Masaker v kryptosvete: stratené úspory aj linky pre samovrahov
Pre nezasvätených to bola šou, akú ešte nevideli. Pre tých, ktorí do virtuálneho sveta kryptomien reálne investovali, to bol masaker. Úplne nečakaný, pretože sa týkal investície, ktorá mala byť aj medzi kryptomenami úplne „bezpečná“.
Hlavnými aktérmi májového masakru v krypte sú dve populárne meny: Luna a Terra. Počas pár dní sa stali prakticky bezcennými a ich pád stiahol nadol aj ostatné veľké mená medzi kryptomenami, na čele s bitcoinom. Škody, ktoré to spôsobilo, sú astronomické: trhová hodnota všetkých obchodovaných kryptomien klesla o 300 miliárd dolárov.
„Kolaps Luny je pádom Lehman Brothers pre túto generáciu,“ komentovali dianie analytici virtuálnych mien. Na pád populárnej meny však nedoplatia len tí, ktorí sa rozhodli riskovať v neregulovanom svete kryptomien. Do juhokórejskej firmy Terraforms Labs, ktorá stála za projektom oboch skolabovaných mien, investovali miliardy desiatky venture fondov z celého sveta. Pre niektorých to bola mimoriadne lukratívna investícia. Ako napísal americký denník New York Times, medzi inštitucionálnymi investormi do kryptomeny Luna bola aj spoločnosť Pantera, ktorá vďaka nej zhodnotila sumu 1,7 mil. USD na 170 miliónov. Obyčajní investori už toľko šťastia a prezieravosti nemali. Na sociálnej sieti Reddit nie je núdza o množstvo príbehov ľudí, ktorí vinou tohto kolapsu prišli o celoživotné úspory, spolu s linkami na pomoc pre samovrahov.