Riskantné návody na zbohatnutie
Uvažujete o tom, že si svoje peniaze budete spravovať sami? Nič proti, no takáto voľba je mimoriadne riskantná. Objavovanie netušenej investičnej geniality je v skutočnosti náročnejšie, ako by sa to z príbehov o rozprávkových ziskoch najväčších hviezd mohlo zdať.
Uvažujete o tom, že si svoje peniaze budete spravovať sami? Nič proti, no takáto voľba je mimoriadne riskantná. Objavovanie netušenej investičnej geniality je v skutočnosti náročnejšie, ako by sa to z príbehov o rozprávkových ziskoch najväčších hviezd mohlo zdať.
Warren Buffet, Jim Rogers, Larry Williams. Mená, ktoré si vo svete financií získali cveng. Patria ľuďom, ktorí na finančných trhoch zarobili astronomické sumy peňazí. Nájsť knihy alebo internetové stránky opisujúce ich stratégie nie veľký problém. Tým je až skúšanie o ich napodobnenie. Existuje viacero dôvodov, pre ktoré by ste nemali robiť.
Dôvod prvý: Biznis ako každý iný
Mená finančníkov z úvodu článku spája úspech na finančných trhoch. Každý z nich ich dosiahol iným spôsobom. Kým jeden kupuje akcie s tým, že v ideálnom prípade ich nebude nikdy predávať (W. Buffett), finančné transakcie ďalšieho majú životnosť maximálne pár dní (L. Williams). Čo však majú spoločné, je to, že v tom, čo robia, sú profesionáli. Obchodovaniu alebo investovaniu sa nevenujú vo voľnom čase, keď im to iné povinnosti dovolia alebo keď cítia potrebu zarobiť.
Spoločnosti ponúkajúce vstupenku na finančné trhy rady lákajú potenciálnych klientov na vidiny vysokých ziskov a neraz pritom predstierajú, že trhy môžu byť neobmedzeným bankomatom pre každého. Nie je to pravda. Ak sa im nevenujete profesionálne, vaše peniaze sa stanú ľahkou korisťou pre tých, ktorí sa netvária, že ide len o výnosné hobby.
Dôvod druhý: Zlyhanie osvedčených metód
Na internete nie je problém natrafiť na investičné či obchodné metódy úspešných. V takých chvíľach sa nezainteresovanému čitateľovi môže zdať, že vysoké zisky má na dosah ruky aj on. Začne ich opakovať, no neúspešne. Osvedčené metódy akoby prestávali fungovať.
Častým problémom obchodných systémov, ktoré sú predávané s dôkazmi supervýsledkov za posledných X rokov, je „napasovanie“ ich parametrov tak, aby ich výkonnosť v minulosti vyrážala dych. Minulosť sa síce môže opakovať, no nikdy nie dokonale presne. Tvorcom „supersystémov“ to však môže byť jedno.
Dôvod tretí: Straty, straty, straty
Začnete s investovaním a – výsledok je strata. Druhý pokus – opäť strata. Ďalší pokus – rovnaký výsledok. Je pravdepodobné, že ďalej to už skúšať nebudete. Chyba? Možno nie, no možno áno. Nech majú legendy finančných trhov akokoľvek zvučné meno, nie sú neomylné. So stratami sa musia vyrovnať aj ony. Množstvo obchodníkov si je vedomých toho, že z desiatky obchodov môžu na viac ako polovici prerobiť. Čo je však dôležité – zvyšné obchody im nielenže straty vyrovnajú, ale zarobia aj čosi navyše. Svoje metódy poznajú a vedia, že takáto situácia môže prísť. Na rozdiel od vystrašených amatérov sú však disciplinovaní a osvedčených metód sa držia aj za cenu limitovaných strát.
Dôvod štvrtý: Veľké oči
W. Buffet je jeden z najbohatších mužov planéty. L. Williams dokázal v roku 1987 znásobiť počas 12 mesiacov počiatočnú investíciu 10 000 dolárov na 1,1 milióna. Niet divu, že finančné trhy majú pre mnohých auru dojnej kravy.
Pravda je taká, že ak by ste dokázali konzistentne zarábať 15 až 20 % každý rok, mali by ste vo svete financií hviezdny status. Ľudia, ktorí si to neuvedomujú, idú do veľkých rizík v snahe zarobiť svoj prvý milión čo najskôr. Extrémne riskujú a je len otázka času, kedy o všetko prídu.