Prečo pustiť cudzieho človeka do svojej peňaženky?
O chybách, ktorých sa dopúšťame pri narábaní s vlastnými peniazmi, boli napísané stovky kníh. Nerobíme ich preto, že by sme sami boli hlúpi. Opakujeme ich so železnou vytrvalosťou najmä preto, že sme ľudia.
O chybách, ktorých sa dopúšťame pri narábaní s vlastnými peniazmi, boli napísané stovky kníh. Nerobíme ich preto, že by sme sami boli hlúpi. Opakujeme ich so železnou vytrvalosťou najmä preto, že sme ľudia.
Jedným z hlavných dôvodov je fakt, že mnohé chyby sú na prvý pohľad neviditeľné. O zabezpečení budúceho dôchodku začíname napríklad rozmýšľať až vtedy, keď sa odchod do penzie priblíži na vzdialenosť pár rokov. „Typickým príkladom je aj situácia, keď sa v rodine vyskytne neplánovaný výdavok – pokazená práčka, kúpa auta alebo dovolenky – a my naň nie sme pripravení, nemáme žiadnu finančnú rezervu. V takýchto prípadoch ľudia siahajú po pôžičkách, ktoré sú najdrahším riešením,“ dopĺňa Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas.
Vyvarovať sa podobných chýb možno získaním všetkých potrebných vedomostí o rôznych finančných produktoch, zvládnutím finančného plánovania a disciplinovaného dodržiavania vlastného finančného plánu. Praktickejšou – a schodnejšou – cestou je pustiť k svojim peniazom cudzieho človeka. Finančného experta, ktorý sa riadeniu osobných financií venuje profesionálne. Prínosov takéhoto rozhodnutia je viacero, i keď nie všetky sú viditeľné okamžite.
Dôvod č. 1: Objektívny pohľad
Koľko mesačne miniete na výdavky, ktoré nie sú existenčne dôležité? Všetky posedenia na káve, pri víne, taxíky, obedy v reštauráciách… Pre väčšinu ľudí je to prekvapivo ťažká otázka. Aj preto, že jednotlivé výdavky nemusia byť horibilné, no v konečnom súčte dávajú neraz prekvapivo vysoké číslo.
To je dôvod, prečo profesionálni finanční experti ako prvé mapujú nielen príjem, ale aj štruktúru výdavkov. Dokážu nezaujato vyčísliť, koľko peňazí ich klienti minú bez toho, aby si to vôbec uvedomovali. Analýza ich osobných výdavkov môže priniesť nečakané výsledky. „Najmä ak ukáže, koľko peňazí človek dokáže minúť ľahkovážne, bez toho, aby si to vôbec uvedomoval,“ vysvetľuje M. Ovčarik.
Prax finančných sprostredkovateľov, ktorí na Slovensku zvyčajne formujú osobné plány svojich klientov, prináša aj ďalšie prekvapujúce zistenie: čím vyšší príjem, tým menší prehľad o výdavkoch. Možným vysvetlením je ľahkosť, s akou ľudia s vyšším príjmom míňajú za menšie nákupy bez toho, aby nad nimi uvažovali. „Ak zarobíte mesačne napríklad 1 500 eur, dať za kávu dve-tri eurá sa zdá byť smiešne nízky výdavok. Preto mu takmer nik nevenuje pozornosť. No keď sa potom v priebehu mesiaca takéto výdavky sčítajú, výsledná suma môže byť šokujúca,“ dodáva M. Ovčarik.
Dôvod č. 2: Vytvorenie plánu
Mladší aj starší, ľudia s menším príjmom aj s vysokými zárobkami – všetci majú vlastnú predstavu o tom, čo by chceli v živote dosiahnuť. Spoliehať sa na šťastnú náhodu, ktorá predstavu premení na skutočnosť, by však bolo naivné. To je dôvod, prečo sa vytvorenie realistického finančného plánu stáva nevyhnutnosťou.
Vytvorenie takéhoto plánu môže znieť ako triviálna záležitosť. Ak si napríklad chcete vybudovať finančné aktíva, ktoré miniete na dôchodku, jedným zo spôsobov by mohlo byť pravidelné investovanie. Správcovské spoločnosti, ktoré riadia a spravujú podielové fondy, vo svojich ponukách pamätajú aj na takúto kategóriu klientov.
Má to však háčik. „Keď si niekto chce začať vytvárať úspory na dôchodok, tak pravidelné investovanie patrí medzi najvýhodnejšie možnosti. Čo si už však málokto uvedomí, je to, čo sa stane, ak sa ocitneme v nepredvídanej situácii. Povedať si, že toto sú moje dlhodobé investície na dôchodok, je fajn, no všetko sa môže zmeniť, ak bude treba napríklad v rodine kúpiť nové auto. Ak na to nie je rodinný rozpočet pripravený, z dlhodobých investícií sa razom stane výdavok na spotrebu,“ zdôrazňuje M. Ovčarik. Riešením je plán, ktorý počíta s tým, že v živote prídu i neplánované škrty cez rozpočet. O nich vedia najlepšie práve tí, pre ktorých je tvorba takýchto plánov náplňou práce.
Dôvod č. 3: Disciplína
Vytvorenie optimálneho finančného plánu je síce nevyhnutnou, no nie postačujúcou podmienkou na dosiahnutie želaných cieľov. „Samotný plán je len cestovnou mapou, negarantuje nič. Aby priniesol výsledok, je nevyhnutné dodržiavať ho. Aj najlepší finančný plán je len kusom popísaného papiera, ak sa ním nik neriadi,“ podčiarkuje M. Ovčarik.
Spolupráca s finančným expertom takéto riziko čiastočne eliminuje. Ak človeku nik nehľadí „cez plece“, existuje riziko, že z požadovanej disciplíny poľaví. „Zbadáte nový model smartfónu a poviete si, že nasledujúce tri mesiace si prestanete tvoriť svoju finančnú rezervu. Že potom budete pokračovať ďalej. Keď príde k takejto situácii, je len otázkou času, kedy vás disciplína opustí úplne a budete opäť na začiatku,“ tvrdí riaditeľ portálu Finančný kompas.
Mať k dispozícii cudzieho človeka – finančného experta – je podľa neho podobným benefitom ako tréner po boku športovca: „Keď sa objavia pochybnosti, pripomenie zmysel vášho snaženia. Ak to bude treba, povzbudí. A keď sa objavia pochybnosti, vie vysvetliť potrebné.“