PO PIATICH MESIACOCH UŽ PO PANIKE NA TRHOCH NIET TAKMER ŽIADNEJ STOPY
Ak by niekto z akýchkoľvek dôvodov v posledných mesiacoch ignoroval finančné správy, len ťažko by mohol uveriť tomu, že akciové trhy už tento rok prešli najprudším prepadom v histórii a svet čelí ekonomickej kríze, akú nezažil celé desaťročia.
Hodnota indexu S&P 500, jedného z najdôležitejších burzových indikátorov na svete, je síce od začiatku roka nižšie o približne 8 %, ale technologický index Nasdaq je už od januára v zelených číslach. Práve tento index má už na dosah svoje historické maximá, na konci mája ho od nich delilo len 5 %.
Razancia, s akou sa burzové parkety prepadali vo februári a najmä v marci, bola pre mnohých investorov šokujúca. No rovnako zaskočení mohli ostať aj z toho, s akou vervou sa trhy pohli opačným smerom. Takýto vývoj zďaleka nekorešponduje s ponurými ekonomickými vyhliadkami, ktoré čaká svet po globálnej pandémii koronavírusu.
Pre vnímavejších môže byť dianie na akciových trhoch aj užitočnou lekciou. To, že ceny akcií nezodpovedajú žiadnym predpovedaným scenárom, pripomína celkovú zbytočnosť pokúšať sa predpovedať krátkodobé výkyvy. To by mali mať na pamäti napríklad tí, pre ktorých sú akciové trhy spojencom pri investovaní úspor na dôchodok a ich investičný horizont je dlhší ako pár hodín alebo dní.
Prudké pohyby na trhoch pripomínajú aj fakt, že z dlhodobého hľadiska síce vývoj cien akcií odzrkadľuje hospodárenie firiem, ale v krátkodobých intervaloch sú hnacím motorom aj emócie. Reagovať na ne rovnakým spôsobom (teda emotívne) nikdy nebolo spoľahlivým receptom úspešných investorov.