Nepodľahnite vianočnej nákupnej horúčke
Buďte opatrní s úvermi a pôžičkami
Buďte opatrní s úvermi a pôžičkami
Takmer tretina Slovákov* nakúpi vianočné darčeky v posledných dňoch pred Štedrým večerom. Na darčeky a nevyhnutné nákupy na sviatky plánujeme podľa prieskumov minúť v priemere 300 až 400 EUR. Snaha urobiť radosť svojim najbližším a priateľom nám však môže vytiahnuť z peňaženky viac financií ako si môžeme dovoliť minúť alebo splatiť. Nepodľahnite vianočnej nákupnej horúčke. Aby boli vaše tohtoročné Vianoce naozaj štedré a mali ste z nich radosť aj po ich skončení, nenechajte sa finančne vyčerpať.
Najčastejšími darčekmi, ktoré nakupujeme na Vianoce, sú kozmetika, knihy, hračky, oblečenie, ale aj elektronika, mobily, či fotoaparáty, kamery alebo počítače. Vianočná nákupná vášeň sa však môže poľahky stať nebezpečnou. Vytriezvenie však môže byť bolestivé a to najmä vtedy, ak radosť vašich blízkych niekoľkonásobne preplatíte na úrokoch a splátkach, alebo nakúpite darčeky za zbytočne vysoké ceny.
„Skúste sa vyhnúť akýmkoľvek pôžičkám, úverom a splátkam," tak znie základná rada finančnej odborníčky sprostredkovateľskej spoločnosti Partners Group SK Andrey Strakovej a potvrdzuje to známou ľudovou múdrosťou: „najlepšie je prikrývať sa takou finančnou perinou, na akú máme". Zároveň radí, ako sa nezadlžiť a v prípade, ak požičanie peňazí je nevyhnuté radí, aký typ pôžičky je najvhodnejší a prečo.
ŠESŤ RÁD FINANČNE ZDRAVÝCH A VESELÝCH VIANOC:
1. Urobte si plán nákupov a vianočný zoznam. Ešte pred samotným vrhnutím sa do víru nákupov si v pokoji ujasnite, ČO a KOMU chcete podarovať. Urobte si zoznam darčekov, ktoré plánujete nakúpiť a zoznam obchodov, kde darčeky získate. Nebudete sa tak túlať z obchodu do obchodu a nakupovať impulzívne to čo zbadáte a míňať zbytočne peniaze.
2. Nakupujte do výšky Vášho rozpočtu a nezabúdajte na povianočnú finančnú rezervu. Skúste si dopredu stanoviť a vyčleniť z vašich rodinných financií sumu, ktorú si môžete dovoliť minúť. Myslite tiež na finančnú rezervu. Aj po sviatkoch predsa musíte zabezpečiť bežný chod vašej domácnosti.
3. Keď už si požičiavate, počítajte či si to môžete dovoliť. Stanovte si, koľko budete po Vianociach mesačne schopní splácať z rodinného rozpočtu. Neberte si úver kvôli maličkostiam a na nákup potravín. Platí totiž, že čím nižšia je pôžička, tým vyšší úrok zaplatíte. Na dlh sa oplatia kupovať skôr drahšie veci, ktoré budete využívať dlhodobo, ako napríklad elektrospotrebiče, nábytok a podobne.
4. Najrýchlejší a najlacnejší úver je využitie kreditnej karty. Ten nepreplatíte, ak však dodržíte podmienky. Je to najlepší spôsob rýchleho získania finančných prostriedkov. Pri dodržaní určitých podmienok je táto pôžička zdarma. Musíte však vrátiť peniaze do doby, ktorú stanoví banka. Väčšinou sa hovorí o 40-45 dňoch. Dôležitý je však 40/45-dňový cyklus banky, nie dátum odkedy si požičiate. Preto sa dobre v banke informujte.
5. Bankové spotrebné úvery sú bezpečné. Ak potrebujete väčší objem peňazí, obráťte sa radšej na banky a využite spotrebný úver. Vyhnite sa nebankovým pôžičkám a „rýchlym formám" získania peňazí. Ich ponuky sú lákavé, ale veľmi drahé a často krát ich nesplácanie vymáha exekútor.
6. Nepodľahnite zdanlivo výhodným pôžičkám. Môže Vás vyjsť veľmi draho. Nízky úrok nie je zárukou výhodnosti, keď musíte splácať privysoké splátky. Dávajte si pozor na poplatky a dobre si prečítajte zmluvné podmienky. Všímajte ročnú percentuálnu mieru nákladov, číslo ktoré vyjadruje sumu úveru a dobu na ktorú je poskytnutý, spolu so všetkým poplatkami, ktoré s touto transakciou súvisia. Aby ste vianočný darček nemuseli splácať ešte niekoľko ďalších sezón.