Pákové ETF fondy: Skratka, ktorá nefunguje
Využitie finančnej páky pri investovaní prináša riziká, o ktorých len málokto vie
Dlhodobé pravidelné investovanie je časom overený spôsob budovania finančného bohatstva. Jeho jediným nedostatkom je fakt, že takýto spôsob si vyžaduje čas. Môže trvať desiatky rokov, kým aj relatívne malá mesačná investícia vyrastie na miliónové portfólio.
Len málokoho prekvapí, že finančné inštitúcie ponúkajú skratku, ktorá by tento cieľ mohla priblížiť. Aj na Slovensku čoraz viac počuť o možnostiach tzv. pákových ETF fondov. Ich premisa je lákavá: pomocou finančnej páky možno dosiahnuť podstatne vyššie výnosy. Problém je len v tom, že takáto skratka nefunguje. Určite nie tak, ako by sa mohlo zdať.
Na pochopenie úskalí spojených s investovaním do pákových ETF fondov je nevyhnutné rozumieť podstate finančnej páky. Takéto slovné spojenie môže znieť komplikovane, no s dlhodobým investovaním pomocou finančnej páky (leverage) už majú skúsenosti desiatky tisíc Slovákov. Sú nimi všetci, ktorí kupovali nehnuteľnosť pomocou hypotekárneho úveru. Na byt v hodnote 150-tisíc eur im na začiatok postačovala pätina tejto sumy, zvyšok im požičala banka. Do realitnej investície nevložili len svojich 30-tisíc eur, ale aj cudzie (požičané) finančné zdroje. To je definícia investície na páku: investovať nielen svoje, ale aj cudzie peniaze.
Páka znásobuje zisky, aj straty
Využitie páky aj pri investovaní na finančných trhoch môže znieť ako dobrý nápad. Ak akciové trhy rastú v priemere 8 % ročne, tak 1 000-eurová investícia zarobí za rok 80 eur. Pokiaľ by niekto k svojej tisícke pridal ďalšiu, požičanú, investovaná suma by už bola 2 000 eur a zisk 160 eur. To je 16 % zhodnotenie za jediný rok. (Je to zjednodušený príklad, v ktorom abstrahujeme od toho, že požičané peniaze treba vrátiť s úrokom, ktorý znižuje konečný výnos.) Pri takýchto číslach vyzerá investovanie s finančnou pákou ako skutočná skratka k vybudovaniu bohatstva.
Investovanie – i to dlhodobé – však nie je len cesta nahor. Bez ohľadu na to, či preferujete akciové alebo dlhopisové trhy, všade sú obdobia, keď ceny rastú a keď, naopak, klesajú. No tak ako finančná páka zvyšuje dosahované výnosy, znásobuje aj straty pri poklesoch.
Ostaňme ešte pri zjednodušenom príklade s 1 000-eurovou investíciou, s ktorou je investovaná aj ďalšia, požičaná, tisícka. Ak by namiesto 8 % zhodnotenia prišlo k 8 % poklesu, pre takéhoto investora by to znamenalo dve dôležité veci. Po prvé, jeho strata by bola 16 %, čo by znamenalo pokles jeho vlastného kapitálu na 840 eur. Po druhé, zmenila by sa jeho finančná páka. Pomer jeho vlastného a celkového investovaného kapitálu by už nebol 1 : 2 (resp. 1 000 : 2 000), ale 1 : 2,19. Pokles hodnoty investície totiž znižuje vlastný aj investovaný kapitál (v našom prípade o 160 eur), no požičaná suma ostáva nezmenená (1 000 eur).
Zvýšenie finančnej páky z 1 : 2 na 1 : 2,19 nemusí byť samo osebe zlou správou. Ak by trhy vzápätí zamierili nahor, každý nárast o 1 % by pre investora znamenal zhodnotenie o 2,19 %. Vyššia úroveň finančnej páky by v takomto prípade fungovala ako urýchľovač ziskov. Zhodnotenie by znamenalo nárast kapitálu, ktorý patrí investorovi. Takže aj pokles finančnej páky z 1 : 2,19 na nižšiu úroveň.
Riziko pákových ETF fondov
Pochopenie toho, ako sa pri poklesoch a nárastoch mení finančná páka, je kľúčové pre porozumenie riskantnosti investovania do pákových ETF fondov. Tie majú špecifickú konštrukciu: sú nastavené tak, aby každý deň dosahovali vopred stanovený násobok pohybu akciového indexu, s ktorým sú prepojené. Praktický príklad však môže byť zrozumiteľnejší ako predchádzajúce vysvetlenie.
ETF fond s názvom ProShares Ultra S&P 500 je vytvorený tak, aby zmena jeho ceny bola každý deň dvojnásobkom toho, ako sa zmení cena „obyčajného“ ETF fondu, ktorý sleduje najsledovanejší akciový index na svete. Keď hodnota indexu S&P 500 klesne v niektorý deň o 0,5 %, cena pákového ETF fondu klesne o celé percento. Ak index stúpne o 0,8 %, pákové ETF zarobí 1,6 %. (Komu sa máli dvojnásobok, môže siahnuť po ETF fonde, ktorý funguje rovnako, no denné výkyvy indexu strojnásobuje.)
Hlavnou nevýhodou pákových ETF fondov je práve ich konštrukcia. Vráťme sa ešte k pôvodnému príkladu – pokles trhov pri ňom znamenal zvýšenie finančnej páky a tým aj vyššie percentuálne zhodnotenie pri náraste. Pri pákových ETF fondoch sa nič podobné nedeje. Pokles investície v takomto fonde neznamená zmenu páky, tá sa každý deň „resetuje“. Nárast indexu o 1 % bude pre fond znamenať vždy zhodnotenie o 2 %. Ani viac, ani menej.
Mechanizmus fungovania pákových ETF fondov je dôvodom, pre ktorý by sa dlhodobí investori mali podobným finančným produktom vyhýbať. Ak hodnota akciového indexu počas roka stúpne o 10 %, neznamená to, že pákové ETF sledujúce rovnaký index zarobí 20 %. Jeho bilancia môže byť podstatne nižšia, investorom môže dokonca priniesť aj stratu.
Konkrétny príklad: za posledných päť rokov vzrástla hodnota ETF fondu, ktorý kopíruje index S&P 500, o 55,7 %. ETF fond, ktorý sleduje rovnaký index s pákou 1 : 2, nezarobil v rovnakom období dvojnásobné percento, ale „len“ 87,8 %. A ETF fond pracujúci s trojnásobnou pákou? Ten zarobil ešte menej, stúpol iba o 71,15 %.
Aby nedošlo k nedorozumeniu: finančnú páku možno pri budovaní bohatstva využívať rozumne a efektívne. Neznamená to však, že každé riešenie, ktoré finančnú páku používa, je rovnako rozumné a efektívne. Niektoré skratky sú jednoducho horšie a dlhšie a je lepšie sa im vyhnúť.