Prudký prepad, rýchle zotavenie, nové maximá
Počas posledných mesiacov mohli investori okúsiť všetky emočné výkyvy, ktoré investovanie prináša. Paralýzu z rýchleho poklesu, nádej z rovnako rýchleho nárastu, ďalšieho poklesu až po nové rekordné maximá.
Týmito všetkými fázami si od polovice leta do konca septembra prešiel americký akciový index S&P 500. Počas troch týždňov stratil takmer desatinu hodnoty kvôli sklamaniu z nepresvedčivých makroekonomických indikátorov a slabším hospodárskym výsledkom firiem. Takto namiešaný spravodajský mix len upevnil skeptické očakávania toho, že recesia v najväčšej ekonomike sveta je za rohom.
Až na to, že žiadna neprišla.
Rozbuškou eufórie sa napokon stalo prekvapujúce rozhodnutie americkej centrálnej banky znížiť hlavnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu. Analytici síce očakávali uvoľnenie menovej politiky (tento krok už avizoval vopred aj Fed), takéto výrazné zníženie však väčšina z nich nečakala.
Dobrou správou je, že trhy – presnejšie hodnoty akciových indexov – už nahor neťahá len niekoľko technologických gigantov, ale z rastúceho trendu sa teší čoraz viac titulov. To naznačuje robustnejší rast, ktorého životnosť nemusí byť krátka.
Netreba však byť neopatrným optimistom – už o pár týždňov sa v USA konajú prezidentské voľby, a kým sa tak stane, nervozita na trhoch môže priniesť ďalšie poklesy. Investori majú tendenciu reagovať v predvolebnom období precitlivene, hoci história presvedčivo ukazuje, že akciám je jedno, či v Bielom dome sedí demokratický alebo republikánsky prezident.