Rezerva: viac než finančné úspory
Finančná rezerva je základným kameňom každého finančného plánu. To, že pomôže pri nečakaných výdavkoch, je len jedna jej funkcia.
Neexistuje zodpovedný plán osobných financií, v ktorom by vytvorenie primeranej rezervy nebolo prvým krokom. Jej účelom však nie je len príprava na neistú budúcnosť alebo nepredpokladané výdavky.
1. Vytvorí nevyhnutný návyk
Štandardom osobných financií je rezerva, ktorá zodpovedá troj- až šesťnásobku mesačných výdavkov. Nie je to jednoduchá méta. Pokiaľ si zo svojej mzdy nedokážete odložiť bokom dvojciferné percento vo forme úspor, môže to byť veľmi dlhý proces.
Vytváranie finančnej rezervy je lakmusový papierik vašej disciplíny pri tvorbe úspor. Pokiaľ sa dokážete držať plánu pri budovaní svojej rezervy, je pravdepodobné, že ani ďalšie méty plánu osobných financií nebudú pre vás nedosiahnuteľné. Keď potom príde na rad investovanie (alebo iné finančné produkty), budete v skutočnosti len pokračovať v návyku, ktorý ste si budovaním rezervy vytvorili.
Problémy pri budovaní finančnej rezervy môžu ukázať, v čom je slabá stránka vášho hospodárenia. Niekomu môže robiť problém odolať impulzívnym nákupom, iní len ťažko odolajú novému modelu mobilného telefónu. Schopnosť skrotiť výdavky na akceptovateľnú úroveň je však základným predpokladom toho, aby váš finančný plán nebol len finančno-matematickým cvičením, ale cestovnou mapou do realistickej budúcnosti.
2. Ochráni dlhodobé investície
Začať dlhodobo investovať je nevyhnutnosť, s ktorou musí počítať každý, kto sa chce zodpovedne pripraviť na dôchodok, vytvoriť zdroje na financovanie kvalitného štúdia detí v budúcnosti… Konkrétnych cieľov môže byť mnoho. Nie je však nič horšie, ako keď rodinný rozpočet postihne nečakaný výdavok. Bez primeranej finančnej rezervy sú investície zvyčajne tým najjednoduchším spôsobom, ako takýto výdavok zaplatiť bez zbytočného zadlžovania. Čo na tom, že až dovtedy ich všetci (dokonca aj vy sami) považovali za dlhodobé?
Dostatočná rezerva je nielen poistkou proti nepredpokladaným otrasom v osobných financiách, ale slúži aj ako ochrana dlhodobých investícií. Ak existuje, nebudete musieť siahnuť na svoje dôchodkové úspory len preto, že ste už druhý mesiac práceneschopní a nemáte na účte dosť na zaplatenie hypotéky. Práve to je dôvod, pre ktorý vám finanční odborníci vždy radia začať práve s finančnou rezervou a nie vyberaním fondov, do ktorých by ste mohli investovať.
3. Zásoba na mimoriadne okolnosti
Nech už budete v budúcnosti investovať do čohokoľvek, budete musieť akceptovať vrtochy finančných trhov. Prídu obdobia, v ktorých sa im bude euforicky dariť, a po nich také, keď väčšina ľudí nebude mať ani len chuť pozrieť sa na stav svojich investícií. Takto sa trhy správali v minulosti a budú sa tak správať aj naďalej.
Situácie, keď trhy v dôsledku panických výpredajov prudko poklesnú, bývajú výnimočnou príležitosťou na mimoriadne investície. Finančníci majú vo zvyku prirovnávať takéto okamihy k výpredajom v obchodoch. S tým rozdielom, že keď sú výpredaje na trhoch, investori sa na ne nehrnú, práve naopak – utekajú z nich.
Finančná rezerva sa v správnom okamihu môže stať aj investičnou rezervou. Neznamená to však, že týmto spôsobom by ju mal vnímať každý. Prudké poklesy finančných trhov bývajú zvyčajne spojené aj so zhoršením stavu reálnej ekonomiky. Ak v takomto stave hrozí napríklad strata zamestnania a tým aj príjmu, bolo by chybou zbaviť sa finančnej rezervy len kvôli výhodnej investícii.