Kto zarobil na revolúcii, ktorá neprišla?
Súboj diskutujúcich amatérov s profesionálmi opisovali médiá ako zápas Dávida s Goliášom. Biblická história sa však nezopakovala.
Na začiatku to vyzeralo ako cesta v čase. Presnejšie: ako návrat do minulosti spred 25 rokov. Na sklonku 90. rokov minulého storočia zaraďovali investori vyšší stupeň investičnej horúčky a bez zaváhania vkladali svoje úspory do akcií firiem, ktoré mali profitovať z masívneho rozšírenia nových technológií (najmä internetu).
Amatérski investori nečítali Wall Street Journal, nesledovali žiadne finančné médiá. Neanalyzovali finančné výkazy, nemodelovali možné scenáre budúceho vývoja. Vo virtuálnych diskusných fórach si odovzdávali informácie, rady a tipy.
Opice s peniazmi
V roku 2021 to vyzeralo úplne rovnako. Neblahú skúsenosť s kolapsom internetovej bubliny nemal nik. Aj preto si nová generácia drobných investorov mohla opäť dovoliť ignorovať tradičné média aj zdravý rozum. Informačným epicentrom sa stal portál Reddit. Jeho používatelia sa v skupine zameranej na akciové investície navzájom označovali ako „degeneráti“ či „opice“ (núdza v nej však nebola ani o menej lichotivé oslovenia).
Výsledkom ich virtuálneho spolunažívania boli šialené cenové výkyvy v cenách akcií, ktoré sa rozhodli kupovať. Všetci a naraz. Len vďaka nim sa akcie firmy Gamestop dostali zo 4 dolárov v júli 2020 na viac ako 480 dolárov o pol roka neskôr. V januári 2021 ste mohli kúpiť jednu akciu firmy AMC za 2 doláre, o päť mesiacov neskôr už stála viac ako 70 dolárov.
Nie pre každého boli takéto excesy prejavom šialenstva a investičnej horúčky. Podľa spoluzakladateľa Redditu Alexisa Ohaniana to bola „revolúcia“. Diskutujúcim investorom nešlo len o to, ako zarobiť na akciovom trhu, ale byť súčasťou širšieho potrestania tých, ktorí sa podľa nich priživovali na pokrivenom systéme a systematicky okrádali bežných investorov. V preklade: profesionálni investiční manažéri a ich fondy.
Zarobil opäť Wall Street
Silu davu malých investorov, ktorí nemajú kancelárie s drahými obchodnými terminálmi, no sú neustále prilepení na displejoch svojich mobilných telefónov, podcenil Gabe Plotkin. Jeho fond Melvin Capital stratil len počas januára minulého roku takmer sedem miliárd dolárov. Dôvod? Stávka na pokles ceny akcií už spomínanej firmy Gamestop. Zlé načasovanie dobrého odhadu pripravilo o miliardy dolárov aj ďalšie fondy. V roku 2022, keď prach rozvírený amatérskymi investormi z Redditu usadol, je zrejmé, že žiadna revolúcia sa na Wall Street nekonala.
Kto teda najviac zarobil? Tí, ktorí vždy: veľkí investori, pár šťastlivých amatérov a mnoho tých, ktorí stoja medzi nimi.
- Robinhood, mobilná aplikácia, ktorá umožňuje nákup a predaj akcií bez poplatkov. Aby mala na odmeny pre používateľov, ktorí často obchodujú, musela v januári minulého roka získať finančnú injekciu 1 mld. USD. Búrlivé obdobie prežila a len za prvý štvrťrok minulého roka dosiahol jej zisk takmer dvojnásobok celoročného zisku v roku 2019.
- Citadel Securities, obchodná firma kontrolovaná miliardárom Kenom Griffinom. Spoločnosť je zodpovedná za realizáciu mnohých obchodov, ktoré do svojich aplikácií zadávajú klienti tradičných brokerov (vrátane Robinhood). Za privilégium, vďaka ktorému vidí, čo drobní investori kupujú a predávajú, platí štedro. Niet divu – zarába na tom miliardy dolárov ročne.
- Morgan Stanley, jedna z najväčších bánk na Wall Street. Po kúpe internetového brokera E*Trade v roku 2020 sa zisk banky v prvom štvrťroku zdvojnásobil vďaka horúčkovito obchodujúcim klientom. Morgan Stanley zarobil 4,1 mld. USD.
- Goldman Sachs, ďalšia veľká banka na Wall Street. Počas prvých troch mesiacov minulého roka zarobila 6,8 mld. USD, najviac za predchádzajúcich 12 rokov.