Kryptosvet v roku 2022: Veľké zemetrasenie
Kryptomeny nečelia rovnakým problémom ako klasické meny. Navyše prechádzajú vlastnými otrasmi.
Virtuálne kryptomeny sa spočiatku javili ako prvá alternatíva k tzv. fiat menám, ktorá nepodlieha inflácii. V roku 2022 miera inflácie po celom svete rastie nevídaným tempom a svet kryptomien prechádza jedným zemetrasením za druhým.
Ešte v novembri minulého roku privádzal bitcoin (a množstvo ďalších podobných kryptomien) do nechápavého úžasu takmer každého. Jeho cena atakovala úroveň 70-tisíc dolárov za jeden bitcoin a svet len sledoval, či kurz meny, ktorá nemá žiadne mince alebo bankovky, dokáže pokoriť aj šesťcifernú hranicu.
Nič také sa nestalo, no bitcoin stále mnohí sledujú s údivom. S výnimkou niekoľkých technologických geekov dokáže len málokto absorbovať fakt, že počas jediného polroka sa cena najpopulárnejšej kryptomeny zosypala o viac ako 70 %. V júni už kurz bitcoinu padol pod úroveň 20-tisíc dolárov.
Čo sa vlastne stalo?
V skratke: bitcoin (a s ním aj množstvo ďalších virtuálnych mien) sa dostal pod tlak vplyvom viacerých faktorov, vrátane nevídaného nárastu inflácie, pred ktorou sa mal stať útočiskom. Rast cien vo vyspelých ekonomikách zatlačil centrálne banky do defenzívy, z ktorej sa snažia dostať zvyšovaním úrokových sadzieb. Zvyšovanie ceny peňazí má opačný vplyv na rizikový apetít investorov, ktorí sa húfne zbavujú všetkého, s čím je spojené vyššie riziko. Nie sú to len kryptomeny, ale aj akcie či dlhopisy zadlžených členov menovej eurozóny.
Bitcoin a kryptomeny navyše trpia aj vlastnými problémami, ktoré investori v iných sektoroch finančného trhu nepoznajú. Tie najväčšie v tomto roku spustil kolaps tzv. stablecoinu terra. Až do jej prepadu takmer na nulu boli investori presvedčení, že terra dokáže držať svoj kurz na stabilnej úrovni voči americkému doláru. Nebola krytá žiadnymi reálnymi dolármi (alebo inou bežnou menou), investori verili, že stabilný kurz si dokáže udržať vďaka jedinečnému algoritmu. Stačili však dva dni a počas mája sa stablecoin premenil na ruinu. To otriaslo dôverou mnohých investorov, ktorí začali húfne predávať svoje kryptoaktíva.
Následný odliv peňazí z kryptomien do „tradičných“ mien bol masívny. Kým v čase vrcholiaceho optimizmu (november 2021) bola trhová hodnota všetkých obchodovaných kryptomien viac ako tri trilióny dolárov (3 000 000 000 000 USD), o pol roka neskôr (v júni 2022) to bolo podľa údajov analytickej spoločnosti CoinGecko už len 884 miliárd dolárov.
Netrvalo dlho a panika investorov vo virtuálnom svete sa pretavila aj do finančného sektora, ktorý je na kryptomeny zameraný. Spoločnosť Celsius Network, ktorá fungovala ako banka pre virtuálne meny a na vklady svojich klientov ponúkala enormné úroky, prestala v júni prijímať žiadosti o výber peňazí. O pár dní neskôr priznal existenčné problémy hedžový fond Three Arrow Capital, ktorý doplatil na riskantné stávky na kryptomeny.
Obrat alebo kolaps?
V druhej polovici júna (keď vznikol tento text) sa kurz bitcoinu pohyboval okolo 20-tisíc dolárov. Z pohľadu analytikov je to významná cenová úroveň. Podľa analýzy newyorskej Columbia Business School je pri tejto cene v zisku približne polovica všetkých existujúcich bitcoinových peňaženiek. Medzi nimi sú aj také, ktoré patria finančným inštitúciám a boli použité ako záruka (kolaterál) pri stávkach na ďalší rast ceny bitcoinu. Ak by kurz najznámejšej kryptomeny padol ešte nižšie, s veľkou pravdepodobnosťou by to vyvolalo likvidáciu špekulatívnych pozícií a vlnu vynútených predajov bitcoinov.
Na druhej strane – bitcoin za 20-tisíc dolárov môže niektorým špekulantom pripadať ako atraktívna investícia. Už len preto, že približne na rovnakú úroveň sa vyšplhal v závere roka 2017. Kúpa bitcoinu v súčasnosti by mala rovnaký efekt ako jeho kúpa pred štyri a pol rokom. Spoliehať sa však na to, že kurz rýchlo vystrelí nahor, by nebola investícia, ale hazard.