Prečo múdri ľudia robia hlúposti?
Ste v živote úspešní, inteligentní a napriek tomu sa vám pri investovaní nedarí? Zlá správa: nie je to náhoda. Investovanie nie je o porazení iných v ich hre, ale o kontrole seba samého vo vlastnej hre, napísal o svojej skúsenosti s finančnými trhmi Benjamin Graham, duchovný otec investičnej filozofie, vďaka ktorej sa Warren Buffett stal jedným z najbohatších ľudí na planéte.
Kontrola seba samého býva najčastejším dôvodom, prečo ľudia pri investovaní zlyhávajú alebo – v lepšom prípade – dosahujú len podpriemerné výsledky. Zvlášť rizikovou skupinou sú pritom takí, ktorí sú v ostatných oblastiach mimoriadne úspešní. Otázkou je: prečo pri investovaní robia múdri ľudia hlúposti?
Dôvod prvý: Prehnaná sebadôvera
Úspešní ľudia nie sú úspešní náhodou. Dosiahnu viac ako ostatní vďaka inteligencii, šikovnosti, vytrvalosti. Pri dostatočne dlhom potľapkávaní po pleci je veľmi ľahké vybudovať si vysokú dôveru vo vlastnú inteligenciu a výnimočné schopnosti. Ako aj v to, že keď sa do niečoho pustia, inú možnosť ako úspech si nepripúšťajú. Sú to však nebezpečné očakávania. Šikovní ľudia si len málokedy dokážu pripustiť, že potrebujú pomoc, a keď taký moment príde, majú podľa psychológov tendenciu veriť, že nik mi pomôcť nedokáže.
Prehnaná sebadôvera je pri investovaní mimoriadne nebezpečná. Každý v tejto oblasti robí chyby, bez ohľadu na výšku IQ či úspech v iných oblastiach života. Ľudia s veľkou sebadôverou však majú problém priznať si chybu. Znamenalo by to potrebu poopraviť mienku o sebe, čo býva horká pilulka.
Dôvod druhý: Potreba mať pravdu
Ako ľudia máme silnú potrebu mať pravdu. Priznať si, že sa mýlime – pred sebou alebo pred ostatnými – nebýva jednoduché. Pre úspešných ľudí je takéto priznanie ešte ťažšie. Súčasťou ich profesionálnej identity je schopnosť robiť rozumné úsudky. Priznať si v nich chybu je ekvivalentom osobného útoku.
Pri investovaní nik nerobí len dobré rozhodnutia, bez ohľadu na to, akí sme inteligentní a aké kvantum informácií máme k dispozícii. Niektoré investície sa ukážu ako dobré, niektoré nie. Kľúčom k úspechu nie je neomylnosť pri investovaní, ale priznanie si zlého rozhodnutia, kým nenapácha väčšie škody.
Najčastejším prejavom potreby mať pravdu je tvrdohlavé držanie sa investície, i keď všetko nasvedčuje tomu, že pôvodné rozhodnutie bolo chybné. Je nám ľúto predať investíciu, ktorá za posledné roky prerobila 60 %. Radšej sa zbavíme tej, ktorá robí presne to, čo sa od nej očakáva (rastie nahor a zhodnocuje sa). Takáto situácia môže byť povedomá každému, šikovní ľudia si chyby len ťažšie priznávajú.
Dôvod tretí: Úspech je odmena, treba si ho zaslúžiť
Nie je dôležité, či je to šport, veda alebo umenie. V žiadnej oblasti nie je možné dosiahnuť úspech bez námahy, odriekania si, minima voľného času. Stáť na stupni víťazov je odmenou, ktorú si každý musí zaslúžiť.
Pri investovaní takáto životná skúsenosť neplatí. Môžete nad finančnými výkazmi firiem stráviť roky, študovať kvalitu ich výrobkov a testovať skúsenosti s ich službami, množstvo vynaloženej snahy nemá žiadny vplyv na to, ako dopadne vaša príprava na investovanie. Ako ľudia máme tendenciu pozerať sa napríklad na pravidelné investovanie (ktoré si nevyžaduje žiadne špeciálne znalosti) cez prsty, pretože ide o stratégiu, ktorú dokáže pochopiť aj malé dieťa. Na druhej strane hľadáme komplikované prístupy, pátrame po komplexných stratégiách, pretože sme presvedčení – a úspešní ľudia odôvodnene –, že úspech si treba zaslúžiť. Výsledkom takéhoto presvedčenia býva sklamanie, že väčšina fondov, ktoré aktívne riadia šikovní a múdri ľudia, dosahujú horšie výsledky ako fondy, ktoré „len“ kopírujú akciové indexy.