Pomôžte svojej náhode
Dokážete si spomenúť, ako ste spoznali svojho životného partnera? Alebo najlepšieho priateľa? A ako ste sa dostali k súčasnej práci? Je pravdepodobné, že aspoň raz za to mohla náhoda. Sú však takéto náhody naozaj náhodné? A prečo je možné, že najlepší tenista na svete ešte nikdy nehral tenis?
Dokážete si spomenúť, ako ste spoznali svojho životného partnera? Alebo najlepšieho priateľa? A ako ste sa dostali k súčasnej práci? Je pravdepodobné, že aspoň raz za to mohla náhoda. Sú však takéto náhody naozaj náhodné? A prečo je možné, že najlepší tenista na svete ešte nikdy nehral tenis?
Na začiatku 50. rokov minulého storočia bol Nicolas Darvas tanečnou hviezdou. Pripravoval sa na vystúpenie v New Yorku, keď dostal ponuku na ďalšie. Pozvánka bola do Toronta, no jeho honorárom malo byť šesťtisíc akcií kanadskej ťažobnej spoločnosti, o ktorej nikdy predtým nepočul. „V šoubiznise som už mal rôzne podivné skúsenosti, no táto bola nová,“ napísal o ponuke neskôr. Akcie mesiace odpočívali na jeho účte, až kým si z nudy nepozrel časť novín, ktorej nikdy predtým nevenoval pozornosť – burzovým správam. Keď uvidel, že kurz jeho akcií stúpol z 50 na 190 centov, neveril vlastným očiam. Táto zhoda okolností zmenila profesionálnu dráhu mladého tanečníka, z ktorého sa v priebehu ďalších rokov stal jeden z najznámejších individuálnych investorov v histórii Wall Streetu.
Neodmietnuť náhodu
Príbeh Nicolasa Darvasa môže byť typickou ukážkou toho, ako môže náhoda zmeniť život. No stačí sa pozrieť po ďalších príbehoch úspešných ľudí a „náhoda“ sa začne javiť ako pravidlo. Sven Magnus Carlsen ako malý nejavil žiadny talent a ani nadšenie pre šach. O hru sa začal zaujímať, až keď videl šachové partie medzi staršou sestrou a otcom. Urobil dobre – v apríli 2004 sa stal tretím najmladším šachovým veľmajstrom v histórii. Jeho otec však pripúšťa, že všetko mohlo byť inak. Stačilo by, ak by nemal sestru.
Podobné náhody sa v obmenených podobách objavujú vo väčšine životopisov úspešných ľudí. Slovensko nie je výnimkou. Keď Partners News priniesol pred dvoma mesiacmi profilový rozhovor s Executive Managerom Partners Group SK Michal Mišíkom, na otázku, či jeho kariéra vo financiách je cieleným výberom alebo dielom náhody, odpovedal jednoznačne: „Dostal som ponuku od ľudí, ktorí začali rozbiehať svoje aktivity v Liptovskom Mikuláši a dostali na mňa dobré odporúčanie. Rozhodla práve táto referencia.“ Náhoda, ku ktorej sám priamo neprispel.
Vo všetkých troch prípadoch sa pod zmenu životného kurzu podpísala náhoda. Bez nej by Nicolas Darvas naďalej tancoval v prestížnych nočných kluboch, Magnus Carlsen by dnes bol zrejme štandardný 23-ročný mladík a Michal Mišík by sa aj naďalej držal bokom od finančného sveta. V každom prípade rozhodla úplne iná náhoda, no jedno ich predsa len spája – neodmietli ju.
Von zo zóny komfortu
Je otázkou času, kedy si každý vybuduje vlastnú zónu komfortu – aktivity, zvyky a spôsoby rozhodovania, ktoré sa stanú pohodlnou rutinou. Napríklad ľahnúť si večer pred obrazovku a sledovať televízne správy. Alebo navariť deťom večeru, pri ktorej človek nemusí rozmýšľať, pretože ju rovnako pripravoval už mnohokrát. Podobné zóny komfortu má každý. Ich zoznam môže byť nekonečný, no jedno majú spoločné: ťažko sa opúšťajú. A to najdôležitejšie – prevažná väčšina „šťastných náhod“ leží za ich hranicami. Ak máte jedlo, ktoré pripravujete rovnako už roky, je vylúčené, že to ďalšie bude chutiť úplne inak. Ak každý mesiac počítate dni do výplaty, je takmer isté, že vaša finančná situácia bude aj o päť rokov taká istá ako dnes. (Existuje napríklad riziko nečakaného dedičstva, no spoliehať sa na zázraky nie je vhodná stratégia.)
Šťastné náhody sa síce nedajú privolať, no určite im možno odbúrať bariéry. Dokážete vylúčiť, že ak v práci prídete s dobrým nápadom, nestúpnete u svojho zamestnávateľa na cene? Alebo že sa na jazykovom kurze, na ktorý sa vám tak nechce, nezoznámite s ľuďmi, ktorých by ste inde nestretli? Vykročiť zo zóny komfortu nemusí byť vždy ľahké, no dôsledky môžu byť prekvapujúce.
Tento text by nemohol byť úplný bez odpovede na provokatívnu otázku z jeho úvodu: Je možné, že najlepší tenista na svete ešte nikdy nehral tenis? Možné to je. Aby sa niekto mohol stať vynikajúcom tenistom, musí sa v prvom rade k tenisu dostať. Pokiaľ majú rodičia podozrenie, že ich ratolesť je behavá a hravá, tenis môže byť jednou z alternatív, ktoré mu ponúknu. Ak tak neurobia, je vysoká šanca, že o predpokladoch malého dieťaťa vypracovať na hviezdu kurtov sa nikto nikdy nedozvie.
Nedarí sa vám dať svoje financie do poriadku? Na tomto mieste by ste už žiadnu pomôcku nemali potrebovať.