Krátka genéza strachu
Máte pocit, že investovať v súčasnosti je veľmi riskantné? Pozrite sa na poslednú dekádu na finančných trhoch a na udalosti, ktoré desili investorov.
Obchodná vojna medzi USA a Čínou, hrozba šírenia smrteľného vírusu, obavy z ďalšej krízy. Kto hľadá argumenty, prečo neinvestovať, má si z čoho vyberať. Podobná situácia sa však opakuje pravidelne. Každý rok prináša nové dôvody, ktoré môžu investorov napĺňať obavami. Nasledujúci prehľad sumarizuje tie najdôležitejšie, ktoré počas poslednej dekády desili investorov.
Rok 2010
- Explózia na plávajúcej ropnej plošine Deepwater Horizon, ktorá viedla k najväčšiemu zamoreniu pobrežných vôd ropnou škvrnou v histórii USA. Cena akcií ropnej spoločnosti BP sa prepadla o viac ako polovicu.
- Bleskový kolaps amerického akciového trhu. V priebehu 36 minút klesla trhová hodnota firiem obchodovaných na burze o viac ako bilión dolárov, počas toho istého dňa však trhy väčšinu strát vymazali.
Rok 2011
- Podmorské zemetrasenie a následná vlna cunami zdevastovali časť Japonska a vymazali z mapy celé mestá. Zasiahnuté boli viaceré jadrové elektrárne.
- Po prvýkrát v histórii došlo k pochybnostiam americkej vlády o splácaní svojich záväzkov. Agentúra S&P znížila rating USA z úrovne AAA na AA+.
Rok 2012
- Akciový index Dow Jones počas mája takmer každý deň klesal, výnimkou bolo len päť dní. Pre index to bola najhoršia bilancia od roku 1968.
- Investori začali vypredávať americké akcie pre obavy zo zrútenia sa z „finančného útesu“.
Rok 2013
- Začiatok roka znamenal koniec daňovým úľavám v USA z doby Bushovej administratívy, na väčšinu domácností čakalo zásadné zvýšenie daní. Ekonómovia varovali pred drastickými dosahmi na ekonomiku.
- Cyperská centrálna banka v snahe zachrániť dve najväčšie banky v krajine nariadila faktickú konfiškáciu časti vkladov prevyšujúcich 100-tisíc eur.
Rok 2014
- USA oznámili prvé nakazenia vírusom ebola. Prvotnou reakciou akciových trhov bol výrazný pokles, po niekoľkých dňoch už bola hodnota indexu S&P 500 na ešte vyšších úrovniach.
Rok 2015
- Počas dvoch mesiacov sa čínsky akciový index SSE Composite prepadol o 43 %, čo viedlo k devalvácii čínskej meny.
- Grécko ako prvý člen eurozóny vyhlásilo faktický bankrot, Atény nedokázali včas splatiť záväzky zo splatných štátnych dlhopisov.
Rok 2016
- Trend klesajúcich cien ropy sa zastavil po poklese o 77 %. Cena čierneho zlata sa zastavila na úrovni 26 dolárov za barel.
- Britskí voliči v referende rozhodli o ukončení členstva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v EÚ.
- Prekvapujúcim víťazom amerických prezidentských volieb sa stal biznisman Donald Trump. Finančné trhy zareagovali na výsledok volieb prudkým poklesom, ktorý nemal dlhé trvanie.
Rok 2017
- Index Nasdaq ako prvý prekonáva svoje historické maximum spred finančnej krízy v rokoch 2007 – 2009. Krátko po dosiahnutí nového rekordu zaznamenáva denný prepad o 4 %.
- Zvýšená volatilita na akciovom trhu stiahla tzv. index strachu (VIX) na dodnes neprekonané minimum na úrovni 9,14 bodu. Nízka úroveň indexu sa zvyčajne považuje za zvýšenú pravdepodobnosť prudkého poklesu na akciových trhoch.
Rok 2018
- Index Dow Jones zaznamenáva najväčšiu bodovú stratu počas jediného dňa – 1 175 bodov. V priebehu roka trhy túto stratu vymazali a pokračovali v raste.
- Nervozita investorov z eskalujúcej obchodnej vojny medzi USA a Čínou prispela k prudkému výpredaju na akciovom trhu v posledných týždňoch kalendárneho roka. Pokles trhov bol taký výrazný, že index S&P 500 vstúpil do „medvedieho trhu“, t. j. jeho pokles presiahol 20 % od predchádzajúceho maxima.
Rok 2019
- Na dlhopisovom trhu dochádza k inverzii tzv. výnosovej krivky, keď sa krátkodobé výnosy dostali na vyššie úrovne ako dlhodobé výnosy zo štátnych dlhopisov.
- Na americkom medzibankovom trhu došlo k prudkému zvýšeniu krátkodobých úrokových sadzieb, ktoré vystrelili z 2 % na 10 %. Reakciou Fedu, centrálnej banky v USA, bola záchranná injekcia v objeme viac ako 125 mld. USD počas dvoch dní.