JE INVESTOVANIE DO ZLATA SKUTOČNE ISTOTA V ŤAŽKÝCH ČASOCH?
Ľudia dnes myslia na to, čo im nie tak dávno ani len nenapadlo. Jednou z oblastí, do ktorých zasiahla vojna na Ukrajine, sú aj osobné financie. „V časoch strachu na finančných trhoch sa dá pravidelne sledovať nárast dopytu po zlate, spôsobený hlavne emóciami, ktoré tento drahý kov vyvoláva,“ hovorí Erik Babušiak, odborník na osobné financie z PARTNERS GROUP SK. Práve tento cenný kov mnohí považujú za istotu, do ktorej je vhodné vložiť svoje peniaze v ťažkých časoch. Je tomu skutočne tak? Odborník upozorňuje na úskalia tejto formy investovania.
V mysliach ľudí sa zlato stále považuje za istotu bez rizika. Za poistku a ochranu pred infláciou. Svetová pandémia koronavírusu sa ešte neskončila a máme tu vojnu na Ukrajine. Je vhodné v takomto ťažkom období uložiť svoje peniaze do zlata? „Investovať do zlata znamená staviť na vieru, že dopyt po zlate v budúcnosti bude rásť. To je totiž jediný spôsob, ako zarobiť na kúpe komodity. V budúcnosti ju predať drahšie, ako som ju kúpil,“ vysvetľuje Erik Babušiak. Ako však doplnil, z dlhodobého hľadiska si rozhodne nemyslí, že zlato je ochranca hodnoty peňazí. Pokiaľ by sme si porovnali vývoj jeho ceny s dlhodobou infláciou, tak zlato prehráva. „Ak sa máme baviť o investovaní, veľmi dôležitý je investičný horizont. Menej ako 10 rokov sa pri serióznom investovaní vníma ako málo. V desaťročnom horizonte zlato prekonalo obdobia značných prepadov (približne –40 %), predovšetkým v rokoch 2013 až 2016. V poslednom období sledujeme opätovný nárast jeho ceny na trhu,“ zhodnotil odborník. Ako však upozornil, investor by pri desaťročnom horizonte zarobil spolu iba cca 17,5 %. Za rovnaké obdobie najznámejší americký akciový index S & P 500 narástol o 220 %. Podobný rozdiel je aj pri päťročnom horizonte.
MAXIMÁLNE PÄŤ PERCENT
Zlato sa za určitých okolností môže považovať za alternatívnu investíciu. Tie by však mali v investičnom portfóliu predstavovať iba 5 – 10 % zo všetkých investícií. Znamená to, že v samotnom zlate je optimálne mať maximálne do 5 % financií, ktoré sú vyhradené na investovanie, teda mimo peňazí, ktoré potrebujeme na pokrytie bežných výdavkov a životných potrieb. Odborník však zlato rozhodne neodporúča bežným klientom, ktorých investičné portfólio nepresahuje sumu 100 000 eur. Aj u tých navyše upozorňuje na opatrnosť. Vložiť teda voľných tritisíc eur do zlata? „Vo všeobecnosti by som rozhodne volil niečo iné. Možno investíciu do akciových alebo realitných fondov. Závisí to však od cieľov a preferencií klienta, ako aj od množstva a rozdelenia iných finančných aktív, ktoré vlastní. Odporúčal by som teda dôkladnú analýzu financií a finančný plán od profesionála,“ radí Babušiak.
KÚPA A PREDAJ ŽLTÉHO KOVU
Pokiaľ si chcete byť istí tým, že to, čo nakupujete, je naozaj zlato, je potrebné nakupovať cez banku či subjekty, ktoré sa takýmto predajom zaoberajú. V opačnom prípade vstupuje do rovnice dodatočné riziko. Obchod so zlatom historicky priťahuje pozornosť rôznych skupín ľudí, nie vždy dôveryhodných. Takže určite nie je dobrý nápad nakupovať ho cez inzerát. Väčšinou si ľudia kupujú investičné zlato prostredníctvom rôznych bankových certifikátov. Nemajú ho teda fyzicky doma, ale býva uskladnené v depozitoch bánk. Nevýhodou sú dodatočné náklady za skladovanie a rovnako aj pri prípadnom odpredaji. Takisto si treba uvedomiť, že zlato nie je jednoducho vymeniteľné za peniaze a v prípade fyzického zlata je potrebné nájsť niekoho ochotného odkúpiť ho. Pri investičnom zlate sú v zmluve o jeho nákupe spravidla uvedené podmienky jeho prípadného odpredaja. Je to veľmi dôležitá súčasť zmluvy, ktorá môže ovplyvniť budúcu výnosnosť celej investície. „Zvyčajne je spätný odpredaj spoplatnený, ale toto je predmetom obchodnej politiky a cenotvorby každého subjektu, ktorý obchoduje so zlatom. Rozhodne si na tieto podmienky treba dať pozor,“ upozorňuje Babušiak. Ako dodáva, predpoklady zhodnotenia sa budú vyvíjať podľa dopytu a ponuky na trhu.
ODBORNÍK RADÍ: DIAMANTY SÚ PRE PROFESIONÁLOV
Pre investovanie do diamantov platí väčšina toho čo pre zlato. Obchod s diamantmi je o dosť zložitejší a nepúšťal by som sa doň, pokiaľ nie som znalec. Existuje pri ňom ešte oveľa viac premenných, ktoré ovplyvňujú cenu daného diamantu, a bežný človek nemá šancu ju odhadnúť. Ale ak máte záľubu v šperkoch, všetky spomínané komodity sú zaujímavé. To sme už však mimo sféry investovania.