PENIAZE TREBA INVESTOVAŤ, NIE SCHOVÁVAŤ POD VANKÚŠOM
Niekomu sa podarí usporiť každý mesiac vyššiu sumu, inému skromnejšiu. I keď finančná situácia a príjem domácnosti je dôležitý, ešte dôležitejšia je disciplína. Ideálne finančné miery hovoria o 30 % z príjmu, ktoré by sme si mali odkladať na lepšiu budúcnosť. Ak sa vám však nedarí dopracovať k takejto sume, je lepšie odkladať aspoň niečo ako neodkladať nič. Nie každý však vie, čo s takto ušetrenými peniazmi. Prečo ich nemať doma odložené pod vankúšom, vysvetľuje Richard Kubaloš, odborník na financie z PARTNERS GROUP SK. Netreba sa obávať investovania. Nie je len pre bohatých, ale je vhodnou formou na zveľaďovanie svojich financií aj pre ľudí s bežným platom.
Sporenie by malo byť pre každého dlhodobým návykom bez ohľadu na to, koľko zarába. Ideálne 30 % z mesačného príjmu by ste si mali odkladať, pričom 10 % na krátkodobú rezervu, zvyšných 20% na investovanie, dôchodok či dlhodobé ciele. Kde však ušetrené financie vložiť? Ak ich máte doma v šuplíku, neznamená to, že sú v „bezpečí“. Mať ich poruke znamená, že ich oveľa rýchlejšie môžete minúť na niečo, čo nepotrebujete. Ďalším problémom je inflácia. „Hodnotu peňazí znižuje inflácia, a osobitne vtedy, keď ich máme doma,“ upozorňuje Richard Kubaloš, odborník na financie z PARTNERS GROUP SK. Ako vysvetlil, priemerná inflácia v roku 2018 bola podľa Štatistického úradu SR 2,5 %. „Inými slovami to, čo sme si v roku 2017 kúpili za 3 000 eur, by nás v roku 2018 stálo 3 075 eur. Ešte inak povedané, tých 3 000 eur stratilo za 1 rok hodnotu 75 eur, teda dnes majú hodnotu už len 2 925 eur,“ uviedol na jednoduchom príklade odborník na financie. A presne tak by sa znížila aj hodnota nasporených peňazí odložených niekde doma pod vankúšom. Nie vždy však bola miera inflácie taká vysoká. Od vzniku Slovenskej republiky do roku 2016 bola priemerná ročná inflácia 6 %. Ak by ste chceli, aby peniaze dlhodobo nestrácali na hodnote v tomto období, potrebovali by ste ich zhodnocovať úrokovou sadzbou minimálne 6 % ročne.
ABY PENIAZE NESTRATILI NA HODNOTE
Pri dnešných úrokoch „zarábajú“ peniaze na bežnom účte skoro toľko ako uložené doma. „Bežné účty dnes neponúkajú takmer žiadne zhodnotenie, väčšina má nulovú úrokovú sadzbu. Termínované vklady na tom nie sú oveľa lepšie,“ upozorňuje Richard Kubaloš. Tie ponúkajú úrokové sadzby iba vo výške 0,1 % – 0,3 %, výnimočne v niektorých bankách viac. V minulosti obľúbené sporiace účty sú na tom podobne ako termínované vklady. „Môžeme teda zhrnúť, že bežné konzervatívne bankové produkty dnes v podstate skôr znehodnocujú úspory, keďže inflácia je vyššia ako ponúkané úrokové sadzby,“ zhodnotil situáciu Richard Kubaloš. Ich hlavnou výhodou však je, že takto vložené peniaze kryje fond na ochranu vkladov. Suma do 100 000 eur je síce chránená a máte istotu, že o peniaze neprídete, ale ani vám nič nezarobia. Riešením je investovanie do akcií a fondov. Tie ponúkajú oveľa vyššie zhodnotenie. Platí však pravidlo, čím vyšší výnos, tým vyššie riziko. Ľudia, ktorí si na investovanie netrúfajú, by sa mali poradiť s odborníkom. Ten nájde tú správnu kombináciu produktov pre každého klienta, aby sa jeho financie zhodnotili.TRI MOŽNOSTI HOSPODÁRENIA S FINANCIAMI
Každý z nás má svoje finančné toky, teda svoje príjmy a výdavky. Sú len tri možné varianty, ako tieto finančné toky môžu fungovať, a to rozhoduje o tom, či dlhodobo chudobnieme alebo naopak bohatneme.
- Výdavky sú vyššie ako príjmy – človek je nútený zadlžovať sa. Dlhodobo je to neudržateľné, spôsobuje to chudobu a výrazne znižuje kvalitu života. V takomto prípade, ak je to možné, hľadajte zamestnanie, kde zarobíte viac.
- Príjmy sa rovnajú výdavkom – najčastejší jav u nás (tzv. od výplaty do výplaty), človek si nemôže vytvárať rezervu, lebo nemá z čoho. Často stačí zmeniť jednu maličkosť – hneď ako príde výplata, najprv peniaze odložte (na vytvorenie rezervy 10 % z príjmu) a zvyšok dajte na výdavky.
- Príjmy sú vyššie ako výdavky – kladný rozdiel vie zabezpečiť výrazné zvýšenie kvality života, ak sa rozdelí na tri „vedierka“:
- Prvé vedierko slúži na rezervu a odporúčaná výška je minimálne 6 mesačných príjmov, a to z troch dôvodov – strata práce, dlhodobá práceneschopnosť a nepredvídateľné udalosti.
- Druhé vedierko slúži na plnenie si cieľov, ako napríklad dovolenka, nové auto, modernizácia bývania a podobne.
- Tretie vedierko pomáha pri dvoch životne dôležitých dlhodobých cieľoch, ktorými sú deti a dôchodok.
Miera inflácie v rokoch
Inflácia je všeobecný rast cien služieb a tovarov, pri ktorom dochádza k zníženiu kúpnej sily. Znamená to, že za rovnakú finančnú sumu sa dá kúpiť menej ako v minulosti, prípadne, že euro má nižšiu hodnotu, ako malo kedysi.
2018 – 2,5 %
2017 – 1,3 %
2016 – 0,5 %
2015 – 0,3 %
2014 – 0,1 %
2013 – 1,4 %
2012 – 3,6 %
2011 – 3,9 %
2010 – 1,0 %
(Zdroj: ŠÚ SR)