Rekordéri medzi hazardérmi
Ich príbehy pozná na finančných trhoch každý. Ich mená majú lesk celebrít a sú hlavnými aktérmi nielen tisícok novinových článkov, ale i množstva kníh. Napriek tomu by v ich koži chcel byť len málokto. Mali jedinú úlohu – zarábať peniaze. Do histórie sa však zapísali ako rekordéri v ich prerábaní. Kto stál za najväčšími stratami v moderných dejinách finančných trhov?
Ich príbehy pozná na finančných trhoch každý. Ich mená majú lesk celebrít a sú hlavnými aktérmi nielen tisícok novinových článkov, ale i množstva kníh. Napriek tomu by v ich koži chcel byť len málokto. Mali jedinú úlohu – zarábať peniaze. Do histórie sa však zapísali ako rekordéri v ich prerábaní. Kto stál za najväčšími stratami v moderných dejinách finančných trhov?
S každou investíciou je spojené riziko straty. Podľa veterána finančných trhov Larryho Hita to znamená dve veci: „Po prvé – ak neriskujete, nemôžete získať. A po druhé – ak prídete o všetko, nemáte s čím riskovať.“ Nasledujúcich päť mien patrí medzi špičku rekordérov, ktorí základné pravidlo investovania zabudli, podcenili alebo vedome ignorovali. Okrem astronomických súm peňazí, o ktoré prišli, prezrádzajú medzi riadkami ďalšie dôležité posolstvo: Môžete mať intelekt génia, miliardy dolárov alebo veľkú banku za sebou, stále môžete prísť o veľmi veľa peňazí.
Akademickí géniovia: Long-Term Capital Management
Ešte v polovici 90. rokov sa zdalo, že finančný úspech má svoj matematický kód. A ak sa ho niekomu podarilo rozlúštiť, bol to John Meriwether, skúsený obchodník na dlhopisových trhoch. Aby svojmu novému hedžovému fondu dodal cveng, najal dvojicu profesorov financií a laureátov Nobelovej ceny za ekonómiu, ktorých mená stáli za vzorcom na oceňovanie opčných kontraktov používaných v každej banke na Wall Street.
Do roku 1998 sa táto stratégia zdala byť geniálna. Fond Long-Term Capital Management sa stal synonymom tlačiarne peňazí, schopnej produkovať astronomické zisky bez ohľadu na to, či finančné trhy rástli alebo klesali. Všetko zmenilo leto 1998. Bankrot Ruska, ktoré prestalo splácať dlhy voči zahraničným veriteľom, sa stal rozbuškou, ktorá sebavedomých finančníkov pripravila počas necelých štyroch mesiacov o približne 4,6 miliardy dolárov. Fond definitívne dopísal svoju históriu začiatkom roku 2000 po necelých šiestich rokoch existencie.
Londýnska veľryba: Bruno Iksil
Bruno Michael Iksil bol v roku 2010 hviezdou americkej banky JP Morgan Chase. V jej londýnskej pobočke zarobil so svojím tímom banke päť miliárd dolárov. Hviezdnu reputáciu mu spôsobil obchod, ktorý mal paradoxne ochrániť banku pred možnými úverovými rizikami. V jeho epicentre boli transakcie s tzv. swapmi úverového zlyhania, ktoré fungujú ako poistka pre prípad nesplácania záväzkov zadlžených firiem a štátov.
Finančnú katastrofu, ktorá priniesla škodu za takmer šesť miliárd dolárov, spôsobili nielen riskantné obchody londýnskeho obchodníka, ale aj tolerancia jeho nadriadených k prekročeniu akceptovateľných rizík. Muž, ktorý vďaka svojmu vplyvu na trh dostal prezývku Voldemort, je dodnes utajovanou celebritou, bez akýchkoľvek fotografií na internete.
Plynový gambler: Brian Hunter
Keď v apríli 2005 dostal obchodník so zemným plynom Brian Hunter ponuku na zmenu zamestnávateľa, jej súčasťou bol aj bonusový milión dolárov. Ponuka prišla od hedžového fondu SAC Capital Partners, no jeho konkurent Amaranth, u ktorého Hunter pracoval, o svoju hviezdu nechcel prísť. Povýšil ho preto na šéfa obchodníkov s energetickými komoditami a neobmedzenými kompetenciami.
Už nasledujúci rok sa ukázalo, že to bolo fatálne rozhodnutie. Hunter v očakávaní nárastu cien zemného plynu stavil obrovské sumy, a keď sa vývoj na trhu obrátil, znamenalo to celkové straty vo výške 6,5 mld. USD. To položilo aj celý fond Amaranth.
Podvodník: Jérôme Kerviel
Francúzsky maklér Jérôme Kerviel mal len 31 rokov, keď ho súd uznal v roku 2008 za vinného pre porušenie dôvery svojho zamestnávateľa, prekročenie právomocí a falšovanie dokumentov. Nepovolenými špekuláciami pripravil banku Société Générale o približne 4,9 miliardy eur. Súd, ktorý mu vymeral za trest päťročné väzenie, mu navyše prikázal uhradiť uvedenú sumu.
O pár mesiacov neskôr sa Kerviel rozhodol ponúknuť svoju verziu príbehu o podvodnom maklérovi, keď vydal vlastnú knihu. V nej už nevystupuje ako hazardér a podvodník, ale ako súčasť ticho tolerovanej kultúry honby za veľkými ziskmi.
Hypotekárny hurikán: Howie Hubler
V roku 2004 patril medzi prominentných obchodníkov americkej banky Morgan Stanley. Už v tom čase s nedôverou sledoval vytrvalý rast na trhu s nehnuteľnosťami, ktorý čoraz viac začal pripomínať bublinu. Zacítil možnosť zarobiť na jej prasknutí. Priskoro. Vzniknuté straty sa snažil zmierniť stávkami na to, že lukratívnejšie nehnuteľnosti si svoju cenu udržia aj vtedy, ak ostatné pôjdu nadol. Z obchodníka, ktorý neúspešne stavil na kolaps hypotekárneho trhu, sa stal realitný optimista.
Následná finančná kríza zmietla nadol ceny všetkých nehnuteľností, bez ohľadu na mieru ich luxusu. Hubler sa stal tým, z koho krízový hurikán vycucal najviac. Na obchodoch so swapmi úverového zlyhania prišiel o deväť miliárd dolárov.