Nikdy nebudete ako Buffett. Sorry.
Tao Warrena Buffetta. Warren Buffett hovorí. Nová Buffettológia. Nájsť knihy, ktoré sa snažia tváriť ako návody na zarobenie miliárd na akciovom trhu, nie je žiadny problém. Dokonca ani vtedy, keď výber zúžime na tie, ktoré sú dostupné v slovenskom alebo českom jazyku. Najdôležitejší odkaz však čitatelia v nich nenájdu: nikdy nebudú ako Buffett.
Tao Warrena Buffetta. Warren Buffett hovorí. Nová Buffettológia. Nájsť knihy, ktoré sa snažia tváriť ako návody na zarobenie miliárd na akciovom trhu, nie je žiadny problém. Dokonca ani vtedy, keď výber zúžime na tie, ktoré sú dostupné v slovenskom alebo českom jazyku. Najdôležitejší odkaz však čitatelia v nich nenájdu: nikdy nebudú ako Buffett.
Hlavný dôvod prečo sa knihy o Warrenovi Buffettovi predávajú ako teplé rožky, je jednoduchý. Kto by nechcel poznať spôsob, akým najbohatší investor na svete vyberá akcie, ktoré kupuje? V honbe za investičným tajomstvom potenciálneho imitátora Buffetta neprekáža ani to, že žiadnu z kníh nenapísal on sám.
Smutnou pravdou, ktorou žiadny autor nechce sklamať svojich čitateľov, je fakt, že šanca napodobniť úspech investičnej legendy je ilúzia. Výroky slávneho muža a ani približný opis jeho investičnej stratégie nestačia na to, aby sa z nadšeného čitateľa mohol stať jeden z najbohatších ľudí planéty výberom tých „správnych“ akcií.
S vysvetlením dôvodov prišli tento rok teoretici z americkej New York University a praktici z hedžového fondu AQR Capital Management. Ich analýza je síce napísaná ťažkým jazykom finančníkov, no jej podstata je zrozumiteľná aj bez znalosti fungovania akciových trhov.
Prvou chybou, ktorej sa investori v honbe za vysokými výnosmi dopúšťajú, je to, že siahajú po nesprávnych akciách. Hľadajú také, ktorých cena stúpne o 20 %, aj keď akciové indexy vzrastú o podstatne menšie percento. Vo finančníckom slangu majú takéto akcie vysoké „beta“. Naháňanie takýchto akcií nie je nepochopiteľné – ak chcú zarobiť čo najviac, ktoré iné akcie im môžu zabezpečiť vysoký výnos? Na druhej strane, akcie s vysokým „beta“ v dobrých časoch nielen rýchlo rastú, ale keď sa trhy otočia, ešte s väčšou vervou padajú nadol. Tu sa väčšina investorov „popáli“.
Z dlhodobého hľadiska však teoretické poučky o správaní akcií s vysokým „beta“ veľmi neplatia. Medzi najziskovejšie patria tie, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako „prispaté“. Ich „beta“ je veľmi nízke. Kto by o také investície stál? Nuž, Warren Buffett.
Zarábať na prispatých akciách a pritom zarábať ešte viac ako trh môže na prvé počutie znieť ako navzájom vylučujúce sa možnosti. Akcie s nízkym „beta“ predsa rastú pomalšie ako akciové indexy. To všetko, samozrejme, platí. No len dovtedy, kým na kúpu „prispatých“ akcií W. Buffett nepoužije aj požičané peniaze.
Prístup k lacným finančným zdrojom je výhodou, ktorú má Buffett pred ostatnými investormi. Väčšinu z nich čerpá z podnikania v poisťovníctve. V tomto biznise je zvykom, že poisťovne najskôr získajú peniaze od svojich klientov a až s odstupom času časť z nich použijú na krytie poistných udalostí. Kým k ním nedôjde, majú k dispozícii lacný zdroj financií na investovanie.
Prívlastok „lacný“ je v tomto prípade značne prehnaný. V rokoch 1989 až 2009 predstavovali reálne úrokové náklady Buffetta a jeho investičného konglomerátu v priemere 2,2 % ročne. Len na porovnanie – vláda USA, považovaná za najdôveryhodnejšieho dlžníka na svete, si v rovnakom období požičiavala pri krátkodobých úveroch za priemernú sadzbu, ktorá bola viac ako dvojnásobne vyššia.
Investovať s požičanými peniazmi patrí dnes do štandardnej výbavy množstva riskantných hedžových fondov. Aj tie však ťahajú v porovnaní s W. Buffettom za kratší koniec. Kým fondom sa prakticky kedykoľvek môžu ozvať investori žiadajúci svoje peniaze späť, Buffett s takýmto rizikom počítať nemusí. Poistné vzťahy s klientmi sú dlhodobým biznisom, ktorý generuje aj stabilný zdroj financií.
Lacné peniaze so stabilným prísunom a orientácia na slabšie (no stabilne) rastúce akcie, ktoré sú mimo radarov investorov bažiacich po rýchlom zisku, je kombinácia, ktorú Buffettovi môžu závidieť nielen bohaté hedžové fondy, ale i individuálni investori. Bez ohľadu na to, koľko kníh o najbohatšom investorovi sveta prečítajú.