Lekcia roku 2020: Neverte predikciám
Nástup nového kalendárneho roka praje unikátnemu žánru. Jeho autori predstierajú, že dokážu predpovedať, čo prinesú nasledujúce mesiace. A ich čitatelia im to – rovnako naivne – veria.
Americký akciový index S&P 500 by v roku 2021 mal vzrásť o dvojciferné percento, avizoval v polovici decembra finančný portál Yahoo! Finance. Pre investorov je to dobrá správa – nárast hodnoty indexu o viac ako 10 % by totiž znamenal nadpriemerný výnos. No kým začnete v duchu počítať, aký zisk by takýto pohyb znamenal pre vaše portfólio, spomaľte. A ešte niečo – túto a podobné predpovede ignorujte.
Nik netvrdí, že ceny akcií by v budúcom roku nemohli nadpriemerne stúpnuť. No nik nedokáže vylúčiť ani riziko toho, že rok 2021 by pre burzové parkety mohol znamenať pohromu. Predpovedanie budúcnosti – aj tej najbližšej, vzdialenej len niekoľko mesiacov – je disciplína, ktorej vyznávači majú dlhodobo mizivú úspešnosť.
Schválne: v koľkých predikciách na rok 2020 by ste našli „milión obetí na životoch v dôsledku globálnej pandémie, najrýchlejší prepad akciového trhu v histórii, masívne zhodnotenie akcií najväčších technologických gigantov a nárast indexu S&P 500 o 12 %“? Môžete googlovať celé dni, žiadnu takúto (a ani podobnú) predpoveď nenájdete.
Žiadna veda...
Tvorba každoročných predpovedí nie je žiadna vedná disciplína. Jej autori nevyužívajú vedecky overené metodiky odhadu zmien na akciových trhoch, úrokových sadzieb, dlhopisových výnosov, cien zlata, ropy, bitcoinu ani čohokoľvek iného. Ich predikcie sú v horšom prípade len tipmi, v tom lepšom výstupmi z modelov, ktoré vychádzajú z vopred daných predpokladov. („Ak sa stane toto, potom možno očakávať toto…“). Stačí malá odchýlka reality od predpokladov, a zmení modelovanie budúcnosti na zbytočné akademické cvičenie.
To, čo prinesie budúcnosť – blízka i vzdialená – je súčasne neznáme a nepoznateľné. Nejde len o pandémiu koronavírusu. Nepredpovedateľné udalosti, od vojnových konfliktov cez pandémie až po prírodné katastrofy, vždy ostanú reálnym rizikom. Nie je to chyba v systéme, je to jeho charakteristika. Inými slovami: je vysoko pravdepodobné, že nasledujúci rok prinesie niečo vysoko nepravdepodobné. Problém je v tom, že dnes nik nevie povedať, čo to bude. Ani tí, ktorí svoje tipy na to, čo prinesie nasledujúci rok, berú úplne vážne.
... len chytľavý marketing
Ak je tvorba krátkodobých predikcií pokusom o nemožné, otázkou je, prečo takáto snaha každoročne zamestnáva množstvo prominentných analytikov a zvučné mená finančných inštitúcií. Vysvetlením je marketing. Pokiaľ ste finanční experti a na prelome rokov prídete s vlastnou predpoveďou toho, čo prinesú nasledujúce mesiace, máte solídnu šancu, že vaše meno (a názov vašej firmy) sa objaví v ekonomických správach alebo na televíznej obrazovke. Bez toho, aby ste na svoje PR minuli jediný cent.
Všetky zatiaľ uvedené dôvody môžu budiť dojem, že krátkodobé predikcie sú len neškodným folklórom mediálneho a finančného priemyslu. Dokážu však napáchať aj reálne škody. Pre predstavu sa stačí vcítiť do pozície niekoho, kto práve začína s investovaním a v televízii počuje hovoriť o riziku výrazného poklesu akciového trhu v nasledujúcom roku. Presným súvislostiam možno presne nerozumie, no hlavný odkaz pochopí – investorom ďalší rok nebude priaznivo naklonený. Za takýchto okolností sa preto rozhodne posunúť začiatok investovania na neskôr, keď vyhliadky nebudú také pochmúrne. Až neskôr sa ukáže, že realita bola úplne iná a začínajúci investor možno prišiel o jeden z najlepších rokov.
Ak napriek všetkému máte potrebu počuť nejakú predpoveď, tu je naša verzia: covid bude aj v roku 2021 dominantnou témou, určite však nebude jedinou. Finančné trhy môžu na prekvapujúce udalosti reagovať prehnane, no ak s investovaním chcete začať, urobíte chybu, ak budete čakať na upokojujúcejšie vyhliadky.