úspor výrazne klesla.
Ťažké predpovede
Ešte minulý rok šéfka ECB Christine Lagardová ubezpečovala verejnosť, že nárast inflácie, ktorá už výrazne prekračovala jej inflačný cieľ, je len dočasný jav. S dodatkom, že ani v roku 2022 ešte zrejme nedôjde k takým zmenám v ekonomike, aby ECB musela upravovať úrokové sadzby.
Dnes je jasné, že jej predpoveď ani nemohla byť pomýlenejšia. Pre rast cien v eurozóne ECB skokovito zdvihla hlavné úrokové sadzby a rast inflácie prekonáva rekordy. Centrálni bankári na vlastnej koži zažili, aké obťažné je predikovať vývoj inflácie. Nemýlili sa však sami, predpovede nevyšli ani analytikom v bankách a ekonómom.
Obťažnosť predpovedania inflácie je hlavný dôvod, prečo na finančnom trhu neexistujú nástroje, ktoré by jej vývoj kopírovali a chránili by tak reálnu hodnotu investovaných úspor. Kto by bol ochotný prijať záväzok, ktorého rozsah je prakticky nemožné vopred predpovedať a presne vyčísliť?
Vzácne výnimky
Napriek logike, ktorej pointou je nemožnosť existencie investície chrániacej pred infláciou, takéto finančné nástroje predsa len existujú. V skutočnosti existujú už veľmi dlho: prvý dlhopis, ktorého výnos závisel od inflácie, bol vydaný už koncom 18. storočia. Ich veľký rozmach prišiel o 200 rokov neskôr, keď podobné dlhopisy začala vydávať britská vláda (v roku 1981).
Ak teda existujú dlhopisy, ktorých výnos závisí od vývoja inflácie, nemal by byť žiadny problém s ochranou úspor pre ňou. Aspoň teoreticky. Realita je však úplne iná.
Príkladom môžu byť americké TIPS, štátne dlhopisy, ktoré obsahujú ochranu pred infláciou. Investovať do nich možno aj prostredníctvom ETF fondov, z ktorých najväčší je iShares TIPS Bond. Od septembra 2021 do augusta 2022 dosiahla miera inflácie v USA 8,3 %. Kto by očakával podobné zhodnotenie aj v spomínanom ETF fonde, bol by zaskočený. V rovnakom období by výsledkom investície do tohto fondu bola strata takmer 7 %. Ako je to možné? Vysvetlením je nárast úrokových sadzieb. Dlhopisy, ktorých výnos je prepojený s vývojom inflácie, je stále dlhopis a podstatný vplyv na vývoj jeho ceny majú úrokové sadzby. Ak idú nahor, cena dlhopisov (vrátane tohto) klesá. Pri poklese sadzieb je vývoj opačný.
Ak investorov nedokážu pred infláciou ochrániť ani cenné papiere vytvorené špeciálne na tento účel, aké možnosti ostávajú? Akcie. Ich výnos je každý rok rozkolísaný, no pri dostatočne dlhom investičnom horizonte poskytujú vysokú spoľahlivosť výnosu, ktorý bude kladný aj po zohľadnení inflácie. Kto má pred sebou dostatočne dlhé obdobie, urobí lepšie, ak sa spoľahne na dlhodobý trend akciového trhu a prečká na ňom aj periódy vyššej inflácie.