Najlepší film o investovaní? Čaká v športovej sekcii
O svete financií a investovaní bolo natočených množstvo filmov. Väčšina z nich však okrem citátov nemá čo ponúknuť.
Chamtivosť, keď už nemáme lepšie slovo, je dobrá, poúča finančný žralok Gordon Gekko vedenie spoločnosti Teldar Paper a jej akcionárov.
Aj vďaka tomuto citátu sa film Wall Street amerického režiséra Olivera Stona stal jedným z najobľúbenejších diel kinematografie medzi finančnými (a najmä investičnými) profesionálmi. Na popularite mu nič neuberá ani fakt, že bol natočený v roku 1987, teda pred takmer 40 rokmi.
Odvtedy ponúklo možnosť nahliadnuť do zákulisia burzového sveta viacero filmov. The Big Short (2015) priniesol genézu problémov na americkom hypotekárnom trhu, ktoré vyústili do globálnej finančnej krízy v rokoch 2007 až 2009.
Snímka Margin Call (2011) sa tiež drží rovnakej témy, no zachytáva ju len v 24-hodinovom pohľade jednej z postihnutých bánk. Z rovnakého roku pochádza aj dráma Too Big to Fail, ktorá dokumentuje spôsob, akým svet (a najmä americká vláda a centrálna banka) zachránil finančnú sféru pred totálnym kolapsom.
Zatiaľ posledným prírastkom z tejto kategórie je film Dumb Money (2023), ktorý je kronikou investičnej hystérie okolo akcií GameStop a AMC. Súboja, ktorý je považovaný za finančný ekvivalent zápasu Dávida s Goliášom. Presnejšie: zápasu malých amatérskych investorov, diskutujúcich na obskúrnych fórach, s veľkými a bohatými manažérmi hedžových fondov.
Každý z týchto filmov môže byť zaujímavým tipom na víkendové pozretie pre tých, ktorých finančný svet zaujíma. Bez ohľadu na to, či sú ich príbehy fiktívne alebo mapujú reálny priebeh udalostí.
Kto by však chcel získať niekoľko cenných lekcií, ktoré je pri investovaní užitočné mať na pamäti, mal by upriamiť pozornosť na športovú drámu, ktorá s investovaním nemá prakticky nič spoločné. Film Moneyball z roku 2011 zachytáva vzostup Oakland Athletics, najchudobnejšieho bejzbalového klubu americkej národnej ligy.
Každý jeden z nasledujúcich citátov, ktoré vo filme odzneli, by bolo možné rozpísať do rozsiahlej lekcie o investovaní a o spôsobe myslenia úspešných investorov.
Otázka, ktorú by sme si mali klásť, je: Veríme tomu, čo robíme, alebo nie?
Neexistuje univerzálna investičná stratégia, ktorú by bolo možné jednoznačne odporučiť každému. Bez ohľadu na vek, investičný cieľ, skúsenosti, znalosti či ochotu znášať výkyvy finančných trhov. Spôsobov, akými ľudia vnímajú svoje investície, je mnoho.
Čo však majú všetci úspešní investori spoločné, je chápanie toho, čo robia a prečo nerobia niečo iné. V preklade: rozumejú svojej investičnej stratégii, jej výhodám aj slabým stránkam.
Kto investuje s mesačnou pravidelnosťou do nízkonákladových ETF fondov, mal by rozumieť tomu, že jeho stratégiou nie je hľadanie ihly v kope sena, ale kúpa celého stohu. Investícia do akciového ETF fondu, ktorý kopíruje zavedený index, znamená, že jej súčasťou budú aj najziskovejšie akciové tituly. Súčasťou tejto stratégie je však aj to, že časť svojich úspor vloží aj do takých, ktorým sa nebude dariť veľmi dobre.
Chápanie zmysluplnosti investičného procesu je dôležité najmä v časoch, keď sa trhom príliš nedarí. Kto neverí tomu, čo robí so svojimi úsporami, poľahky prepadne panike v tom najnevhodnejšom čase.
Počítame karty pri blackjackovom stole a otáčame šancu kasína vyhrať
Počítanie kariet je stratégia, pri ktorej hráči sledujú karty vyložené na stole, aby mali lepšiu predstavu o tom, aké ďalšie môžu čakať. Mať hlavu natrénovanú na hrací počítač nie je ilegálne, no ak veľké kasína odhalia niekoho s touto schopnosťou, dajú mu najavo, že pri ich hracích stoloch už nie je vítaný.
Každá investičná stratégia je vo svojej podstate formou počítania kariet – definíciou postupu, ktorý v konečnom výsledku vedie k úspešnému výsledku.
Takouto stratégiou môže byť už spomínané investovane do akciového indexu, ktoré zabezpečí nízke náklady a istotu, že súčasťou investičného portfólia budú aj tituly, ktorým sa bude dariť najviac. Samostatnou stratégiou je aj pravidelné rebalansovanie portfólia, vďaka čomu môžu investori udržiavať optimálny pomer medzi rôznymi typmi investícií (napríklad medzi akciami a dlhopismi).
Hráči v kasíne počítajú karty, aby otočili vo svoj prospech pravdepodobnosť výhry. Investori robia to isté vďaka svojim stratégiám, ktoré preberajú velenie namiesto emócií. Aspoň tí úspešní.
Raz v živote som urobil rozhodnutie len kvôli peniazom. Už nikdy viac.
Posledná replika z filmu Moneyball by mohla úspešne konkurovať stovkám najpopulárnejších motivačných citátov. Patrí Billymu Beanovi, hlavnému protagonistovi filmu a generálnemu manažérovi oaklandského bejzbalového tímu, ktorý v mladom veku uprednostnil profesionálnu hráčsku ponuku pred štipendiom z prestížnej univerzity.
Pri mnohých rozhodnutiach – v živote, aj pri investovaní – je aspekt peňazí prítomný a dôležitý. Nikdy by však nemal byť rozhodujúci.
Kritérium peňazí môže pri investovaní zafungovať kontraproduktívne. Cieľom každého investičného rozhodnutia je dosiahnutie zisku, no investori zaň platia rizikom, ktoré podstupujú. Lákadlu vysokých ziskov je spravidla lepšie odolať, nie byť ochotný za ne zaplatiť akýmkoľvek rizikom.