Investovanie, ktoré nie je len o výnosoch
Investičný mainstream dostáva nový rozmer: sociálne zodpovedné investovanie. Dôležité už nie je len „koľko“, ale aj „ako“.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že stojíme na prahu novej revolúcie. Milióny mladých ľudí po celom svete naplnili pred pár dňami mestá, aby zo seba dostali obavy o budúcnosť sveta, v ktorom budú žiť. Volania po zodpovednosti voči nastupujúcim generáciám a životnému prostrediu tých dnešných nie sú nové. Roky na to upozorňujú vedci a – pre niektorých možno prekvapujúco – aj investiční aktivisti. Vitajte vo svete spoločensky zodpovedného investovania.
Pre čoraz viac investorov – od drobných s niekoľkotisícovými úsporami až po penzijné fondy spravujúce miliardové sumy – už zisk nie je rozhodujúcim faktorom pre výber vhodnej investície. Pozerajú aj na to, ako sa firmy, ktorým svoj kapitál poskytujú, správajú k zamestnancom, spoločnosti či prírode. Či produkujú tovary, ktorými môžu ľudia zabíjať samých seba (cigarety) alebo iných (zbrane), či výsledkom ich výroby nie sú tony nového odpadu alebo či pri svojom podnikaní nepodplácajú úradníkov.
ESG v skratke
- Zaužívaná skratka pre sociálne zodpovedné investovanie je akronymom začiatočných písmen slov, ktoré definujú tri kľúčové faktory – životné prostredie (environment), sociálne aspekty (social) a riadenie spoločností (governance).
- Trojpísmenková skratka sa po prvýkrát objavila v štúdii Who Cares Wins v roku 2005. Štúdia bola výsledkom iniciatívy bývalého generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, ktorý oslovil šéfov viac ako 50 najdôležitejších finančných inštitúcií s cieľom hľadať spôsob integrácie princípov ESG s kapitálovými trhmi.
- Výsledná štúdia ukázala, že zohľadnenie troch hlavných faktorov ESG je výhodné pre biznis aj pre spoločnosť.
- Zodpovedný spôsob investovania bol pôvodne inšpirovaný náboženskými, neskôr aj občianskymi hnutiami.
ESG: Zodpovednosť sa vypláca
Americký telekomunikačný operátor Verizon sa vo februári tohto roku podujal na miliardový finančný experiment: vydaním „zelených dlhopisov“ sa pokúsil požičať si od investorov peniaze na rozvoj udržateľného biznisu. Zelené dlhopisy nie sú vo svete financií žiadnou prevratnou novinkou, no investori sa roky na ne pozerali cez prsty. Očakávania, že firma bude musieť za novú pôžičku zaplatiť viac ako pri tradičných dlhopisoch, boli pochopiteľné.
Emisia zelených dlhopisov však prekvapila aj optimistov. Verizon mal v pláne požičať si miliardu dolárov, investori však spoločnosti ponúkli osemnásobne viac. Vďaka silnému dopytu po nových cenných papieroch si operátor dokázal na svoj biznis požičať výhodnejšie ako prostredníctvom „klasických“ dlhopisov.
Môže to byť zhoda náhod. Verizon patrí medzi prvých korporátnych emitentov zelených dlhopisov, čo je výhoda, z ktorej sa dá ťažiť. Fakt je, že priaznivé podmienky nového dlhu vidia aj ostatné spoločnosti na trhu, čo môže inšpirovať k širšej implementácii princípov spoločensky zodpovedného investovania. Ignorovanie ESG totiž začína byť finančne nevýhodné.
Až dosiaľ patrilo spoločensky zodpovedné investovanie na okraj záujmu investorov. Situácia sa však začína zásadne meniť. Jedným z dôvodov je pokrok v tom, akým spôsobom možno dodržiavanie princípov ESG monitorovať a vyhodnocovať v účtovných a audítorských systémoch. O slovo sa hlásia rôzne agentúry s rozdielnymi metodikami. Tie naďalej ostávajú také rôznorodé, že v praxi znemožňujú odhadnúť, aký veľký je v skutočnosti trh s aktívami, ktoré spĺňajú ESG štandardy. Na ilustráciu: podľa odhadov analytikov americkej banky JPMorgan dosahuje hodnota ESG aktív tri bilióny amerických dolárov, kým prepočty The Global Sustainable Investment Alliance hovoria o desaťnásobne väčšom čísle.
Nech je už k pravde bližšie ktorékoľvek číslo, je takmer isté, že je len otázkou času, kedy bude dvojnásobne vyššie. Zodpovedné investovanie sa stáva čoraz populárnejšou voľbou mladej generácie, ktorej nejde len o to, koľko dokáže investovaním zarobiť, ale i o to, akým spôsobom.