Kto? Victoria O'Hara?
Jej meno určite počujete po prvýkrát. Nenájdete ho na Wikipédii, ani medzi menami investičných hviezd. Zamestnankyňa americkej pošty dostala svoju prvú akciu v živote do daru. Dnes je jeho trhová hodnota viac ako 1 400-násobne vyššia. Príbeh Victorie O'Hara môže byť príbehom kohokoľvek.
Jej meno určite počujete po prvýkrát. Nenájdete ho na Wikipédii, ani medzi menami investičných hviezd. Zamestnankyňa americkej pošty dostala svoju prvú akciu v živote do daru. Dnes je jeho trhová hodnota viac ako 1 400-násobne vyššia. Príbeh Victorie O'Hara môže byť príbehom kohokoľvek.
Životný príbeh Victorie O'Hara nebol zďaleka americkým snom. Skôr jej temnejšou verziou. Mala len dva a pol roka, keď jej päťročnú sestru pripravil o život padajúci strom. Nekonečné hádky rodičov, ktoré táto tragédia spustila, rozbili aj zvyšok jej rodiny. Ako 20-ročná sa pokúsila založiť si vlastnú, no tento sen tiež nesnívala dlho. O tri roky neskôr sa aj jej vlastné manželstvo stalo minulosťou. Mladá žena ostala bez peňazí, ilúzií, jej jedinou príbuznou bola na lôžko pripútaná stará mama. Tá jej na sklonku života prezradila, že má ďalších príbuzných. Zoznámenie sa s nimi bol pre ňu nový svet.
Nová rodina, nový život
Nová rodina bola pre mladú Victoriu prvým miestom, kde počula o akciách a investovaní. Nikde inde by na narodeniny nedostala dovtedy nepoznaný darček – možnosť kúpiť jednu akciu podľa vlastného výberu. Zamestnankyňa americkej pošty v tom čase zarábala ročne 27-tisíc dolárov, hlboko pod úrovňou celoštátneho priemeru, a do práce chodila o druhej nadránom.
Jej výber padol na Quaker Oats, potravinársky konglomerát, ktorého výrobky boli súčasťou každých raňajok v krajine. Jedna jeho akcia mala v čase, keď si ju Victoria vybrala ako darček, cenu 45 dolárov. K nej začala pridávať ďalšie. Neboli to však žiadne veľké investície. So schopnosťou ušetriť na kúpu ďalšej akcie len 10 dolárov mesačne bola skôr sporadickým investorom.
Hlavným investičným kritériom začínajúcej investorky neboli hĺbkové analýzy firiem: „Jednoducho som sa spýtala sama seba: Verím tejto spoločnosti? Rozumiem tomu, čo predávajú? Ak nie, ich akcie by som nekúpila.“ Vtedy ešte netušila, že jej prístup prakticky identicky kopíruje spôsob, akým do akcií investujú také finančné superhviezdy ako Warren Buffett či Peter Lynch.
Po šiestich mesiacoch od kúpy prvej akcie Quaker Oats pridala do svojho portfólia ďalšiu firmu, o ktorej produktoch vedela veľa – sieť fastfoodových reštaurácií Wendy's. Neskôr to bolo Volvo, výrobca automobilov stelesňujúcich bezpečnosť.
Otvorené oči
Práca na pošte jej pomohla aj k objaveniu ďalšej investičnej príležitosti. Meno firmy bolo nalepené na obálkach, ktoré zrazu začali zahlcovať pošty po celej krajine. Boli v nich DVD disky, ktoré ľuďom začala požičiavať a posielať poštou firma Netflix. „Čo to je? Musela som začať pátrať. Ich akciu som kúpila, keď sa predávala za 16 dolárov. Celkovo som do nich vložila 250 dolárov, dnes ich cena prevyšuje 4 000,“ spomína V. O'Hara.
Dnes má 41 rokov a stále rovnakého zamestnávateľa. Portfólio, do ktorého pôvodne vložila menej ako 10-tisíc dolárov, má trhovú cenu bezmála 60-tisíc dolárov. Hoci takýto výsledok nie je vzhľadom na turbulencie v posledných rokoch určite priemerný, neznamená to, že šťastie je investujúcej žene výnimočne naklonené, a na čo siahne, to premení na zisk. „Samozrejme, že niektoré z mojich akcií sú dnes stále na úrovni, kde som ich niekedy kupovala. Niektoré sú ešte nižšie. Veľa omylov som si zažila na vlastnej koži,“ tvrdí o svojej skúsenosti V. O'Hara.
Mladistvo vyzerajúca zamestnankyňa pošty má síce ešte ďaleko k tomu, aby svoje investičné zisky počítala na milióny, no to nie je dôvod, aby bola nespokojná. Na rozdiel od W. Buffetta či P. Lyncha nie je profesionálnym investorom, nespravuje peniaze iných ľudí. V čase, keď médiá čoraz častejšie prinášajú správy o stratách iných, je jej výsledok nielen výnimkou, ale aj povzbudením pre ďalších: „Niekedy si myslím, že sa mi to len sníva.“
Investovanie à la Victoria O'Hara
1. Zostavte si finančný plán
Investície sú len časťou väčšej mozaiky. Victoria si síce sama riadi akciové portfólio, na zabezpečenie zvyšných častí finančného plánu využíva profesionálneho poradcu.
2. Pomaly ďalej zájdeš
Využívajte pravidelné investovanie, ideálne na mesačnej báze. Nezabúdajte, že investujete nadlho, nenechajte sa vyviesť z miery krátkodobými výkyvmi na burzách.
3. Myslite najskôr na svoju budúcnosť
Najväčšia priorita pri plánovaní by u každého človeka mal byť dôchodok, keď už nebude mať príjem zo zamestnania. Nik nedokáže odhadnúť, ako sa budú dôchodky počítať o 20 alebo 40 rokov, preto je ľahkovážne spoliehať sa len na to, že „nejako“ sa už len počítať budú
4. Nájdite si spôsob, aký vám vyhovuje
Victoria začala priamo s investovaním do konkrétnych akcií, čo nemusí vyhovovať každému. Ak sa rozhodnete vziať správu peňazí do vlastných rúk, venujte pozornosť tomu, kam ich investujete. V prípade firiem sa zaujímajte o ich výrobky či služby, či sú ľudia s nimi spokojní, akú majú perspektívu.