Padajú trhy? Využite to!
Finančné trhy testujú v posledných týždňoch nervy investorov. Prudkosť poklesov, ktoré zaznamenali burzy po celom svete, boli pre mnohých šokom. Podliehať panike by však bolo chybou.
Poklesy na finančných trhoch nebývajú pre investorov príjemným obdobím. Hodnota ich investícií klesá a nik netuší, kedy dôjde k obratu. Vývoj na trhu, ktorý spôsobuje finančnú bolesť, však nemusí byť nevyhnutne zlou skúsenosťou. V skutočnosti z nej investori môžu benefitovať.
Lacnejšie nákupy
Pokles na akciovom či dlhopisovom trhu sa môže stať neočakávaným finančným darom. Osoží však len tým, ktorí aj napriek tomu nechajú svoje úspory aj naďalej pracovať a pokračujú v sporení i v investovaní. Je pravda, že keď trhy padajú, len málokto sa dokáže zbaviť nepríjemného pocitu, no klesajúci trend býva jedinečnou príležitosťou na investovanie pri zvýhodnených cenách.
Akciové trhy síce dlhodobo rastú, nie je to však lineárna trajektória. Menšie výkyvy bývajú z času na čas striedané väčšími, občas pošteklia nervy investorov aj skutočne výrazné prepady. A kým len málokto sa dokáže rozhorčiť nad výpredajovými cenami v obľúbených obchodoch, pri investovaní sú takéto „zlacnenia“ vnímané negatívne.
Ktorý z troch nasledujúcich vývojov trhov by ste videli najradšej? Prvý scenár, pri ktorom trhy šplhajú nahor po rovnej čiare bez akýchkoľvek výkyvov? Druhý, keď sa z času na čas objaví po rastúcom trende aj výraznejší pokles nadol? Alebo tretí, keď trhy roky oscilujú nahor a nadol, aby v závere ukázali výnimočný nárast?
Pokiaľ investujete pravidelne, bez ohľadu na dianie na finančných trhoch, najatraktívnejšie zhodnotenie ponúka (možno prekvapivo) scenár číslo tri. Aj preto, že investori majú pri ňom šancu investovať podstatnú časť svojich úspor pri relatívne nízkych cenách (v porovnaní s neskorším nárastom).
Možno by ste intuitívne uprednostnili prvú možnosť, bez akýchkoľvek výkyvov. Bol by to však ten najhorší scenár, aký by ste chceli zažiť – na jeho konci by hodnota vašej investície bola najnižšia. Druhá možnosť by bola niekde medzi nimi.
Skutočné zrkadlo
Neexistuje investícia, s ktorou by nebolo spojené riziko aspoň čiastočnej straty. Číha na každého, kto investuje – bez ohľadu na to, či svoje úspory nasmeruje na akciový alebo dlhopisový trh. Ak však nedokážete akceptovať mieru výkyvov hodnoty vášho portfólia, svedčí to o jedinom – neinvestujete v súlade s tým, aká je vaša skutočná averzia k riziku.
Na prvé počutie to môže znieť ako investičné kacírstvo, no pokiaľ váš prístup k investovaniu nezodpovedá aj vašej schopnosti akceptovať riziko, je len otázkou času, kedy s investovaním skončíte. Ak sami seba presvedčíte, že ste ochotní akceptovať aj dvojciferné výkyvy čisto akciového portfólia, no už pri nepatrnom poklese prestávate spať, dopúšťate sa elementárnej chyby. Za takýchto okolností je pravdepodobné skôr to, že prvý výraznejší pokles vás vystraší natoľko, že s investovaním úplne skončíte, hoci ste to pôvodne brali ako dlhodobú záležitosť.
Najhorším nepriateľom investorov nebývajú výkyvy na finančných trhoch, ale oni sami. Poklesy, ale i nárasty vyvolávajú prirodzené emócie strachu aj chamtivosti a tie ovplyvňujú aj investičné rozhodnutia. Ťažšie časy na finančných trhoch sú jediným spoľahlivým lakmusovým papierikom vhodnosti zvolenej investičnej stratégie. Pokiaľ budete čítať o poklesoch na trhoch bez zvýšeného tlaku, je takmer isté, že z dlhodobej stratégie neurobíte krátkodobú. Vyhnete sa tak chybe, ktorej sa investori dopúšťajú najčastejšie: nepoznajú svoje najväčšie riziko, samých seba.