PRIPRAVTE SI DOMÁCI FINANČNÝ KALENDÁR NA ROK 2018
Hrozíte sa finančných výdajov v tomto roku? Spoznajte ich, spíšte si ich a začnite sa pripravovať vopred. V spolupráci s Marekom Butalom, odborníkom na osobné financie z PARTNERS GROUP SK, prinášame návod, ako si pripraviť domáci finančný kalendár.
Hrozíte sa finančných výdajov v tomto roku? Spoznajte ich, spíšte si ich a začnite sa pripravovať vopred. V spolupráci s Marekom Butalom, odborníkom na osobné financie z PARTNERS GROUP SK, prinášame návod, ako si pripraviť domáci finančný kalendár.
FINANČNÝ KALENDÁR = FINANČNÝ PLÁN
Finančný kalendár má upozorniť na sezónne výdavky, ktoré rozpočet spravidla zaťažujú. A opakujú sa z roka na rok - tak ako minulý rok, aj tento pôjdete na letnú dovolenku, absolvujete nákup vianočných darov, vystrojíte deti v septembri do školy. „Finančný kalendár by som prirovnal k finančnému plánu. Musí zahŕňať predpokladané príjmy a zároveň výdavky, ktoré rodinu čakajú v priebehu celého roka. Výdavky sa v tomto prípade rozdelia na čiastkové, kde počítame napríklad s kúpou diaľničnej známky, návštevy u lekára, s rodinnou dovolenkou, ale aj úhradou daní a odvodov, či s pravidelnými splátkami, investíciami, výdavkami na darčeky, alebo nedoplatkami za chod domácnosti,“ vymenúva Marek Butala. Upozorňuje, že pri každej položke musí byť uvedená reálna suma a aj termín, do ktorého treba čiastku uhradiť.
ROK SI ROZDEĽTE PODĽA ROČNÝCH OBDOBÍ
Podľa Butalu pomáha, ak si rok rozdelíme na jednotlivé ročné obdobia a plánujeme v kvartáloch. Takto bude jasnejšie, ktorá časť roka bude najväčšou finančnou záťažou a aké sezónne poplatky či výdavky sa s ňou spájajú.
- Kvartál (január – marec)
Prvé mesiace sú náročnejšie pre podnikateľov, živnostníkov a majiteľov áut. Pri autách značná časť uhrádza ročné poistné pri povinnom zmluvnom poistení práve v januári, podnikateľom a živnostníkom zase vzniká povinnosť uhradiť daň z príjmu. Začiatok roka je však náročnejší aj pre rodiny, ktorých rozpočty sa ešte spamätávajú z vianočných sviatkov a nákupu darčekov. „Zvýšené výdavky sa dajú kompenzovať zľavami v povianočnom období. Ak si v tomto čase potrebuje rodina zaobstarať nové elektrospotrebiče, alebo oblečenie či obuv, dá sa ušetriť pri nákupoch niekedy aj 30 %,“ hovorí odborník.
- Kvartál (apríl – jún)
Druhý kvartál je z pohľadu výdavkov o niečo menej náročný. Preto je potrebné využiť ho na tvorbu najväčších rezerv. Blíži sa totiž koniec školského roka, letné prázdniny a spolu s nimi plánovaná dovolenka, ktorá rozpočet opäť zaťaží. V tomto období tiež domácnosti dostávajú ročné vyúčtovanie nájomného, pri ktorom sa ukáže, ako rodina efektívne hospodári. „Nedoplatky za kúrenie a teplú vodu môžu domácnosť nepríjemne zaskočiť, no na druhej strane preplatky sú príjemným prilepšením, treba ho dať okamžite bokom do rezervy,“ radí Butala.
- Kvartál (júl – september)
Ide o druhé, finančne najnáročnejšie obdobie v roku. „Tu sa vždy ukáže, kto financuje dovolenky a výlety z rezerv, a kto z úverov. Pri bilancovaní príjmov a výdavkov však tí, ktorí si dovolili dovolenku na úver si ju budú pamätať ešte poriadne dlho. Opálená pokožka do mesiaca vybledne, no pravidelná splátka sa podpíše na domácom rozpočte na oveľa dlhší čas,“ varuje odborník. Radí sa na dovolenku pripravovať minimálne pol roka vopred, odkladaním stanovenej čiastky na špeciálny rezervný účet.
Okrem dovolenky a vykrytia školských prázdnin by však mali rodičia počítať už aj s blížiacim sa začiatkom školského roka a s ním spojenými výdavkami na oblečenie, školské potreby, platby za rôzne krúžky, obedy a pri externých študentoch aj so školným.
- Kvartál (október – december)
Začína sa príprava na vianočné sviatky. Základná rada Butalu znie: „Odolávajte lákavým ponukám a akciám, kupujte len to, na čo máte!“ Zo skúseností vie, že klienti v tomto období často podľahnú emocionálnemu nákupu a aby urobili radosť blízkym, nakupujú nad rámec svojich finančných možností. Pritom nepočítajú s pravidelnými sezónnymi výdavkami, ako sú častejšie prehliadky u lekárov spojené s nákupom liekov, nákup topného materiálu (drevo, uhlie), ale aj vysoké jednorazové vklady na stavebné sporenie, aby sporitelia získali plnú štátnu prémiu.
PENIAZE DRŽTE NA DVOCH ÚČTOCH
Istota, ako nesiahať na vytváranú rezervu, je samostatný účet. Peniaze tak zbytočne nelákajú a počas mesiaca pracujete len s peniazmi určenými na pravidelné výdavky a bežnú mesačnú spotrebu, ktorú financujete z bežného účtu. Na rezervnom – sporiacom účte tak sporíte na všetky „mimoriadne výdavky“, medzi ktoré patrí napríklad spomínaná dovolenka, úhrada detských krúžkov, plánovaný servis auta, či kúpa spomínaného topného materiálu. Nemala by tu chýbať ani položka vyčlenená na darčeky. „Tu si treba dávať veľký pozor. Stále platí, že popri sporení na mimoriadne výdavky musíme mať vytvorenú železnú rezervu vo výške šesťnásobku mesačného príjmu, ktorá je poistkou napríklad pri nečakanej strate zamestnania. Ak si z nej peniaze „požičiame“ na vykrytie dovolenky, peniaze do rezervy musíme aj vrátiť,“ varuje odborník.
BEZ INVENTÚRY VO FINANCIÁCH SA NEPOHNETE
Aby ste mohli svoje financie plánovať, musíte dokonale poznať mesačný cash flow. Viete, aké sú vaše výdaje na bežnú mesačnú spotrebu? Ak nie, je najvyšší čas urobiť si dôkladný prehľad. Ujasnite si, aké sú vaše príjmy a pravidelné výdaje si rozdeľte podľa kategórií nájomné, strava, telefóny, tankovanie, oblečenie, kultúra, deti, cestovanie, dovolenky a ďalšie. Samostatná kategória sú výdavky na finančný trh a teda splátky, investície, sporenia a poistenia. „Odporúčam osloviť odborníka na financie. Ten sa financiám venuje na dennej báze, vie tak rodine pomôcť s plánovaním a nastavením kvalitného finančného plánu,“ hovorí Butala. Odborník podrobí domáci rozpočet dôkladnému auditu, vďaka čomu sa odkryjú jeho silné aj slabé miesta a nastaví sa zdravé financovanie.