Kapitál už z Číny masívne uteká, rizikom je aj ďalšia vojna
Ešte v roku 2020 vložili zahraniční investori takmer 580 miliárd dolárov do čínskych akcií a dlhopisov. Bola to rekordne vysoká suma, aj napriek globálnej epidémii koronavírusu, ktorý údajne mal pôvod práve v druhej najväčšej ekonomike sveta.
Astronomické škody, ktoré pandémia vo svete napáchala, nemali veľký vplyv na optiku, akou finančné trhy videli Čínu. To, čo nedokázal neviditeľný vírus, sa však podarilo kombinácii spomaľujúceho sa ekonomického rastu, vyšších úrokových sadzieb v USA a rastúceho politického napätia, v ktorom už nemožno vylúčiť ani riziko ďalšieho vojnového konfliktu.
V polovici roku 2023 už o Číne ako o investíciám zasľúbenej krajine nehovorí takmer nik. Podľa dát banky JPMorgan už z Číny odtiekla približne polovica investícií, ktoré od roku 2019 prúdili do čínskych dlhopisov. Banka odhaduje, že do dlhových cenných papierov z Číny investori vložili 250 až 300 mld. USD, zásluhu na tom má zaradenie krajiny do bázy viacerých finančných indexov. Z krajiny utekajú aj zahraniční akcioví investori, prílev priamych zahraničných investícií v tomto roku je najnižší za posledné štvrťstoročie.
Toto všetko sú signály, že na trhoch môže v blízkej budúcnosti narásť nervozita. Krajina je stále výrobnou manufaktúrou celého sveta a najväčší obchodný partner pre 120 krajín. Ak sa jej ekonomický motor zasekne, budúcnosť môže začať pripomínať minulosť – covidovú minulosť.